Átlagosan 12 év szakmai tapasztalattal rendelkező 60 fős nyomozócsoport dolgozik a dunai hajóbaleset vizsgálatán - írja közleményében a Budapesti Rendőr-főkapitányság. A közlekedési, a bűnügyi, valamint a rendkívüli haláleseti vizsgálókból, bűnügyi helyszínelőkből, és bűnügyi elemző-értékelőkből álló csapat a baleset óta pihenőidejét leszűkítve 6180 munkaórát teljesített.
A rendőrök a vízibalesettel összefüggésben
230 személyt kérdeztek ki,
további 66 főt tanúként, egy főt pedig gyanúsítottként hallgattak ki. A 15 kihallgató helyiségben, 124 órában – a magyarul nem beszélő tanúk és a gyanúsított esetében hat tolmács közreműködésével – történt kihallgatások jegyzőkönyveinek leirata meghaladja az ötszáz, az ügy teljes iratanyaga pedig az ezer oldalt.
A szállodahajó gyanúsítottként kihallgatott, letartóztatott hajóskapitánya, C. Yuriy
továbbra sem tett feltáró jellegű vallomást a baleset körülményeiről.
A Viking Sigyn ukrán kapitányát halálos tömegszerencsétlenséget okozó vízi közlekedés veszélyeztetése miatt vették őrizetbe, és le is tartóztatták. A határozat szerint azonban a férfi óvadék ellenében kiszabadulhat, és Budapest területén nyomkövetővel a lábán mozoghat. Az óvadék lehetősége ellen az ügyészség fellebbezett, így másodfokra került az ügy.
A nyomozócsoport tagjai folyamatosan elemzik a különböző adatbázisokból származó több tízezer adatot, 16 térfigyelő kamera lefoglalt felvételeit, illetve a rendőrség felhívására az állampolgároktól származó, a rendőrségnek átadott video- és kamerafelvételeket - írja közleményében a rendőrség.
A szállodahajón igazságügyi hajózási, nautikai szakértő bevonásával a rendőrség szemlét tartott, kamerafelvételeket foglalt le és, 4.896 darab digitális fényképfelvételt készített. Lefoglalta a szállodahajón fellelhető valamennyi hajózási és informatikai rendszer adatállományát. A több mint nyolc órán át tartó szemlén lefoglalt informatikai adatállomány együttes mérete meghaladja a két terabájtot.
A nyomozók a vizsgálat teljessége érdekében felvették a kapcsolatot a Duna menti tagállamok valamennyi társhatóságával, valamint a holland rendőrséggel.
A nyomozás eredményessége, a beszerzett személyi és tárgyi bizonyítási eszközök elemzése és értékelése érdekében a korábban már kirendelt igazságügyi hajózási, nautikai szakértő mellett a nyomozóhatóság
igazságügyi informatikai, orvos, pszichológus, szemész, közlekedési, hidrológiai, pályaalkalmassági, munkaügyi szakértőket és szakkonzulenseket is kirendelt
a nyomozás során felmerült szakkérdések soron kívüli megválaszolására.
A nyomozócsoport vezetője folyamatosan egyeztet a nyomozás felügyeletét ellátó ügyészi ügyfeldolgozó csoporttal, a nyomozati cselekményeknél ügyész van jelen. A nyomozócsoport vezetőjét és vonalvezetőit Budapest rendőrfőkapitánya naponta kétszer beszámoltatja.
A Hableány nevű városnéző hajó május 29-én 21.05-kor süllyedt el a Margit hídnál, miután összeütközött a Viking Sigyn szállodahajóval. A turistahajó fedélzetén 35-en utaztak, 33 dél-koreai turista és idegenvezető, valamint a kéttagú magyar személyzet, a kapitány és egy matróz.
A balesetet heten élték túl,
tizenkilencen meghaltak, nyolc dél-koreai turistát és a Hableány magyar kapitányát továbbra is keresik.
Elképzelhető hogy többen a hajó roncsában rekedtek.
Pénteken megérkezett a helyszínre a Clark Ádám nevű hajódaru is, de a roncsot csak a következő napokban tudják majd kiemelni.