Benyújtotta a kormány a parlamentnek a határőrizeti területen lefolytatott eljárás szigorításával kapcsolatos törvénymódosyító csomagot, ahogy arra korábban Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter is utalt bejelentésében, miszerint visszaállítanák az idegenrendészeti őrizetet.
Az Országgyűlés honlapján olvasható javaslat célja az indokolás szerint a határt illegálisan átlépők őrizetbe vétele és visszakísérése a határra, valamint a schengeni határok megvédése. Azt írták: ha elfogadják a javaslatot,
senki sem léphet jogosulatlanul Magyarország és az Európai Unió területére".
A javaslat szövege szerint a kormány a migrációs válság elhúzódására számít, miközben - írták - az elmúlt időszak tapasztalatai alapján "rengeteg illegális bevándorló él vissza a hatályos uniós jogszabályokkal", szabadon mozognak az EU-ban, ami komoly biztonsági kockázatot jelent.
Ismertették: a kormány az említett tapasztalatok alapján úgy döntött,
megerősíti a jogi határzárat azért, hogy megakadályozza az elutasított menedékkérők, illetve azok szabad mozgását, akiknek ügyében még nem született végleges döntés.
A törvényjavaslat megteremti a lehetőségét, hogy az eljárás időtartamára kötelező tartózkodási helyet jelöljön ki az érintetteknek a hatóság. A határon kijelölt tranzitzónában kellene megvárniuk menedékkérelmük jogerős elbírálását.
A javaslatban speciális szabályok rendelkeznek a menedékjog iránti kérelem benyújtásának lehetőségéről, a befogadási körülményekről, valamint az eljárási szabályokról azért, hogy az országba illegálisan érkező külföldi ne tudjon az ország területére belépni.
Az illegális bevándorlót a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetben nemcsak a határtól számított 8 kilométeres sávon belül, hanem az ország egész területéről vissza lehetne kísérni a tranzitzónába:
ez biztosítaná, hogy minden kérelmet a határon lefolytatott eljárásban bíráljanak el.