A romániai elnökválasztás első fordulóját nagy többséggel, Klaus Iohannis eddig államfő, a nemzeti liberális PNL jelöltje nyerte meg, 37,79 százalékos eredménnyel. A második Viorica Dăncilă frissen megbuktatott szociáldemokrata (PSD) kormányfő lett, 22,32 százalékkal.
Ők ketten jutottak be a november 24-i második fordulóba.
A Központi Választási Iroda (BEC) szerint az adatok feldolgozottsága 98 százalékos. A hazai szavazatokat már teljes egészében feldolgozták, míg a diaszpórában a voksok feldolgozottsága 94 százalékon áll.
Az erdélyi magyarság jelöltje, az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor hatodik lett, 3,88 százalékkal. Ha ebből leszámítjuk a romániai diaszpórában leadott szavazatokat, akkor 4,14 százalék Kelemen eredménye.
Amióta külön tartják Romániában az államelnök-választást a parlamenti választásoktól - tehát 2009 óta -
ez a legjobb eredménye az RMDSZ-nek.
A választás legnagyobb vesztese egyértelműen a Momentum Mozgalom román testvérpártja, a centrista USR-PLUS pártszövetség,
amelynek jelöltje, Dan Barna a leadott szavazatok alig 14,95 százalékát szerezte meg.
Ezzel az „eredménnyel" Barna elvesztette azon lehetőségét, hogy bekerüljön a második fordulóba, igaz, nem is volt olyan közvélemény-kutatás, amely azt jelezte volna előre, hogy erre lett volna bármi esélye is a súlyos korrupciós botrányba keveredett politikusnak, aki ennek ellenére folyamatosan ezt sulykolta pártja szimpatizánsainak körében.
Ha leszámítjuk a diaszpóra voksait, akkor még siralmasabb a kép Barnára nézve,
Romániában ugyanis csak 14 százalékot kapott.
Barna a kampányban folyamatosan arról beszélt, hogy legalább a diaszpórában képes lesz nyerni, de ez sem jött össze neki. Ugyan jobban szerepelt a diaszpórában, mint Romániában, de ez is csak a szavazatok 27,64 százalékát jelente, míg Iohannis toronymagasan nyert a külföldön dolgozó romániaiak körében, 52,83 százalékkal.
A 2019. május 26-i európai parlamenti választáson az USR-PLUS 22,36 százalékot szerzett, ezzel a harmadik politikai erő lett, alig lemaradva a második helyezett PSD-től, amely akkor 22,5 százalékot kapott.
A visszaesés alig fél év leforgása alatt tehát több mint 7,5 százalékos!
A Fekete-Győr András által győzelemre esélyesnek állított Dan Barna
a negyvenegy megyéből pontosan nullában „nyert", míg Kelemen Hunor kettőben,
nem meglepő módon a két magyar többségűben, azaz Hargita és Kovászna megyékben.
Az USR-PLUS jelöltje a főváros hat kerülete közül egyikben sem tudott győzelmet aratni, mindegyikben Iohannis diadalmaskodott.
Az összesített bukaresti eredmények alapján Barna 24,7 százalékkal a második lett, ami jelentős visszaesésnek számít, hiszen a mögötte álló pártszövetség a májusi európai parlamenti választásokat megnyerte Bukarestben, 41,1 százalékkal.
A Szeben megyei születésű Dan Barna a saját megyéjében is katasztrofálisan szerepelt,
mindössze 11,06 százalékot szerzett, szemben a szintén szebeni származású Iohannisszal, aki 66,74 százalékot kapott korábbi lakóhelyén.
Hiába kampányolt a momentumos Fekete-Győr András november 3-án, Kolozsváron, az uniós támogatások lenyúlásával és haveri körökben való szétosztásával meggyanúsított román barátja, Dan Barna mellett, az első forduló eredménye után úgy tűnik, hogy
az erdélyi magyarok nem kértek belőle.
A végeredmények alapján úgy tűnik, hogy ahol a magyarság nem az RMDSZ jelöltjére adta a voksát, ott a német nemzetiségű Iohannist részesítette előnyben, tehát nem a román Barnát.
2014-ben az államelnök-választás második fordulójában az erdélyi magyarok több mint 82 százaléka szavazott Iohannisra, ez várhatóan idén sem fog változni.
Mindeközben Fekete-Győr András Dan Barna katasztrofális eredménye tudatában a közösségi oldalán mosakszik.
