Kövér László házelnök napirendi javaslata alapján az ülés hétfőn 13 órakor kezdődik. A képviselők megemlékeznek öt, közelmúltban meghalt korábbi parlamenti képviselőről: Máté Lászlóról (MSZP), Tóth Sándorról (KDNP), Rajk Lászlóról (SZDSZ), Riz Leventéről (Fidesz) és Szekó Józsefről (Fidesz).
A napirend előtti felszólalások után a DK-s Varju László mentelmi ügyéről tárgyalnak és döntenek.
A legfőbb ügyész a választás rendje elleni bűntett miatt, folyamatban lévő nyomozás eredményeként indítványozta az ellenzéki képviselő mentelmi jogának felfüggesztését. Az ügyészség gyanúja szerint a Gyurcsány-párti Varju László a 2018-as országgyűlési választás előtt pénzt ígért egy függetlenként induló jelöltnek azért, hogy visszalépjen a javára.
A megalapozott gyanú szerint Varju László az egyik budapesti egyéni választókerület országgyűlési képviselőjelöltjeként a 2018. évi országgyűlési választás előtt, 2018. február 12-én, egy kávézóban találkozott a függetlenként induló jelölttel.
A találkozó során Varju László – a választáson való nyerési esélyeinek növelése érdekében – anyagi juttatást ígért azért, hogy a másik képviselőjelölt lépjen vissza a javára. A korábbi MSZP-s Horváth Imre, miután egyértelműsítette, hogy nem lép vissza a 2018-as országgyűlési választáson, burkolt fenyegetéseket kapott, majd miután ezeket is visszautasította, Varju pénzt ígért a visszalépésért, természetesen ő ezt költségtérítésnek nevezte, hogy ne érje kár a visszalépéssel Horváthot.
Az interpellációkra ezúttal is két óra áll majd rendelkezésre, amit az azonnali kérdések és válaszok követnek hatvan percben.
Kedden kilenc javaslat általános vitáját bonyolíthatják le. Ekkor kerülhet sor Bártfai-Mager Andreának, a nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszternek azon előterjesztésére, amely a Nemzeti Eszközkezelő Programban részt vevő természetes személyek otthonteremtésének biztosításával összefüggő módosításokat tartalmaz.
A Ház az október 23-i nemzeti ünnepen szünetelteti ülését, majd csütörtökön a tavalyi költségvetés zárszámadását tárgyalja egyetlen napirendi pontként. Az ülés október 28-án, hétfőn ér véget, majd a második turnusban megszokott módon kérdések és azonnali válaszok hangozhatnak el.
Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke a Kossuth Rádió Vasárnapi Újság című műsorában ismertette, hogy a családtámogatási rendszer bővülése és újabb gazdaságvédelmi program várható az Országgyűlés őszi ülésszakában.
A kormánypártok tehát tovább bővítenék a családtámogatási rendszert, mert céljuk, hogy a magyar népesség tovább növekedjen.
A csökkenés üteme egyébként már mérséklődött, de a Fidesz szeretné.
Kósa Lajos azt mondta, hogy ez elérhető a családpolitikai eszközök bővítésével.
A magyar családok jövőbeli kilátásait jelentősen javítják ezek az intézkedések, ezért jó néhány ilyen javaslatunk lesz
- tette hozzá.
Kósa Lajos azt is elárulta, hogy azt látják, hogy az európai - főleg a német - gazdaság huzamosabb ideje kedvezőtlen, aggasztó adatokat mutat, ezért Magyarországnak újabb gazdaságvédelmi programot kell kidolgoznia és életbe léptetnie, hogy fenn tudja tartani a növekedés ütemét. Hozzáfűzte, hogy az ilyen programok eddig sikeresek voltak, hiszen a magyar gazdaság tudott bővülni, emelkedett a bérszínvonal és javult a foglalkoztatottság.
Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője a kormánypártok csütörtöki kihelyezett frakcióülése után elmondta, hogy
a családvédelmi akciótervnek eddig négy pontja lépett életbe, és a kapcsolódó támogatási formákat több mint 65 ezren vették igénybe. A nagycsaládosok autóvásárlási támogatásával több mint 14 ezren éltek.
Azt is elmondta, hogy
béremelésekre 152 milliárd forint áll rendelkezésre a jövő évi költségvetésben,
ennek felosztására a kormány tesz majd javaslatot.
A magyar gazdaság alapvetően jól teljesít, de az eurozónában mutatkoznak válságjelek, ezért indították el a gazdaságvédelmi akciótervet.
Kósa Lajos leszögezte, hogy az őszi ülésszakban ez lesz a két fő irány.
Ebben semmi meglepő nincs, mert eddig is ezt csináltuk, és mindig is erről beszéltünk a kampányban
- jegyezte meg.
A következő években a kormánypártok a legtöbb pénzt a gyereket, gyerekeket nevelő családok támogatása és a gazdaságösztönzés mellett a rendkívül sikeres Magyar Falu Programra fordítja majd. Az érintett települések 96 százaléka vette igénybe a támogatások valamely formáját, a következő időszakban pedig bővíteni szeretnék a programra rendelkezésre álló forrásokat.
Már több mint 21 milliárdos támogatást kaptak a kistelepülések
Már több mint 21 milliárd forintot kaptak az ötezer lélekszám alatti kistelepülések a Magyar Falu Program 75 milliárd forintos, az életminőséget javító beruházásokat támogató keretéből - jelentette be október elején Orbán Balázs, a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára.
A programot a kormány idén indította el, amely a kistelepülések fejlődését, népességmegtartó erejének növelését célozza, hogy a városban vagy faluban történő letelepedés kérdése ne életminőségek, hanem életstílusok közötti választás legyen. Jövőre az ideinek megfelelő, 150 milliárd forintot különítettek el a programra.