A tárcavezető a Nemzeti Közszolgálati Egyetem napját megnyitó előadásában kiemelte:
ez nem lesz könnyű feladat, de eddig is sikerült jelentős eredményeket elérni.
A külügyminiszter hangsúlyozta: a szuverenitás és biztonság megvédése az elkövetkező időben is fontos cél, ennek megvalósítása továbbra is konfliktusokkal, jogi és politikai csatákkal fog járni.
Szijjártó Péter úgy vélte,
a külpolitika felminősítését jelentette, hogy nemcsak politikai, hanem gazdasági funkciókat is adtak neki, kimondták, hogy kötelessége felismerni, és érvényesíteni a magyar gazdasági érdekeket.
A külgazdasági és külügyminiszter előadását követően kérdésre válaszolva elmondta, az iráni nukleáris megállapodás olyan nemzetközi politikai vívmány, amelyet kár lenne veszni hagyni.
Szijjártó Péter szerint azért van globális, történelmi jelentősége a nukleáris megállapodásnak, mert ez volt az elmúlt évtizedekben a legfontosabb olyan megállapodás, amelyet
úgy kötött meg a nemzetközi közösség, hogy a tárgyalásokon az asztal azonos oldalán ült az Egyesült Államok és Oroszország.
Ez mindig biztosította a reményt, hogy a nagy globális kérdésekben lehet megoldást találni. A külügy-miniszter szerint európai szempontból olyan nemzetközi politikai kérdésről van szó, ahol az EU valóban fontos szerepet tudott játszani, ezért jogos Federica Mogherini uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő határozott kiállása az ügyben.
Szijjártó közölte: remélhetőleg a megállapodás az Egyesült Államok visszalépése ellenére is továbbmegy valamilyen formában, hiszen a többi szereplő marad. Magyarország a megállapodás továbbélésében érdekelt, sajnálja az amerikai döntést, de reméli, hogy nem rúgják fel teljesen a megállapodást - mondta a külügyminiszter.