Csütörtökön délután háromnegyed egyre az egyetem auditóriumába hívta az összes diákot Michael Ignatieff, a CEU rektora, ahol bejelentette, hogy ha december elsejéig a kormány nem írja alá a szerződést New York állammal, akkor Bécsbe költözik az egyetem – írta a 888.hu. Soros György egyeteme a választások előtt is aktívan részt vett a kampányban, a kétharmad után pedig folyamatosan zsarolták a kormányt.
Az amerikai tőzsdespekuláns egyeteme aktívan részt vett azoknak a tüntetéseknek a szervezésében, amiket a teljesen jogszerű módon megtartott választások után tartottak Budapesten. A CEU oktatói körlevélben kapacitálták a hallgatókat a tüntetésen való megjelenésre, mintegy erősen ajánlott programként. A helyzet azért is lehet visszás, mert
a tanárok erőfölényükkel visszaélve nyomást gyakorolhattak a fiatalokra.
Soros György – a választások előtt és után is – minden létező csatornán támadta Magyarországot,
továbbá az amerikai, valamint az itthoni médiabefolyását felhasználva megpróbált nyomást gyakorolni a kormányra. Az osztrák közszolgálati rádió korábbi értesülése szerint a Közép-európai Egyetem (CEU) és Bécs városa egyetértési megállapodást írt alá.
Egyébként nem tartják számon a világ legjobbjai között a Soros-egyetemet, sem a londoni központú Quacquarelli Symonds (QS) Higher Education Ranking 2018-as felsőoktatási világrangsorában, sem pedig a Shanghai Global Ranking listáján. A listán az 500. hely körüli helyezését továbbra is tartja a Szegedi Tudományegyetem, az ELTE és a Debreceni Egyetem a 651-700., a Corvinus pedig a 801-1000. helyen áll. Sőt, egyetlen mérvadó egyetemi rangsorban sem található meg, még a Harvard Egyetem vezette Shanghai Global Ranking listán és a CWUR globális egyetemi rangsorán sem tüntetik fel sehol.
2017. április 4-én a magyar parlament elfogadott egy olyan törvénymódosítást, mely kimondja, hogy külföldi egyetem akkor folytathat Magyarországon oktatási tevékenységet, ha a működéséről kormányközi megállapodás született, és a székhelye szerinti országban ténylegesen felsőoktatási képzést folytat.
Az ügyben csütörtökön délután 2-kor tett bejelentést a CEU. Az egyetem kuratóriuma bejelentette, hogy az amerikai akkreditációjú mester és doktori programjaira jelentkező új évfolyam hallgatói a 2019-20-as tanévtől a CEU új bécsi kampuszán fognak tanulni. A kuratórium 2018. december elsejével hagyta jóvá a költözést. A döntés oka az, hogy a magyar kormány eddig nem írt alá olyan nemzetközi egyezményt, amely lehetővé tenné, hogy a CEU New York-ban akkreditált amerikai intézményként szabadon működhessen Budapesten.
„A CEU elkötelezett marad Budapest mellett, és továbbra is gazdagítani fogja a város szellemi és kulturális életét" - mondta Ignatieff. „A lehető legtöbb kutatási és oktatási tevékenységünket Budapesten tartjuk."
A 2019-20-as tanév elsőéves hallgatói Bécsben kezdik meg tanulmányaikat,
és ott kapják meg amerikai akkreditációjú diplomájukat. A már korábban beiratkozott diákok Budapesten fejezhetik be tanulmányaikat – közölte az egyetem.