Prinz Géza neurológus-infektológus az M1 aktuális csatorna péntek esti műsorában azt mondta, évente átlagosan harminc meningococcus okozta agyhártyagyulladásos megbetegedést regisztrálnak. A betegség gyors lefolyású,
ha véráramfertőzést is okoz, akkor az akár a keringés összeomlásával járhat.
Elmondása szerint az emberek 5 százalékának tünetmentesen él a torkában a betegséget kiváltó baktérium, ez egy másik fertőzés társulásakor tud a nyálkahártya mélyebb rétegeibe, majd áttételesen az agyba kerülni és szaporodni.
Az agyhártyagyulladás cseppfertőzéssel terjed, így a beteggel egy szobában tartózkodók, illetve az első ellátását biztosítók vannak kitéve a fertőzésnek.
Felhívta a figyelmet arra, hogy a fiatalok körében rendkívül alacsony az átoltottság mértéke, holott
1992 óta nem kezeltek olyan beteget agyhártyagyulladással, akinek volt védőoltása.
A szakember azután nyilatkozott, hogy fertőző agyhártyagyulladásban halt meg egy budapesti gimnazista.
Az esetről a Magyar Nemzet számolt be pénteki számában. A lapnak Póta György, a Házi Gyermekorvosok Országos Egyesületének elnöke megerősítette a hírt, és elmondta: az elhunyt fiúnak napközben még semmi baja sem volt, késő este lett lázas, és a következő reggelre már meg is halt.
Napközben a kórház és az ÁNTSZ is azt közölte: C típusú fertőző agyhártyagyulladás volt a diák halálának oka, és megnevezték, kik lehetnek még érintettek.