A kormány nem engedi, hogy Brüsszel kivezesse a hatósági energiaárakat, mert az a rezsicsökkentés megszüntetését jelentené – jelentette ki Orbán Viktor a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.
Szerinte
az energiaszektorban a verseny nem az árak csökkenéséhez vezet,
hanem "mindenfajta háttéralkuk" miatt inkább az emelkedésükhöz.
A kormány megvédi a rezsicsökkentést, és bár nehéz küzdelem lesz, de "van esélyünk a sikerre" – jelentette ki Orbán Viktor.
Orbán Viktor miniszterelnök arra számít, idővel elbuknak azok a kormányok, amelyek nem értik meg, hogy az emberek nem akarnak bevándorlást, nem akarnak idegeneket látni maguk között.
Ez csak idő kérdése, és ez történik, csak nekünk ki kell tartani, amíg helyreáll a demokrácia, mert ma
Európában a demokrácia megbomlott, nincs demokratikus egyensúly, a nép mást gondol, mint amit a vezetői rá akarnak erőltetni
– mondta a kormányfő pénteken a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.
A miniszterelnök szerint a demokrácia szabályai alapján ez a "különbség" el fog tűnni, "ez vastörvény, be fog következni". Akik az elején nem ebből a "demokratikus attitűdből" indultak ki, azok is rá fognak jönni, hogy vagy demokraták lesznek, vagy elbuknak – fogalmazott, megjegyezve, hogy ez történik ma Európában sorban, lépésről lépésre, sőt ez történt az Egyesült Államokban is.
"Ki kell tartanunk, amíg végül mi leszünk többen", a bevándorlás ellenzői – mondta.
Az Alkotmánybíróság szerdán közzétett, az uniós kvótarendszerrel összefüggő határozatát Orbán Viktor úgy kommentálta: amikor meghallotta az AB döntését, megemelte a kalapját a testület előtt, mert "óriási segítséget" kapott a brüsszeli csatához.
"Most már zárójelbe tehetjük az ellenzék gáncsoskodását is, elfelejthetjük, hogy az ellenzék átállt Brüsszel oldalára, hogy a Jobbik keresztbefeküdt, mert most sikerült a keresztbefekvő ellenzéket is kikerülnünk" – fogalmazott.
Az AB világossá tette, hogy a kormánynak az alaptörvény hatályos szövege alapján –
alkotmánymódosítás nélkül is – joga és kötelessége kiállnia az ország önazonossága, alkotmányos identitása és alapvető érdekei mellett,
vagyis a kabinet nem támogathat olyan brüsszeli döntést, amely megsérti Magyarország szuverenitását. "Nem mondhatja meg más rajtunk kívül, hogy ki éljen velünk együtt, csak a magyar Országgyűlés meg mi magunk" – magyarázta a határozatot, amely szerinte jó hír mindenkinek, aki nem akarja, hogy "elfoglaljanak bennünket".
A december közepén esedékes európai uniós csúcstalálkozón a bevándorlás ügyében várható fejleményekről azt mondta: a mérkőzés egyelőre döntetlenre áll. Az erőviszonyokat Dávid és Góliát példájával jellemezte, azzal a megjegyzéssel, hogy a visegrádi négyek jelentik Dávidot.
"Az EU döntéshozatali rendszere azonban olyan, hogy a miniszterelnökök fontos kérdésekben csak egyhangú döntéseket hozhatnak, így tehát még Dávidnak is van lehetősége" – fogalmazott.
Kérdezték őt Törökországról is, amelynek szerinte "jó esélyei" vannak arra, hogy megőrizze a stabilitását. Ez a magyarok érdeke szempontjából a legfontosabb, mert ha Törökországban "zűrzavar" van, akkor azt Európa súlyosan meg fogja szenvedni – hangsúlyozta.