A Fővárosi Közgyűlés keddi alakuló ülésén Karácsony egyetlen fontosabb, komoly anyagi vonzattal járó ígérete sem kerül napirendre.
Nem lesz téma az új ingatlanadó, és nem kerül bevezetésre a 14 év alattiak ingyenes tömegközlekedése sem, mindössze a korhatárt módosítják 6-ról 7 évre.
De nem kerül bevezetésre a stadionstop, és a Liget Projekt leállítását sem viszi a közgyűlés elé Karácsony.
Várhatóan a DK-s Gy. Németh Erzsébet és az MSZP-s Tüttő Kata is Karácsony Gergely helyettesei lesznek, annak ellenére, hogy Karácsony a kampányában előkerült hangfelvétel szerint pont őket emelte ki, nem épp pozitív kontextusban. A főpolgármester az említett hangfelvételen Tüttőről azt mondta:
a Tüttő Katát én is benéztem, nem tudtam, hogy a Leisztingernek vannak ezek az ügyei az V. kerületben. A Tüttő egyébként a XII. kerületben is indulhatott volna, ha tudom ezeket, csak én is későn tudtam meg. Nem akarok álnaiv lenni, hogy akkor a Leisztingernek az élettársa, a volt felesége, vagy a mostani, ezt nyilván nem tudom, nyilván nem egy erős ajánlólevél.
Pár héttel ezelőtt pedig még Gy. Némethről sem volt túl jó véleménnyel az új főpolgármester. A kiszivárgott hangfelvételen róla azt mondta:
az a veszély nem fenyeget, hogy a XVII. kerületben Gy. Németh Erzsébet megnyeri a választást.
Több mint 1,3 millió forintot kapnak majd a főpolgármester helyettesei - ez derül ki a Hír TV birtokába jutott előterjesztésből. A fizetésemelésről első intézkedésként döntenek a Fővárosi Közgyűlés alakuló ülésén. A korábbi három helyett Karácsony Gergelynek öt helyettese lesz majd, az egyik a momentumos Kerpel-Fronius Gábor, ő okosvárosi fejlesztésekért és a részvételiség szervezéséért kap ennyi pénzt.
Döntenek majd arról is, hogy Handl Tamás, Gyurcsány Ferenc egykori testőre válthatja Pető Györgyöt a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság igazgatói posztján. Mindez világosan bizonyítja, hogy Karácsony Gergely nem tud ellenállni a neki dirigáló régi, balliberális világnak.
Bár Karácsony Gergely kampánya során azt hangoztatta, hogy mindenki főpolgármestere szeretne lenni, több kijelentésével hozzájárult a különböző politikai nézetű emberek közti árkok mélyítéséhez. Már megválasztása estéjén arról beszélt – utólag félreértésnek nevezve –, hogy az abortuszt támogató programot indítana, illetve több alkalommal hangoztatta, hogy a melegfelvonulás idejére szivárványszínű zászlót tűzne ki a Városházára. Számára vonzó példaként említette azt, hogy a szlovén főváros, Ljubljana városházának otthont adó épületben melegbár is működik.
A fentiekre
Karácsony még egy lapáttal rátett azzal, hogy a Fővárosi Közgyűlés keddi alakuló ülésén javaslatot tesz a XIII. kerületi Szent István parkban az államalapítót ábrázoló szobor felállításának felfüggesztésére.
Karácsony indoklása szerint teljes körű egyetértés szükséges annak érdekében "hogy meghatározzák a szobor pontos helyét". A valóság az, hogy az ügynek szimbolikus jelentősége van, hiszen
korábban a kommunista, és emberek kivégzésére parancsot adó, filozófus Lukács György szobra állt a parkban, amelynek eltávolításáról és annak helyén Szent István szobrának felállításáról még a korábbi, jobboldali városvezetés döntött.
Az eset már akkor is felháborodást váltott ki a filozófussal szimpatizáló balliberális értelmiség körében: Demszky Gábor és a néhai Heller Ágnes vezényletével tüntettek is néhányan a szoborért. Így vélhetően Karácsony és a mögötte álló, most visszatérőben lévő baloldali elit a mostani húzásával akar bosszút állni a nemzeti oldalon az általuk hőn szeretett kommunista gondolkodó szobrának korábbi, érthető okokból történő eltüntetése miatt.
Az ellenzéki többségű önkormányzatoknál sok esetben a zsákmányszerzésről és a pozíciók osztogatásáról szóltak az elmúlt hetek. A Magyar Nemzet példaként említi Budapest három kerületét is, ahol
az első ülésen a saját illetményük jelentős növeléséről döntöttek a képviselők.
A szivárványkoalíció Pesterzsébeten, Újpalotán és Pestszentlőrincen is azzal kezdte meg a hivatali terminust, hogy megemelték a fizetésüket. Budapest XX. kerületében az új, ellenzéki többségű képviselő-testület tagjai húszszázalékos emeléssel bruttó 411 ezer forintra emelték a saját tiszteletdíjukat, s emiatt fel is bomlott az összellenzéki szövetség.