Miután csütörtökön megírtuk, hogy a Magyar Ügyvédi Kamara elnökének hat nap nem volt elegendő ahhoz, hogy válaszoljon Sneider Tamás feleségének náci karlendítésével kapcsolatos kérdéseinkre, a hetedik napon, pénteken váratlanul befutott Bánáti János válaszlevele. A hazai ügyvédvilág jól ismert szereplőjétől annyit szerettünk volna megtudni, mi az álláspontja a jelenleg is ügyvédként praktizáló Szabó Edit Édua rossz emlékű mozdulatáról, illetve meglátása szerint ez milyen fényt vethet az ügyvédi hivatásra. Bár a kérdések egyszerűnek tűnhetnek, a válaszból nem feltétlenül ez derült ki.
A Fenyő-gyilkosság ügyében Gyárfás Tamást, a Napkelte egykori producerét védő ügyvédvezér kapásból tereléssel indított. Kifogásolta, hogy portálunk összemosta a "személyes véleményt a hivatalos állásponttal", amit azzal igyekezett alátámasztani, hogy csütörtöki cikkünkben azt írtuk, "szigorúan a személyes véleményét" kértük, miközben az írásunk címében a Magyar Ügyvédi Kamara szerepelt. Bánáti szerint ez akkora ellentmondást jelent, hogy - válaszadás helyett - inkább továbbgörgette a dolgot. "Az összemosás szándékát látszik alátámasztani az is, hogy a megkeresést ügyvédi irodám címére küldték, miközben elnökként szólítottak meg, azaz e minőségemben várták a választ a feltett kérdésekre" - sorolta a következő problémát, mintha bárhol elérhető lenne a telefonszáma, vagy a magán e-mail címe. Nem mellesleg a levélben végig kifejezetten a magánvéleményére voltunk kíváncsiak. Kiderült, hogy lehetetlenre vállalkoztunk, ugyanis Bánáti szerint ilyet nem lehet tőle kérni.
A média fent jelzett "szabadságával" szemben azonban én nem moshatom össze a tisztemből adódó álláspont közlését személyes véleményemmel
- írta kimérten a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke. Pedig - mint elárulta - tisztségéből adódóan a törvény számos jogosítványt biztosít az ügyvédek elleni panaszok kivizsgálásában és az ellenük indított fegyelmi eljárásokban, ennek keretében pedig "joga és kötelezettsége" adott esetben állást foglalni egy-egy ügyben. A személyes vélemény azonban nem fér bele Bánátinál, aki ezt a következőképpen foglalta össze:
Alapvető kötelezettségemet szegném meg azonban, ha megkeresésére válaszolva "személyes véleményemet" közölném Sz.E.É. nyilvánosságot kapott "mozdulatával" kapcsolatban.
"Mindezekből következően tehát a tárgybani megkeresésükre érdemi választ nem adhatok" - így zárta le a kérdést a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke.
A korábban az antiszemitizmus minden formáját elutasító Bánáti János leveléből így két dolog nem derült ki:
Sneider Tamás feleségének erről a mutatványáról kellett volna véleményt mondania:
Korábban Tóth M. Gábor, a Budapesti Ügyvédi Kamara (BÜK) elnöke jogszabályi akadályokra hivatkozva nem árulta el portálunknak, hogy indítottak-e fegyelmi eljárást Sneider Tamás feleségének náci karlendítése miatt, illetve van-e, és ha igen, mi az álláspontjuk az ügyben. Szabó Edit Éduánál is érdeklődtünk, indított-e ellene fegyelmi eljárást a budapesti kamara, amelynek jelenleg is tagja. A násznép előtt karlendítéssel pózoló jobbikos jogász nem válaszolt kérdéseinkre.