Az Európai Bizottság szerdai uniós forrásokról szóló vitaindító anyagában többek között szerepel, hogy akár politikai feltételekhez is hozzáköthetik 2020 után az uniós támogatások kifizetését - számolt be a dokumentumról a Portfolio.
A kormány elfogadhatatlannak tartja, hogy 2020 után az uniós támogatások kifizetését, kiemelten a kohéziós politika kifizetéseit, olyan szubjektív politikai feltételekhez kössék, mint a jogállamiság vagy a migráció – közölte az uniós anyaggal kapcsolatban az Origóval a Miniszterelnökség.
A tárca szerint a szerződések konkrét tartalmat és definíciót adnak a kohéziós politikának, az a társadalmi, gazdasági és területi kohéziót hivatott megvalósítani, és így teljes Európa versenyképességének növeléséhez járul hozzá.
Ezzel szemben a jogállamiság és a migráció kapcsán megfogalmazott szolidaritás abszolút szubjektív,
mindenki által más tartalommal megtöltött kifejezések, így a kettő objektív alapokon nyugvó összekapcsolása eleve lehetetlen – vélte a Miniszterelnökség.
A kormány szerint "a bizottság által kiadott reflexiós papír a kormány számára legfeljebb gondolatébresztőként szolgálhat, az nem kötelez minket, hiszen
csak az állam- és kormányfők dönthetnek arról, hogy milyen lesz a 2020 utáni közös költségvetés."
A papír csak lehetőségként fogalmazza meg a kohéziós források más politikákhoz kötését, így a kabinet, amennyiben ez majd a jövő nyáron megjelenő konkrét, a 2020 utáni költségvetésre vonatkozó javaslatában is megjelenik,
meg fogja vétózni azt
– zárult a nyilatkozat.