Érdemi ötletek hiányában szimbolikus politizálással és a saját hatalmuk növelésével – pozíciók osztogatásával és a fizetésük emelésével – hívták fel magukra a figyelmet az ellenzéki összefogás győztes polgármesterei.
Az olykor provokatív gesztusok némelyike ellentétben áll azzal, amit korábban hirdettek a szivárványkoalíció jelöltjei.
Bár Karácsony Gergely (Párbeszéd) kampánya során azt hangoztatta, hogy mindenki főpolgármestere szeretne lenni,
több kijelentésével hozzájárult a különböző politikai nézetű emberek közti árkok mélyítéséhez.
Már megválasztása estéjén arról beszélt – utólag félreértésnek nevezve –, hogy
az abortuszt támogató programot indítana, illetve több alkalommal hangoztatta, hogy a melegfelvonulás (Budapest Pride) idejére szivárványszínű zászlót tűzne ki a Városházára.
Számára vonzó példaként említette azt, hogy a szlovén főváros, Ljubljana városházának otthont adó épületben melegbár is működik.
A fentiekre Karácsony még egy lapáttal rátett azzal, hogy
a Fővárosi Közgyűlés mai alakuló ülésén javaslatot tesz a XIII. kerületi Szent István parkban az államalapítót ábrázoló szobor felállításának felfüggesztésére.
A főpolgármesterrel szemben az ellenzéki polgármesterek a kerületekben és a vidéki városokban nagyon is konkrét döntéseket hoznak.
A szivárványkoalíció Pesterzsébeten, Újpalotán és Pestszentlőrincen is azzal kezdte meg a hivatali terminust, hogy megemelték a fizetésüket.
Budapest XX. kerületében az új, ellenzéki többségű képviselő-testület tagjai húszszázalékos emeléssel bruttó 411 ezer forintra emelték a saját tiszteletdíjukat, s emiatt fel is bomlott az összellenzéki szövetség.
A pesterzsébeti Momentum nem tudta magáévá tenni az MSZP és a DK hatalomgyakorlási stílusát, ezért a felkínált bizottsági elnöki tisztségeket sem vállalták el.
Ez a mentalitás azonban nem jellemző a párt egészére, hiszen a XV. kerületben a Momentum két képviselője is megszavazta az alapilletmény jelentős, ötvenszázalékos emelését.
A múlt heti alakuló ülésen a jelenlévők közül csak a Fidesz öt képviselője tartózkodott az emelésről indított szavazásnál
– közölte a Magyar Nemzetnek nyilatkozva Lehoczki Ádám, a kormánypártok helyi frakciójának elnöke.
A szocialista Szaniszló Sándor vezette, ellenzéki többségű XVIII. kerületi képviselő-testület pedig egyszerűen megduplázta a saját fizetését.
A fékek és egyensúlyok rendszere, valamint a végrehajtó hatalom korlátozása az ellenzék sokat hangoztatott eszméi közé tartozik, legalábbis a szavak szintjén.
Korábban több sajtóorgánum, köztük az Origo is beszámolt róla, hogy
Horváth Csaba, Zugló szocialista vezetője úgy módosítaná az önkormányzat szervezeti és működési szabályzatát (szmsz), hogy polgármesterként egy személyben szinte bármely ügyben döntést hozhatna, amennyiben a kérdést halaszthatatlannak minősíti.
Egy ellenzéki lap szerint Horváth egy salátarendeletet is benyújtott, hogy a közpénzek felhasználásáról és az ingatlanvagyon értékesítéséről is szélesebb körben dönthessen.
Bár a javaslat kitudódását követően a közfelháborodástól tartva a szocialista polgármester visszakozni kényszerült, és visszavonta az általa jegyzett előterjesztést, ez nem tartotta vissza Érd ellenzéki polgármesterét, Csőzik Lászlót (MSZP) attól, hogy a hatáskörét bővítő, hasonló módosítás elfogadtatásával próbálkozzon.
Amennyiben a mai alakuló ülésen elfogadják a képviselők az szmsz módosítását, akkor a városvezető magához veheti az önkormányzat gazdasági társaságaival kapcsolatos döntéseket.
Az ellenzék szavahihetőségét a szivárványkoalíció által támogatott mohácsi polgármester eljárása is megkérdőjelezi. Csorbai Ferenc (MSZP) maga is azt hangoztatta a helyhatósági választás előtt, ha nem kap meggyőző támogatást a szavazóktól, akkor új választásnak kell jönnie, mivel az elmúlt ciklusban hivatalban lévő fideszes ellenfele egy balesetben meghalt, és a szabályok szerint már nem lehetett új jelöltet indítani Szekó József helyett.
Bár a voksoláson a mohácsiak megalázták az egyedüli jelöltként biztos befutó Csorbait, akire a nem egészen 6000 szavazatból több mint négyezret érvénytelenül adtak le,
az MSZP-s polgármester mégsem teljesítette ígéretét.
Az ellenzéki vezetésű újpesti önkormányzat egyik intézkedése a korrektség elemi elvárásait sem veszi figyelembe.
Mindenféle előzetes egyeztetés vagy figyelmeztetés nélkül döntött arról az önkormányzat múlt szerdai alakuló ülésén, hogy azonnali hatállyal elküldi a tulajdonában lévő gazdasági társaságok összes vezetőjét, akik munkájának nem volt politikai jelentősége
– tájékoztatta a Magyar Nemzetet Molnár Szabolcs, a IV. kerület fideszes képviselője. A politikus hozzátette: az elbocsátottak közt volt olyan, aki 2007 óta ügyvezetője volt egy önkormányzati cégnek.
A tervezett leszámolásról terjengő hírek miatt sokan nem várták meg Déri Tibornak (Momentum), az új polgármesternek a hivatalba lépését, egyszerre negyvenen kérték a felmentésüket a városházán.