Napok óta terjed a betegség,
"az ápolók hánynak-fosnak, néhányan betegen is tovább dolgoznak" - állította az Origónak szerdán az Uzsoki kórház egyik, névtelenséget kérő dolgozója.
Mint elmondta, a fertőzés az Uzsoki sürgősségi betegellátó osztályán (SBO) jelentkezett, de a betegfelvétel ennek ellenére folyamatos volt. Az elmondottakkal kapcsolatban szerdán délután a kórház főigazgatóságához fordultunk. Szerettük volna
Ficzere Andra főigazgató levélben válaszolt: ebben elismerte, egy beteg és egy dolgozó valóban egyidőben szenvedett hasmenéses tünetektől, de úgy gondolja, hogy
a két eset között nincs összefüggés.
Ráadásul, a betegtől vett székletminta is negatív lett. Ennek ellenére szerda délután tisztító fertőtlenítést végeztek a az egyterű fekvőbeteg-ellátó szobában és a két vizsgálóban, ahol a beteg és a munkatárs megfordult.
A kórház higiénikus főorvosa június 21-én, 13.12-kor értesítette a helyzetről az ÁNTSZ-t - félórával azután, hogy az Origo elküldte kérdéseit az Uzsoki főigazgatóságának.
Érdeklődtünk az ÁNTSZ Országos Tiszti Főorvosi Hivatalánál is, ők pedig válaszlevelükben egyértelműen fogalmaztak. Mint írták, "az Uzsoki Utcai kórház vezetése a kórház Sürgősségi Betegellátó Osztályán jelentkezett
fertőzésről értesítette a Hivatalt
A betegek elhelyezéséhez ezután az Országos Mentőszolgálat szuperügyeleti osztálya nyújtott segítséget.
Csütörtök reggel óta az Uzsoki sürgősségi osztálya egyébként ismét fogad betegeket, állítólag zavartalanul.
Az Uzsoki kórházban legutóbb februárban jelentkezett fertőzés, akkor calici-járvány miatt zárták le rövid időre a neurológiai osztályt.
Ez ugyanakkor nem jelenti, hogy a kórházban az átlagosnál több megbetegedés történne. Az ilyen fertőzés ugyanis általános jelenség a magyar egészségügyben – nem véletlenül mondta az Origónak adott interjúban Ónodi-Szűcs Zoltán, hogy
a kórház veszélyes üzem,
minél kevesebb időt töltünk ott, annál kisebb az esély a fertőzésekre.
A helyzeten nem javít, hogy a gyakori antibiotikum-használat miatt egyre ellenállóbb baktériumok fejlődnek ki, sokszor éppen kórházi környezetben.
Az Országos Tiszti Főorvosi Hivatal szerint a kórházi halálesetek tizede éppen az ilyen kórokozók miatt történik, a fertőzések harmada-fele pedig a legnagyobb gondosság mellett sem előzhető meg.