Fülöp Attila felidézte, a kormány év elején vezette be a gyodot, amely a legsúlyosabb állapotban lévő, önellátásra képtelen gyermekek szüleinek jár, a gyermek életkorától függetlenül.
Az államtitkár kitért arra, ellenzéki képviselők - akik nem szavazták meg a gyod bevezetését - sokszor vizionálják, hogy az ellátórendszerből ezrek esnek ki, mert az állapotvizsgálat nem megfelelő, a tények azonban nem ezt mutatják.
Jelenleg ugyanis 54 ezer ember kap ápolási díjat vagy gyodot, míg év elején ez a szám 50 700 volt, fél év alatt tehát 3300-al bővült az ellátásban részesülő családok száma.
Fülöp Attila elmondta, hogy a kormány folyamatosan növeli az ápolási díj mértékét is: 2010-ben 15 milliárd, 2018-ban 27 milliárd,
idén 45 milliárd forintot fordított e célra, 2020-ban pedig már 55 milliárd forint lesz ez az összeg.
2020-ban tehát már kétszer annyi pénzt jut a költségvetésből ápolási díjra, mint amennyi 2018-ban.
Úgy fogalmazott, tudják, hogy az érintett családok olyan fizikai és lelki terhet viselnek, amit pénzben nehéz kifejezni, de a kormánynak ez az eszköze, amellyel segíteni tud.
Kővári Edit, az AOSZ elnöke elmondta,
az autisták esetében bevezetett új szempont a viselkedést és a belátóképességet vizsgálja.
Ez ugyan némileg eltér az ápolási, gondozási szükséglettől, de komoly kihívást jelent az érintett családnak, és indokolhatja a gyerekek otthoni ápolását - tette hozzá.
Közölte, hogy a szervezet január óta folyamatosan egyeztet a gyodról az Emmi munkacsoportjával, ennek eredményeként az érintett családok számára útmutatót is készítettek a legfontosabb kérdésekről.
Tesztelik a Távszem szolgáltatást
Tesztidőszakba lépett a vak és gyengénlátó emberek önálló életvitelét segítő Távszem nevű szolgáltatás - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) szociális ügyekért felelős államtitkára szerdán az M1-en.
Fülöp Attila azt mondta, ha a vakok és gyengénlátók olyan problémával találkoznak, amelynek megoldásához látni kell, akkor a Távszem applikációval
operátorokat hívhatnak fel, akik telefonkamerán keresztül látnak a felhasználók helyett, és segítenek a felvetődő problémák megoldásában.
A Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének központjában a tesztidőszakban napi 24 órában 13 jól képzett operátor várja a hívásokat - fűzte hozzá.
Hangsúlyozta: a kormány célja, hogy az akadálymentesítés jegyében használjuk az információs, kommunikációs eszközök nyújtotta lehetőségeket, ezért az applikáció tesztidőszakának kezdetével 800 látássérült kapott okostelefont.
A fogyatékossággal élő emberek foglalkoztatása gazdasági, sőt stratégiai kérdés, az arra szánt energiával az önálló életvitelükhöz a lehető legtöbbet lehet adni - közölte az államtitkár.
Fülöp Attila a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában kitért a siketek segítésére kezdődött fejlesztésekre is, emlékeztetve arra: a nem hallóknak vagy rosszul hallóknak távolban lévő jelnyelvi tolmácsok segítenek a mindennapokban a Kontakt nevű applikáción keresztül.