A Hableány nevű turistahajó egy nagy méretű szállodahajóval ütközött szerdán este a Parlament közelében, a szakadó esőben. A nagy hajó elsodorta és maga alá gyűrte a kisebbet. A turistahajó gyorsan elsüllyedt.
A roncsot a Margit híd pillérétől három méterre, a Duna mélyén találták meg.
Szilágyi Zsolt ezredes, a Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred parancsnoka csütörtök reggel a honvedelem.hu-nak azt mondta, hogy előkészítettek egy pontonhídelemet, amelyet egy aknamentesítő hajóra kötve a szerda esti hajóbaleset helyszínére, a Margit híd közelébe jutattak. Ez búvárplatformként szolgál majd a merülésekhez, ha szükség lenne rá.
A parancsnok hozzátette: a baleset után nem sokkal parancsot kaptak, hogy mérjék fel képességeiket, pontosan mivel tudják támogatni a belügyminisztériumi és a katasztrófavédelmi szakemberek mentési munkáját.
– Az állományt riasztottuk, és létrehoztunk egy búvárcsoportot, illetve egy hajócsoportot – mondta az ezredes. "A hajócsoport egy tűzszerész járőrhajóból és egy beépített szonárral rendelkező folyami aknamentesítőből áll: előbbit a felszíni keresés-kutatás, utóbbit pedig a hajóroncs felkutatása céljából vetettük be - fogalmazott az ezredes. Hozzátette, miután megtalálták a hajóroncsot, a hajókat visszarendelték a hadikikötőbe.
A búvárok készenlétben állnak,
feladatuk, hogy támogassák a rendőrségi és katasztrófavédelmi búvárok tevékenységét.
A hajó fedélzetén 33 dél-koreai turista és kéttagú magyar személyzet tartózkodott. Eddig 7 embert sikerült kiemelni a vízből, emellett heten meghaltak.
Volt olyan áldozat, akit több kilométerre a baleset helyszínétől, az M0-s déli hídjánál találtak meg.
Győrfi Pál, a mentőszolgálat szóvivője azt mondta reggel az M1 aktuális csatornának, hogy
a baleset hét sérültjét stabil állapotban vitték kórházba
- tudomása szerint a Honvédkórházba, a Szent Imre kórházba és a Merényi Gusztáv kórházba -, annak köszönhetően, hogy hamar partra kerültek. A sérültek átfagytak a hideg vízben, de nagyobb traumás sérülést nem találtak rajtuk - tette hozzá.
21 embert még keresnek.
A hatóságok a Duna teljes magyarországi szakaszára elrendelték a kutatást, műszerekkel és búvárokkal keresik az eltűnteket. A mentésbe a rendőrök és a tűzoltók mellett katonák is bekapcsolódtak. Az M1 infomráció szerint azonban az erős sodrás miatt
már a főváros alatti folyószakaszra koncentrálnak
a mentésben részt vevők.
Arról egyelőre nincs információ, hogy az áldozatok, az eltűntek vagy a kimentettek között vannak-e a személyzet magyar tagjai.
A mentést nehezítette a szakadó eső, az erős szél, a sötétség, a víz alacsony hőmérséklete, továbbá az, hogy a Duna árad, és a folyónak erős a sodrása. A budapesti szakaszon is folyamatosan nő a vízszint. Jelenleg 5 méter körüli a vízállás, de ez a napokban tovább fog emelkedni, ami nehezíti a mentésben résztvevők munkáját.
Amikor a baleset történt a víz 10-15 fokos lehetett, Győrfi Pál szerint pedig,
aki ilyenkor vízbe kerül, az pillanatok alatt kihűlhet.
Zacher Gábor toxikológus az M1 csatornának nyilatkozva arról beszélt, hogy a kihűlés komoly fenyegetést jelent, és a sérülések mellett a sokkhatásnak is kiszámíthatatlanok lehetnek a következményei.
Kolozsi Péter, a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője szerint a keresés elhúzódó folyamat lesz.
A helyszínre érkezett szerda éjjel Pintér Sándor belügyminiszter és Horváth Ildikó egészségügyért felelős államtitkár is.
Horváth Ildikó a magyar kormány nevében részvétét fejezte ki az áldozatok hozzátartozóinak. Egyúttal megköszönte a mentésben részt vevők munkáját. A rendőrség csütörtök délelőttre ígért részletes tájékoztatást a balesetről.
Az áldozatok azonosítását a Koreai Köztársaság budapesti nagykövetségének munkatársai segítik.
A kormány részvétét nyilvánította a dunai hajóbalesetben elhunyt dél-koreai áldozatok családjainak. Facebokk-oldalukon azt írták: "Egész éjjel zajlott a mentés. A rendőrök, katasztrófavédők, búvárok, mentők, a túlélőket kezelő orvosok munkájához minden segítséget megadunk."
Még csütörtökön Budapestre utazik Kang Kjung Vha dél-koreai külügyminiszter a szerda esti dunai hajószerencsétlenség miatt - jelentette be csütörtökön Kim In Csol, a szöuli külügyminisztérium szóvivője.
– Kang miniszter a baleset helyszínére utazik, hogy személyesen irányítsa munkatársaink munkáját – tudatta Kim, aláhúzva, hogy szorosan együttműködnek a magyar hatóságokkal, és mindent megtesznek, hogy gyorsan és hatékonyan kezeljék a kialakult helyzetet.
A Dél-Koreai elnök csütörtökön rendelte el egy kormányszintű operatív csoport megalakítását a vízi balesettel kapcsolatban. Mun Dzse In egyben utasította kormányát, hogy a magyar hatóságokkal együttműködve tegyenek meg minden lehetséges intézkedést a balesetet szenvedett dél-koreai turisták megsegítésére.
A Yonhap hírügynökség jelentése szerint Mun tájékoztatást kapott a történtekről Csung Jui Jongtól, a dél-koreai elnök nemzetbiztonsági hivatalvezetőjétől. A szöuli kormány azt is tervezi, hogy a lehető leghamarabb
18 tisztviselőből álló csoportot küld Magyarországra.
A Hableány tulajdonosa, az Európa Cégcsoport és a Panorama Deck Kft. szóvivője, Tóth Mihály azt mondta, rutinszerű hajós városnézés közben történt a baleset. Közölte azt is, hogy
a hajót folyamatosan szervizelték,
műszaki hibáról nem tudnak. A Panorama Deck Kft. „minden erőforrást mozgósít az emberéletek védelmében”. A baleset okainak feltárásában a vállalat a hatóságokkal mindenben együttműködik – tette hozzá.
A Hableány hajó 60 ember befogadására képes, 27 méter hosszú, 150 lóerős motorral felszerelt, rendszeresen karbantartott járműve a cég flottájának 2003 óta.