A méhnyakrák a 4. vezető daganatos halálok a világban: évente mintegy 500 ezer ember haláláért felelős.
Csak Magyarországon 1300 új esetet diagnosztizálnak az orvosok, és körülbelül 500 nő hal meg a betegség miatt.
A méhnyakrák elsősorban a fiatal-középkorú nőket támadja, és az esetek döntő többségében a Humán papillomavírus (HPV) fertőzés okozza, ami sokszor hosszú ideig semmilyen tünetet nem mutat. Ezért is van különösen nagy jelentősége a korai diagnózisnak és a rendszeres szűrésnek.
A statisztikák szerint ma minden második rákos eset olyan nőnél fordul elő, aki jár szűrésre, és a rákos esetek harmadában – a rendkívül súlyos betegség ellenére – negatív citológiai eredményt kapott.
A Neumann Diagnostics egy új tesztet fejlesztett ki a rákszűrésre. A cég 1998 óta Humán papillómavírus-diagnosztikával foglalkozó szakembereinek módszere minden eddiginél megbízhatóbb, kétlépcsős eljárás, amely a betegséget okozó HPV kimutatásán és egy speciális biomarker teszten alapul. Utóbbi
szinte 100 százalékos biztonsággal megállapítható a betegség kockázata, már a kezdeti stádiumban is megbízhatóan mutatja ki a kialakuló rákot, így elegendő egy kisebb műtét a gyógyításhoz.
A két tesztből álló méhnyakrák megelőzési módszer a rákmegelőző esetek több mint 85 százalékát és a rákos esetek gyakorlatilag 100 százalékát képes azonosítani.
„Az úgynevezett HPV DNS-tesztek legfontosabb előnye, hogy még a kóros sejtek megjelenése előtt kiderül, hordozza-e a páciens a HPV-t és ha igen, melyik típust" – magyarázta dr. Koiss Róbert, a Szent István Kórház szülész-nőgyógyásza, klinikai onkológus főorvosa.
Aki pedig fertőzött, annak a Neumann másik vizsgálata, egy biomarker teszt javasolt.
Ezek a tesztek alkalmasak arra, hogy már a korai stádiumban – még mielőtt valódi daganatról beszélhetnénk – rávilágítsanak, létrehozott-e a vírusfertőzés rák előtti állapotot.
Az érzékenységük nagyon magas a HPV pozitív minták esetében" – tette hozzá az osztályvezető főorvos.