"A Soros György által finanszírozott civil szervezetek nem tudják elfogadni, hogy Magyarország nem akar migránsokat betelepíteni az országba" – így összegezte Kovács Zoltán a hétfői európai parlamenti meghallgatást. A kormányszóvivő az Origónak az uniós parlament belügyi, állampolgári és igazságügyi szakbizottságának (LIBE) ülése kapcsán kifejtette, hogy "magukat civilnek valló, alapvetően a bevándorlást segítő szervezetek", illetve politikusok érvelnek a magyar kormány ellen.
Kovács Zoltán bizarrnak nevezte a meghallgatás hangulatát, mivel többek között azt is követelték a különféle szervezetek, hogy a kormány hasson oda a bíróságokra, hogy változtassák meg az elsőfokú ítéletüket Ahmed H. ügyében.
A magyar kormány soha nem venné a bátorságot, hogy más országok igazságügyi döntéseit minősítse,
pláne nem, ha elsőfokról van szó – tette hozzá.
Egyébként a hétfői meghallgatásnak semmilyen konkrét jogi következménye nincsen – mondta a kormányszóvivő. Ráadásul az ott elhangzott bírálatokra korábban már válaszolt a kabinet, és az uniós országok a magyar migrációs politikának a 90-95 százalékát már átvették. "Úgy látszik, a LIBE-bizottságban még mindig vannak olyanok, akik bevándorláspárti politikát támogatják" – tette hozzá. Kijelentette, a kormány politikai konfliktusra számít a második védelmi vonal és az új jogszabályok miatt, mert az ellentétes politikai érdekeket képviselő civil szervezetek Európa megvédésével szemben fognak érvelni.
A szóvivő szerint kettős mércét alkalmaz az EU. Kifejtette: a határátlépésnél felesleges és bürokratikus intézkedéseket akarnak hozni az európai uniós állampolgárokra nézve, megnehezítik az életüket, ez "egyfajta vegzálásnak tekinthető". Közben - folytatta -
az uniós politika megengedő az illegális migránsok Európába való beengedésével kapcsolatban.
Hangsúlyozta, a határátlépéssel kapcsolatos intézkedésről a tervek szerint a jövő héten dönt a Belügyek Tanácsa. A magyar kormány nem ért egyet a javaslat végleges verziójával. Kovács Zoltán azt mondta, azzal egyetértenek, hogy a határokat szigorúan kell őrizni, de a kettős mércét nem tudják elfogadni.
A hozzászólók döntő többsége kritikus volt a magyar intézkedésekkel szemben az Európai Parlament belügyi, állampolgári és igazságügyi szakbizottságának meghallgatásán, a kormány migrációs politikáját azonban szépen lassan elfogadják és alkalmazzák Európában - mondta Trócsányi László igazságügyi miniszter az ülés után, amelynek a jogállamiság magyarországi helyzete volt az egyik témája.
A tárcavezető a magyar bevándorláspolitikát bíráló képviselők és civil szervezetek kapcsán úgy vélekedett, ködben él, aki azt gondolja, "hogy minden szép, minden jó, probléma nincs, a terrorizmus nem létezik, a közbiztonsággal és a közrenddel nem kell foglalkozni, és tulajdonképpen egy a lényeg, hogy minél több ember be tudjon jönni".