Az utóbbi években rohamosan nő azoknak a száma, akik szeretnének gyereket örökbe fogadni. A szakértő szerint ez azért van, mert
Magyarországon ugrásszerűen megnőtt a meddőség aránya.
Sokan tartanak az örökbefogadás folyamatától: félnek a hosszú várólistától, a kiadásoktól. A szakértő szerint sok olyan kritérium van, amiknek ha nem felel meg a jelentkező, elutasítják.
Feketéné Böröcz Virág, a Tegyesz örökbefogadási szolgálat vezetője a Tényeknek azt mondta, ha az ügyfélnek alkoholproblémája, drogproblémája van, vagy a pszichés állapota nem megfelelő, elutasítják a kérelmét. Illetve ha időszakosan olyan betegségben szenved, ami hosszú távon nem jelent problémát, de abban a pillanatban,
amikor vizsgálják, igen, nem alkalmas az örökbefogadásra.
Minden örökbefogadási kérelem a Fővárosi Gyermekvédelmi Szakszolgálathoz fut be. A fővárosból 900 ember szeretne örökbe fogadni, ehhez évente közel 300 új jelentkező érkezik. Az örökbefogadás nem életkorfüggő.
Nincs maximálva az életkor, a gyerek és a szülő közti életkor van maximálva. Ez 45 évet jelent, de ettől egy nappal sem lehet eltérni
– mondta Feketéné Böröcz Virág. Vagyis akár egy 60 éves ember is fogadhat örökbe egy 15 éves kamaszt.
Egy édesanya a lombikprogram mellett párhuzamosan kezdte el az örökbefogadást. Az első gyerekük orvosi segítséggel fogant meg, a másodikat már örökbe fogadták. Ő a Tényeknek azt mondta:
Mi azt adtuk meg, hogy 0 és 6 hónap közötti egészséges újszülöttet szeretnénk, és nem volt származási kikötésünk. Így szinte biztos volt, hogy roma vagy félroma baba érkezik hozzánk.
A szakértő szerint Magyarországon az örökbefogadásra jelentkezőknek csak 15-20 százaléka fogad el roma gyereket, így ők gyakran külföldre kerülnek új családhoz.
Nem ritka, hogy egy család kifejezetten beteg, Down-szindrómás babát szeretne örökbe fogadni.
A házaspárok előnyt élveznek, de egyedülálló férfiak és nők is fogadhatnak örökbe gyereket. Az élettársi kapcsolatban élők nem párként, hanem egyedülállókként kerülnek a várólistára. A szakértő azt mondta, a legmegindítóbb esetek egyike, amikor külön nevelkedő testvérek kerülnek véglegesen egy szerető családhoz.