Érdekes jeleneteknek lehettünk szemtanúi kedden a XV. kerületi Önkormányzat testületi ülésén. A sok viszontagságon keresztülment Észak-Pesti Kórházzal kapcsolatosan Hajdu László polgármester zárt ülésen kívánt beterjeszteni egy tulajdonosi döntést.
Az Origo információi szerint április 22-én egy bizonytalan kilétű kínai delegáció érkezett a kerületbe, a hivatal dísztermében ünnepélyesen fogadták a küldöttséget. A delegáció együttműködési megállapodást is aláírt a kerület vezetésével, vagyis Hajdu László polgármesterrel.
A dokumentumot egyébiránt senkivel sem egyeztették,
az abban foglaltakról szerint senki sem tudott.
Az ügy előzménye, hogy a pestújhelyi kerületrészben héthektárnyi területen 1991-ig, a szovjet hadsereg kiköltözéséig működött egy pavilonokban kialakított kórház, de az ingatlan azóta nagyrészt üresen áll. Az állam 2014-ben a XV. kerületnek adta a saját tulajdonrészét, így az önkormányzat az ingatlanegyüttes egyedüli tulajdonosa lett, ugyanakkor az állami kikötések miatt nem használhatja bármire az ingatlant, csak egészségügyi, szociális, kulturális, oktatási vagy sportcélokra, illetve lakásokként. Emellett az ingatlant 15 évig nem adhatja el.
A XV. kerületi Önkormányzat Észak-Pesti Egészségliget néven álmodta meg az egykori szovjet katonai kórház területének fejlesztési koncepcióját. A kínai és a magyar kormány között 2014 februárjában megállapodás született arról, hogy
létrehoznak egy hagyományos kínai orvosi központot Magyarországon.
A hagyományos kínai orvosok Magyarországra csábítása érdekében már Orbán Viktor kínai útja előtt, 2013 végén törvényt módosítottak: fideszes képviselők javaslatára írták bele a törvénybe, hogy elismerik az ilyen végzettséget, ha a kérelmező igazolja, hogy nem tiltották el odahaza a foglalkozás gyakorlásától.
A kormányzat eltökéltségét jelzi a 2015 október végén az Emberi Erőforrások Minisztériuma által szervezett „Ősi tudás, új utakon" című konferencia is. Ez volt az első, a kormány nyílt támogatását élvező kínai gyógyászati szakmai esemény. Az itt kiosztott prospektuson a leendő gyógyászati központot már éppen a XV. kerületi helyszínen emlegették.
A XV. kerületi Fidesz támogatta ezt a koncepciót, és László Tamás, a körzet kormánypárti képviselője 2015. november 12-én közmeghallgatáson tájékoztatta a lakosságot a terület hasznosításáról. László Tamás az Origo értesülése szerint egyébként a múlt héten Kínában járt az Emmi delegációjával együtt, hogy a tervezett kórházról tárgyaljon. Arról László Tamás sem tudott, hogy kikkel tárgyalt a XV. kerület.
Pintér Gábor alpolgármester a tervezett tulajdonosi döntésről elmondta, hogy teljesen megdöbbentek, amikor a semmiből feltűnt az ismeretlen kínai befektető. Még jobban meglepődtek azon, amikor a május 3-i testületi ülésen a napirendek között a 21-es pontban előkerült az ominózus – senkivel sem egyeztetett – „kínai megállapodás” – mondta a Fidesz frakcióvezetője. Az iratok megismerhetősége érdekében
nyílt ülésről szavazott a testület,
így mindenki számára elérhetővé váltak az abban foglalt információk.
Az első és legszembetűnőbb, hogy habár az előterjesztést a polgármester jegyzi, az előadó személye a szokásoktól eltérően a jegyző, Lamperth Mónika. A Gyurcsány-kormány egykori belügyminisztere 2014 óta a kerület jegyzője és ezek szerint szívén viseli az egykori szovjetkórház és környékének sorsát. Műfaját tekintve egy szándéknyilatkozatról van szó, amit áttanulmányozva olyan érzése van az embernek, mintha egy bérleti szerződést olvasgatna: részletes négyzetméterek, precíz adatok szerepelnek benne és még az ELMŰ vezetékjogára is kitérnek – mondta Pintér Gábor.
A 10. pontban a felek kijelentik, hogy az ingatlan teljes területe vonatkozásában
szándékukban áll bérleti szerződést kötni.
Furcsának hat a titoktartási klauzula is, hiszen nem gyakori eljárás ilyen esetekben. Gyanúnkat erősíti, hogy a hét hektáros területen egyéb funkcióval bíró épületek is találhatók, melyekről az első határozati javaslat nem is tett említést, a második változatban kerültek tételesen felsorolásra ezek az ingatlanok (mentőállomás, egészségügyi intézmény, illetve a 13. jelű épület kialakítása és működése, továbbá uszoda kialakítása) – mondta Pintér Gábor.
A kerületi képviselők végül több órás vita után leszavazták a DK-s vezetés által előterjesztett szerződéstervezetet.
Hajdu László szerint a képviselő-testület Fidesz-frakciója többségi szavazatával elutasította a szándéknyilatkozatot. A képviselők döntését tiszteletben tartva őszintén sajnálom, hogy a volt Észak-Pesti Kórház területén található ingatlanok sorsának
megnyugtató rendezése tovább várat magára –
mondta a polgármester.
Ezen beruházás megvétózásával a képviselő-testület kormánypárti többsége ráadásul egy olyan fejlesztést utasított el, amely – ismerve a hazai egészségügy egyre siralmasabb és aggasztóbb helyzetét – a kerületben élők számára biztosított egészségügyi ellátás színvonalának jelentős mértékű emeléséhez járulhatott volna hozzá – mondta Hajdu László.
László Tamás, a kerület országgyűlési képviselője úgy reagált Hajdu László szavaira, hogy a polgármester és a jegyző a kerület lakosságát teljességgel figyelmen kívül hagyva, az egykori Észak-pesti Kórház ingatlanát
teljes egészében idegen érdekeknek kívánta bérbeadni,
erről tanúskodik az itt megvalósítani kívánt intézményegyüttes a szándéknyilatkozat 7. pontjában. László bízik benne, hogy a polgármester, a jegyző és szűk csapata a jövőben hasonló puccsszerű bizniszt nem próbál meg a józan többség ellenében letolni az itt élők torkán.