A pénzügyminiszter tudatta: a gazdaság 5 százalék felett bővül, csökkennek az adó- és adminisztrációs terhek, nőnek a beruházások és a fogyasztás is. A központi költségvetés bevételei az adócsökkentések ellenére is emelkednek, a gazdaság teljesítményének emelkedése megjelenik a foglalkoztatási adatokban,
a rendszerváltás óta nem dolgoztak olyan sokan Magyarországon, mint most.
Varga Mihály kiemelte,
több mint 5 és fél éve folyamatosan emelkednek a reálbérek Magyarországon,
az adócsökkentéseknek és adókedvezményeknek, a bővülő foglalkoztatásnak, az emelkedő reálkereseteknek köszönhetően több pénz marad az embereknél, a kiskereskedelmi forgalom 64 hónapja bővül, és a növekvő fogyasztás segíti a vállalkozásokat is.
A pénzügyminiszter hangsúlyozta, a kormány számos, a vállalkozásokat támogató intézkedést hozott, ezek közül egyebek közt megemlítette, hogy
a 9 százalékra mérsékelt társasági adó összességében 150 milliárd forintot hagyott a hazai vállalkozásnál.
Megjegyezte, Magyarországon az Európai Unióban a legalacsonyabb a társasági adó, a személyi jövedelemadó a harmadik legalacsonyabb, és utóbbiból a gyermekek után járó kedvezmény miatt a családoknak még kevesebbet kell fizetniük.
A tárcavezető kitért arra, hogy a kis- és középvállalkozásoknak is jelentős megtakarítást hozott az elmúlt év, hiszen
két százalékponttal, 16-ról 14 százalékra csökkent a kisvállalati adó (kiva) kulcsa, és megduplázódott a kisadózók tételes adójának,
a katának a bevételi határa, kedvezőbb lett a fizetendő közteher mértéke.
A könnyített adózás népszerűségét igazolja, hogy november elején a katát választók száma meghaladta a 300 ezret, vagyis majd minden harmadik vállalkozás ezt választotta.
Szintén a kisvállalkozásokat segíti, hogy jövőre 8-ról 12 millió forintra emelkedik az alanyi adómentesség határa
- tette hozzá.
Varga Mihály rámutatott:
a kormány adópolitikájának a középpontjában továbbra is az adócsökkentés és az egyszerűsítés áll.
A pénzügyminiszter a 2016 novemberében kötött hatéves bérmegállapodást gazdaságtörténeti jelentőségűnek nevezte, amely százalékpontban mérhető módon hozzájárult a magyar gazdaság növekedéséhez.
Mint mondta, a megállapodásnak köszönhetően
az idei év januárja és szeptembere között közel 12 százalékkal emelkedtek a bruttó és nettó bérek,
míg a munkáltatói járulékok 27 százalékról az idei évre 19,5 százalékra csökkentek, jövőre pedig tovább mérséklődnek.
Tolnay Tibor, a VOSZ elnöke arról beszélt, hogy a szövetség az idén aktualizálta a célkitűzéseit.
Továbbra is fő célnak tekintik
a gazdaság versenyképességének javítását, a mikro-, kis- és középvállalkozások fejlesztését, a digitalizációt, szükségesnek tartják a kkv-szektort segítő pénzügyi programok fenntartását.
A Vállalkozók Napján hetvenhét kitüntetetést adtak át.
A rendezvény végén néma felállással megemlékeztek az idén elhunyt Demján Sándorról, a VOSZ egykori elnökéről, és levetítették az emlékére készített filmet, amelyben felidézték a vállalkozásokért, valamint a tudomány, művészet elismerésért végzett munkáját.