A Magyar Rektori Konferencia (MRK) a felsőoktatási kerekasztal összehívását kezdeményezi a felsőoktatási törvény tervezett módosítása ügyében – közölte a felsőoktatási intézményeket tömörítő szervezet. Tájékoztatásuk szerint a sajtóból értesültek a felsőoktatási törvény módosítását célzó javaslatról.
A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) szerint időszerű volt a külföldi egyetemek magyarországi működésével foglalkozni. Gulyás Tibor, a HÖOK elnöke azt mondta:
a fő cél az, hogy megtalálják azt a szabályozást, ami egyenlő feltételeket teremt,
és az értékes külföldi piaci szereplők számára is megnyugtató. Hozzátette, a Közép-európai Egyetemen színvonalas, magas szintű munkát végeznek, amelyet elismernek, és a folytatását a jövőben is fontosnak tartják.
Az Egyesült Államok Külügyminisztériuma is közleményt adott ki, ebben azt írják:
ha elfogadják a javaslatot, az hátrányosan érintené a Közép-Európai Egyetemet (CEU), és akár a bezárásához is vezethet.
Azt írják, hogy a CEU az Egyesült Államokban és Magyarországon akkreditált intézmény, az egyetem megerősítette Magyarország befolyását és vezető szerepét a régióban tudományos eredményein, valamint független, kritikus gondolkodásán keresztül. Azt kérik a magyar kormánytól, hogy ne tegyen olyan jogi lépést, amely korlátozná a CEU működését vagy függetlenségét.
Palkovics László oktatási államtitkár szerdai bejelentése alapján a jövőben akkor működhetne oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Feltétel lesz az is, hogy a külföldi felsőoktatási intézmény a székhely szerinti országban működő, államilag elismert felsőoktatási intézménynek minősüljön.
A CEU diszkriminatívnak tartja a kedden benyújtott törvénymódosítást. Az intézmény rektora közölte: nem zárják be az egyetemet. Szerda este az államtitkár egyeztetett a CEU rektorával, ezt követően az Emberi Erőforrások Minisztériuma azt közölte, hogy a kormány nem tartja indokoltnak a törvényjavaslat visszavonását. Álláspontja szerint a módosító javaslatban foglaltak teljesíthetők.
A CEU elnök-rektora csütörtökön azt mondta: a Közép-európai Egyetemnek továbbra is szándékában áll, hogy párbeszédet folytasson a magyar kormánnyal, de a benyújtott felsőoktatási törvénytervezetet nem tudják az egyeztetések alapjául elfogadni.