A Momentum elnöke 180 fokos kommunikációs fordulatot véve, gratulált Kelemen Hunornak, noha ezelőtt két héttel még ellene kampányolt, felrúgva a magyar nemzetpolitikának azt az eddig meglévő konszenzusát, hogy - a Demokratikus Koalíciót (DK) leszámítva - minden magyarországi párt a külhoni magyar pártokat, ebben az esetben az RMDSZ-t támogatja a többségi nemzet politikai tömörülései, vagyis jelen esetben a román pártokkal szemben.
Egyébként arra még a Gyurcsány-féle nemzetellenes DK sem vetemedett, hogy román vagy szlovák pártokat támogasson, csupán közölték, hogy őket nem érdekli ez az egész, és senkit sem támogatnak a külhoni területeken.
A Momentum azonban túllépett a DK-n és az egykori SZDSZ-en a nemzetellenességben,
hiszen egyértelműen egy román párt (USR-PLUS) mellett állt ki, majd később ugyanezt tette felvidéki viszonylatban is a liberális Progresszív Szlovákia-Együtt pártszövetséget támogatva.
Fekete-Győr – bejegyzése folytatásában - persze csalódottságát fejezte ki amiatt, hogy a román barátja nem jutott be a második fordulóba, majd azt hazudta, hogy az USR-PLUS-ban több tucat magyar politikus vállal szerepet.
Nyilvánvalóan arról továbbra sem írt egy szót sem, hogy - a RISE Project oknyomozó portál által feltárt ügyek alapján - Dan Barna ellen vizsgálódik a Visszaélések Feltárására Szakosodott Csalásellenes Hivatal (DLAF), illetve a Nemzeti Korrupcióellenes Ügyészség (DNA), mert a gyanú szerint,
Fekete-Győr barátja közel 6 millió eurónyi uniós támogatást nyúlt le és osztott szét családi, illetve baráti körében.
A pénzt eredetileg szegény és fogyatékkal élő román állampolgárok felzárkóztatására hívták le, ők azonban semmit sem láttak belőle.
Fekete-Győr egyébként pénteken, a Mandinernek adott interjújában azt állította, hogy „a Romániai Nemzeti Antikorrupciós Osztály megerősítette, hogy Dan Barnának nincs köze ehhez az ügyhöz, politikai támadás alanya."
Ezzel kapcsolatban csak az a probléma, hogy - információink alapján -
a Romániai Nemzeti Antikorrupciós Osztály nem létezik.
Több korrupcióellenes hatóság működik Romániában, mint például a DNA (Nemzeti Korrupcióellenes Ügyészség), a DLAF (Visszaélések Feltárására Szakosodott Csalásellenes Hivatal), a DGA (Országos Korrupcióellenes Igazgatóság), az ANI (Országos Feddhetetlenségi Ügynökség), illetve a DIICOT (Szervezett Bűnözés és Terrorizmus Elleni Igazgatóság), de egyik magyar fordítása sem felel meg a fiktív Romániai Nemzeti Antikorrupciós Osztálynak.
A DNA és a DLAF pedig közölték, hogy vizsgálják Barna ügyét,
melyben konkrétan arra kíváncsiak, hogy a RISE Project oknyomozó újságírói által feltárt ügyekben megállja-e a helyét Barna gyanúsítása.
Az október 17-én kezdődött vizsgálat pedig még nem ért véget.
A vereség miatt az USR-PLUS pártszövetségen belül a PLUS elnöke, Dacian Cioloș, a szélsőjobboldali múltú, a 90-es években magyarellenes politikai szervezetekben is vezető szerepet vállaló, bukott román miniszterelnök máris
pellengérre állította Dan Barnát.
Kettejük mai közös sajtótájékoztatója egyébként nagyon feszült hangulatú volt, Cioloș 12:40-től félbe is szakította Barnát.
A G4Media román hírportál értesülései alapján Cioloș megpróbálhatja kiszorítani Barnát a pártszövetség vezetéséből.
Az USR-PLUS amúgy is úgy tervezte, hogy a jövő évi romániai parlamenti választáson Cioloș lesz a miniszterelnök-jelöltjük,
de felmerültek már olyan hangok, hogy őt kellett volna indítani az államelnök-választáson is, mivel Barna nem eléggé ismert, és még kezdő politikusnak számít, hiszen csak három és fél éve van a politikában.
A legtöbb román újság Barna bukását a tapasztalatlanságával, a markáns karakter hiányával, és természetesen az ellene felmerülő korrupciós gyanúsítgatásokkal magyarázza.