Márki-Zayné Vincze Felícia szülésznői tevékenysége két olyan csecsemő kapcsán került a fókuszba, akiknek súlyos emberi hibák, mulasztások okán igen csak rövidke élet adatott. Mindkettőjüket Márki-Zayné segítette a világra, otthonszülés keretében - olvasható a PestiSrácok.hu oldalán.
Endre 7 hetesen halt meg, agyvérzésben, amelyhez hozzájárult, hogy a kicsi nem kapta meg születése után a kötelezően előírt, korai vérzékenységet megelőző K-vitamint. A szülészasszony a baba halála miatt folyamatban lévő büntetőperben, tanúkihallgatáson ismerte el, hogy csak akkor ad K-vitamint az újszülöttnek, ha a szülő beszerzi azt valahonnan, ő ugyanis állítása szerint nem jut hozzá, azt csak orvos írhatja fel.
A fiú halála miatt a szülők állnak bíróság előtt, emberölés vádjával, ugyanis oltásellenes szemléletük miatt a baba nem kapta meg a kötelező oltásokat. Az édesapja még akkor is gátolta gyermeke orvosi ellátását, amikor már nagy volt a baj, a kicsi véreset hányt és a füle is vérzett.
Ugyanakkor a szülésznő felelőssége – aki egyelőre csak tanú az ügyben – is joggal merülhet fel.
Nem csak azért, mert nem adott K-vitamint az újszülöttnek és annak szükségességéről sem szólt a szülőknek, hanem azért is, mert szakmai felügyelet nélkül vezette le a szülést, és meghamisíthatta az otthonszülés dokumentációját. A papírokon feltüntették a BSC-típusú szülésznői végzettséggel rendelkező orvos nevét, mintha részt vett volna a szülés levezetésében. Ez az L. Endre halála miatt folyamatban lévő büntetőper tárgyalásán derült ki, január negyedikén.
Egy másik ügy: Benjámin 19 hónapot élt. Őt halálra éheztették másként gondolkodó, "fényevő" szülei. Benjámin sem kapott oltásokat, kóros súlyvesztését a gyermekorvos is végignézte anélkül, hogy bármit tett volna. Mile Gabriellát, aki mellesleg Endre baba háziorvosa is volt, 2016-ban foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetésért két év börtönre ítélték, egy évre felfüggesztve.
Az agárdi fiút is Márki-Zayné Vincze Felícia segítette volna világra, ha odaért volna. Ugyanis őt fogadta fel a család, annak ellenére, hogy Agárdtól 245 kilométerre, Hódmezővásárhelyen élt és ott is tartózkodott, amikor a kismama vajúdni kezdett. A szegyenypad.com által felkutatott adatok szerint még csak nem is a távolság volt a legnagyobb probléma, hanem az, hogy
Márki-Zayné Vincze Felícia ekkor nem felelt meg azoknak a feltételeknek, ami alapján levezethette volna az otthonszülést.
Bár Márki-Zay Péter felesége még a néhány héttel ezelőtti tárgyaláson is azt mondta, az otthonszülésnek nincs irányelve és nincs megfelelően szabályozva, valójában 2011-óta kormányrendelet írja elő, ki, milyen feltételekkel és hogyan vezethet le intézményen kívüli, azaz otthonszülést.
A 35/2011 (III.21) kormányrendelet kimondja, hogy ellátást "e tevékenységre vonatkozó működési engedéllyel és érvényes felelősségbiztosítással rendelkező egészségügyi szolgáltató nyújthat", melyben közreműködnie kell szülész-nőgyógyász orvosnak, vagy "felsőoktatási intézmény alapképzési szakán vagy főiskolai karán szülésznő szakképesítést vagy emelt szintű vagy felsőfokú szülésznő szakképesítést szerzett szülésznőnek, aki szerepel az egészségügyi dolgozókról vezetett működési nyilvántartásban".
A rendelet előírja azt is, hogy "az egészségügyi szolgáltatónak az ellátás keretében legalább kétéves neonatológiai gyakorlattal rendelkező csecsemő- és gyermekgyógyász szakorvos" közreműködését is biztosítania kell.
Alapfeltétel tehát egy szülés levezetéséhez, hogy a felelős személy:
A szegyenpad.com áttekintette Márki-Zayné Vincze Felícia szülésznő adatlapját az ÁEEK adatbázisában. A szülésznő, illetve cégük honlapja, a Te Szülésed már nem elérhető – most ezt lehet látni:
Az adatlapból kiderül, hogy a szülésznő 2011. november 4. óta rendelkezik érvényes működési engedéllyel. Nem rendelkezik honosított felsőfokú (BsC, MsC) szülésznő-végzettséggel. Az Egyesült Államokban, Utah államban szerzett szülésznői oklevelet 2009-ben, amit csak 2011. szeptember 23-án honosíttatott, ehhez egy különbözeti vizsgát is le kellett tennie.
A Te Szülésed Kft., amelynek akkoriban Felícia asszony férje, Márki-Zay Péter volt az ügyvezetője, 2012. március 12-én kapta meg az ÁNTSZ-től a működési engedélyt intézeten kívüli szülések levezetéséhez.
A szegyenpad.com a Mi szülésünk blogon, illetve Márki-Zajnéék cégének, a Te Szülésed Kft.-nek a honlapján is talált bejegyzéseket
olyan édesanyáktól, akik vele szültek, otthon, 2011. szeptember 23-át megelőzően, tehát akkor, amikor a szülésznőnek ehhez még nem volt sem Magyarországon elfogadott végzettsége, sem engedélye.
Márki-Zayné annak ellenére, hogy nem felelt meg az otthonszülés szigorú feltételeinek, annyira biztos volt a tudásában, hogy sok esetben szakmai felügyelet nélkül, egyedül dolgozott.