Egy héttel ezelőtt, május 29-én éjszaka, 21 óra után 5 perccel
a Hableány nevű turistahajó 7 másodpercen belül elsüllyedt,
miután ütközött egy nagy szállóhajóval, a Viking Sigynnel, a Margit híd közelében.
A Hableányon 35-en utaztak, 22 nő, 12 férfi és egy 6 éves kislány.
A magyar kapitányon és a szintén magyar matrózon kívül mindenki dél-koreai, és turistaként vagy idegenvezetőként volt a hajón.
Esti sétahajózásra indultak a Duna budapesti szakaszán a hat országot, köztük Magyarországot is érintő körutazásuk egyik programjaként.
Még aznap éjjel előkerültek a hídnál és a különböző pontokon elhelyezett térfigyelő kamerák felvételei, amelyeken valamennyire lehet látni, mi történhetett.
A Viking nekiment a Hableánynak, amelyet a hotelhajó szinte maga alá gyűrt. A szakértők még vizsgálják, mi vezethetett el a tragédiáig.
A boruló hajóról többen közvetlenül a hideg Dunába estek.
Hét embernek sikerült megmenekülnie,
de többen a Hableány fogságában rekedtek.
Elképzelhető, hogy a két magyar és a turisták nagy része is a hajóban maradt.
A túlélők közül volt akit a baleset helyszíne mellett mentettek ki az éppen arra közlekedő hajósok és utasaik, valakit pedig az erős sodrás miatt csak a Duna délebbi szakaszainál lévő hidaknál sikerült kiemelni a vízből. A 4 méter/másodperces sodoródási sebességgel haladó testek ugyanis a tragédiát követő percekben már messze jártak a Hableánytól.
Este bejelentették, hogy 21 embert nem találnak.
A Viking Sigyn 64 éves, ukrán kapitánya nem állt meg, hogy segítsen, de még csak nem is jelentette a hatóságoknak, hogy mi történt, hanem továbbhaladt, és kikötött az Árpád hídnál, a folyó pesti oldalán.
A balesetet 15 perccel később jelentette be az egyik hajó utasa a rendőrségen. A baleset napján rossz volt az idő, szakadt az eső és magas volt a Duna vízszintje,
ami nehezítette a mentést, és komoly gondot okozott a hét végéig.
Csütörtökön a belügyminiszter felkérte a Terrorelhárítási Központot a mentési munkák koordinálására, miközben a dél-koreaiak bejelentették, hogy a külügyminiszterük azonnal indul Magyarországra egy szakértőkből álló csoporttal, mert szeretnének részt venni honfitársaik megtalálásában.
A magyar nyomozók a Viking kapitányát
halálos tömegszerencsétlenséget okozó vízi közlekedés veszélyeztetése miatt
hallgattak ki gyanúsítottként. Őrizetbe is vették, majd június 1-én letartóztatták a férfit. A bíróság döntése értelmében 15 millió forint óvadékért szabadulhat, ezt azonban az ügyészség megfellebbezte.
A szakemberek megállapították, hogy életveszélyes a búvároknak a roncsba úszni, és péntektől szonárral és más eszközök segítségével azon dolgoztak, hogy minél pontosabban felmérjék a Hableány pontos helyzetét. Közben újabb holtestek kerültek elő a folyóból.
Hétfőn találtak rá egy 64 éves dél-koreai férfira Hartánál.
Az Origo tudósítója a helyszínen az egyik szemtanútól megtudta, a nyolcadik halálos áldozat teste
a helyi kikötő horgonykötelébe akadt bele, ezért nem sodorta tovább a víz.
Még ugyanezen a napon a Margit hídnál lemerültek a búvárok, és felhoztak a mélyből még egy testet, a hajóbaleset kilencedik áldozatát.
A dél-koreai nő földi maradványait a roncs mellett találták meg.
A búvárok a tiltást figyelembe véve nem úsztak be a roncsba, de azt
az Origo információi alapján már akkor látták, hogy 4 holttestet biztosan fel lehet hozni a víz alól.
Kedden két újabb holttest került elő a Dunából. Az egyiket a baleset helyszínén dolgozó búvárok emelték ki a Margit-szigetnél elsüllyedt Hableányból, kihúzták az ablakon keresztül, a másikat Kulcsnál találták meg a Dunában. Mindkét áldozatot azonosították reggelre, ahogy az Adonynál előkerült férfit is. Ezzel együtt már 12-re emelkedett a halálos áldozatok száma. Mind dél-koreaiak.
Még hétfőn közzétették a szonárképeket, és videókat is feltöltöttek a TEK oldalára a próbamerülésekről és arról, mit látnak a búvárok a mélyben, kedden pedig újabb felvételeket mutattak.
Eközben Pintér Sándor belügyminiszter elismerően beszélt a mentőegység munkájáról. Több magyar és külföldi politikus mellett a Viking River Cruises elnöke is részvétét fejezte ki a balesetben érintetteknek.
Szerda reggel az Origo helyszínen tartózkodó tudósítója megint azt látta, hogy
felemelik a fekete zsákot a mentőegység hajójának felszínén, ami azt jelenti, hogy egy újabb áldozatot hoznak a felszínre.
Az információt hamar megerősítették a hatóságok.
A TEK közleménye szerint a holttestre a műszaki mentésért felelős nemzetközi csapat egyik magyar búvára talált rá a hajó egyik nyílászárójánál, miközben a hajóroncs műszaki állapotát mérte fel, és lehetséges rögzítőpontokat keresett a későbbi kiemeléshez.
Ezzel hivatalosan tizenháromra emelkedett a halálos áldozatok száma.
Szerda délutánra ezt az áldozatot is sikerült azonosítani, ő is egy dél-koreai férfi.
Miközben közzétették a keddi felderítő merülésnél készített felvételeket, útnak indult Komáromból a Clark Ádám nevű hatalmas hajódaru, amely alkalmas arra, hogy kiemelje a Hableányt a vízből.
Reggel még úgy tudtuk, még ma elkezdhetik a kiemelését, ami a Duna vízállásától függ. A darunak ugyanis el kellene férnie a Margit híd alatt. Kora délután már azt mondták a szakemberek, hogy várhatóan még csütörtökön sem kezdenek hozzá.
Szerdán kora délután 15 emberről nem tudtunk semmit, 13 dél-koreairól és két magyarról, a kapitányról és a matrózáról sem.
Szerdán késő este jelentették be a rendőrök, hogy a Budapesten, valamint Ercsinél délután talált holttesteket is sikerült azonosítani.
Mindkét nő a hajóbaleset utasa volt,
ezzel pedig 15-re emelkedett a halálos áldozatok száma. 11 dél-koreairól és a két magyarról továbbra sem tudunk. Amint a roncsot sikerül felszínre hozni, tovább emelkedhet a halálos áldozatok száma.