Márki-Zay Péter hódmezővásárhelyi polgármester feleségét, Vincze Feliciát azért hallgatták meg tanúként, mert otthonszüléses bábaként, dúlaként tevékenykedik és maga vezetett le egy, a gyerek halálával végződő szülést egy gyakornokkal együtt.
A bába és segítője elmulasztották protokoll szerint szükséges, szintetikus K1-vitaminból, az ún. fitomenadionból az első adagot beadni a babának.
A polgármester felesége a bíróság kérdésére elmondta, hogy csak akkor szokott K-vitamint adni, ha a szülő kéri. Állítása szerint felvilágosította a gyermek szüleit, hogy legkésőbb öt napon belül adjanak a babának K-vitamint, és ez szerepelt a születés után átadott dokumentációban is,
a szülők azonban nem emlékeztek ennek a tájékoztatásnak a megtörténtére.
A bíró szerette volna látni Márki-Zayné Vincze Felicia cégének szerződését a szülőkkel, azonban a bába azt állította, hogy az már nincs meg.
Amikor az ügyész azt firtatta, hogy ismerik-e a K-vitamin profilaxisra vonatkozó irányelveket, Márki-Zayné azt felelte, hogy azok nem jogszabályok.
Erre az ügyész azzal reagált, hogy az irányelvek valóban nem törvények, de az egészségügyi törvény szerint kötelező őket betartani, vagyis kvázi jogszabályként működnek.
A tárgyalásra beidézték, a gyermek háziorvosát, akit egy másik gyermek halála miatt már korábban két év börtönre ítélték, egy évre felfüggesztve.
Mile Gabriella, most azt állította, hogy ő beadta a gyermeknek a K-vitamint. Ez azért érdekes, mert korábban azt mondta, hogy nem adta be neki a K-vitamint. Az orvos semmilyen dokumentummal nem tudta alátámasztani a vallomását, csak a babakönyvet emlegette, amelybe állítása szerint bevezette a K-vitamin profilaxist.
Az ügyész megkérdezte az orvost, hogyan adta be a K-vitamint, mire ő azt felelte, nem emlékszik. Az ügyész kérte, hogy akkor mutassa meg hogyan szokta beadni. Mire a doktornő azt mondta, hogy nem szokta beadni.
A hódmezővásárhelyi polgármester felesége az magyarországi otthonszülés élharcosa, a Te Szülésed Kft. vezetője,
amely cégnek a vezetését a bába, a férjétől, Márki-Zay Pétertől vette át.
A cég elsőként szerezte meg az engedélyt az otthonszülések levezetésére 2011-ben. A cég, a honlapja beszámolója szerint évről évre egyre több otthonszülést bonyolított le 2012-ben még csak 24-et, 2017-ben már 68-at.
Érdekes, hogy a honlap szerint a polgármester feleségének cége 2019. márciusától befejezi tevékenységét.
Tisztelt Érdeklődők! Fájó szívvel közlöm, hogy praxisom 2019. március 1-én végleg bezár, megszűnik. Új kismamákat már nem tudok vállalni. Mindnyájuknak kívánom, hogy találják meg az útjukat, a legmegfelelőbb környezetet és segítőket a szülészeti ellátásukhoz. Küzdjenek a jogaikért, gyermekeikért, álljanak ki önmagukért! Felícia
írja a polgármester felesége.
A bezárásnak vélhetően köze van a férje politikai karrierjéhez, illetve a cég körüli mostani és korábbi botrányokhoz.
A botrányok azonban nem kerülték el a polgármester feleségének - és akkoriban még Márki-Zay Péter - vállalkozását, mivel
már 2015-ben országos hír lett abból, hogy egy baba, a Márki-Zayné által levezetett szülést követően meghalt.
Február 18-án reggel Vincze Felicia bába hódmezővásárhelyi otthonába, amikor megérkezett a kismama, már kitolási szakaszban volt. Előtte két órával jelentkeztek az első fájások, három óra alatt lezajlott minden. Hallgatták végig a szívhangot, ami jó volt. Az anya magzatmozgást is érzett. Megszületésekor azonban a baba nem vett levegőt. Valószínűleg olyan rendellenessége volt, ami összeegyeztethetetlen a méhen kívüli élettel. A bába és társa próbálták az újraélesztést, azonnal riasztották a mentőket, de már ők sem tudtak segíteni - számolt be az esetről akkoriban a Vásárhelyi Hírek.
Az eset kapcsán Hernádi Gyula Csongrád megyei szülész szakorvos is nyilatkozott a Délmagyarországnak és elmondta:
Harmincöt éves szülész-nőgyógyász tapasztalattal a hátam mögött sem mernék nyugodt lelkiismerettel levezetni egy otthon szülést, és az erre szakosodott intézményeket sem tartom jónak
A szakember hozzátette:
Magyarországon ezeknek nincsenek meg a feltételei. Olyan váratlan komplikációk léphetnek fel, amelyeket csakis teljes sürgősségi háttérrel, vagyis klinikán, kórházban lehet kezelni