Szerinte nagyjából 2016 ősze volt az az időpont, amikor már vállalhatatlan volt, amit a népszavazással kapcsolatban képviselt a Jobbik. Szerinte a tavaly őszi bevándorlási népszavazásnál
egy nemzeti pártnak a kormány mellé kellett volna állnia, ugyanis az az egész kontinens jövőjét meghatározó referendum volt.
Szerinte itt nem kellett volna taktikázni, ellenzéki politizálást folytatni, ki kellett volna mondani, hogy mindenki menjen el és szavazzon a megfelelő módon, "nemmel". Vona Gábor, a Jobbik elnöke meghirdette azt a teljesen légből kapott tézist, hogy Orbánnak le kell mondania, ha nem lesz sikeres a népszavazás. Ez egy politológiai nonszensz volt, mondta Borbély Zsolt.
A Jobbik egykori nemzetpolitikai kabinetvezetője szerint
kimeríti a nemzetárulás fogalmát,
hogy a Jobbik előbb feltételhez kötötte a kötelező betelepítési kvóta elutasításáról szóló alkotmánymódosítás megszavazását, majd amikor a kormány részben ezt teljesítette a letelepedési kötvények kivezetésének kilátásba helyezésével, akkor egy teljesen demagóg retorikával "legazdagmigránsozta" és "legazdagterroristázza" azokat az embereket, akik komoly összegekért állampapírokat vásárolnak.
Hozzátette: ezt a vonalat követi most a Jobbik a CEU-ügy kapcsán is, miután a párt nem szavazta meg a felsőoktatási törvény módosítását, majd pedig beállt az "álbaloldal", valamint a "globális világhatalom helyi adminisztrációja" mellé.
A Jobbik szerinte az Orbán–Soros-harc során a rossz oldalra állt, a pártnak Toroczkai László álláspontját kellett volna képviselnie, ami a CEU megszüntetését jelenti. Egy nemzeti párt számára nem az ellenzéki pozíciónak kell az irányt diktálnia, hanem a nemzetérdeknek – mondta. A mostani teljesen elhibázott politika már teljesen összenőtt Vona Gábor nevével, és Borbély Zsolt véleménye szerint
az sem kizárt, hogy megbuktatják.