Mint ma kiderült, Kálmán Olga elfogadta Gyurcsány Ferenc pártjának ajánlatát, hogy induljon el a budapesti balliberális előválasztáson, mint a párt által támogatott "független" jelölt, kihátrálva az addig támogatott MSZP-P-s Karácsony Gergely mögül. Kálmán Olga pálfordulásai közül kiemelkedik, hogy míg korábban a baloldal meghatározó propagandistája volt, Simicska Lajos 2015-ös fordulata után Simicska hírtévéjében Jobbik-propagandista lett, és Vona Gábor leghűségesebb mikrofonállványává vált. Legutóbb pedig már a súlyos korrupciós botrányokba keveredő Márki-Zay Péternek udvarolt. De nézzük is részletesebben, hogy kicsoda is valójában Kálmán Olga.
Kálmán Olga foglalkozását tekintve általános iskolai tanár. A pályafutását a közszolgálati médiánál kezdte, majd 2003-ban került az ATV-hez. Ezekben az években a balliberális kormányok egyik leghűségesebb propagandistája volt. Az akkor még kormánypárti balos politikusoknak hízelgett, míg az ellenzéki politikusokkal jól láthatóan folyamatosan keménykedett. 2010 után persze fordult a szereposztás.
Hogy Kálmán Olgáért nem rajonganak a nézők, az már az ATV-ben kiderült. Amikor valaki helyettesítette, az adott műsort mindig többen nézték, mint amikor az alap-műsorvezető, Kálmán Olga vezette.
Az igaz fordulat Kálmán Olga életében 2016 decemberében jött el, amikor bejelentette távozását az ATV-től, és Simicska Lajos jobbikos tévéjébe igazolt. Itt pedig álljunk meg egy pillanatra.
Kálmán Olga az ATV karácsonyi partija után mondott fel, és mint kiderült, az akkor ellenzéki, elsősorban jobbikos Hír TV-hez szerződött. Kálmán Olga 4 millió forintért vállalta, hogy attól kezdve a Jobbik propagandatévéjében kell dolgoznia.
A Hír TV-ben sok embert felháborított Kálmán Olga mondhatni nevetségesen magas fizetése – és egyáltalán, az érkezése.
Kálmán Olga nézettsége alapján mindenképpen furcsa volt ekkora fizetés. Hiszen például Sas József vagy Hajdú Péter műsora is nézettebb és sikeresebb volt, mint az Egyenes Beszéd Kálmán Olgával.
A váltás más szempontból azért is volt érdekes, mert 2015 előtt még oligarcházta Simicska Lajost Kálmán Olga, de azóta jelentősen megváltozott a műsorvezető gondolkodása ebben a tekintetben, aminek az lett – legalábbis eddig – a csúcspontja, hogy átment a Hír TV-hez. 2015. február 6-ig az Egyenes Beszédben Simicska mindig negatív összefüggésben szerepelt, de azt követően érezhetően megváltozott Kálmán hozzáállása az üzletemberhez. Mint ismert, akkor szakított nyilvánosan is a Fidesszel Simicska.
2015. április 9-én pedig Kálmán már védelmébe vette Simicskát
egy Csepreghy Nándorral folytatott beszélgetésben.
Kálmán Olgának azonban nemcsak Simicskáról változott meg a véleménye 2015 februárja után, hanem a jobbikos politikusok is egyre gyakrabban jártak hozzá. Míg korábban meg sem hívták őket, gyakorlatilag bojkott volt ellenük, addig azóta
a szélsőjobboldali és nyíltan antiszemita politikusok egyre kényelmesebb körülmények között beszélhettek Kálmán Olgánál.
Azonban nemcsak ez az egyetlen furcsa fordulat Kálmán Olga életében. 2007-ben az akkori szocialista-szabaddemokrata koalíció kormányszóvivőnek szerette volna Kálmánt. Az ATV műsorvezetője némi gondolkodási idő után nemet mondott.
Kálmán Olga egyik legemlékezetesebb alakítása az Egyenes Beszédben egy 2014. április 9-én készített interjú volt Schiffer Andrással, az LMP akkori frakcióvezetőjével. Akkor Schiffer azt mondta, hogy nem ért egyet a Szabadság térre tervezett megszállási emlékmű szobrának koncepciójával, de aránytalan mértékűnek tartja az azt övező hisztériát. A műsorvezető láthatóan nem tudott napirendre térni Schiffer álláspontja fölött, és teljesen kiesett a szerepéből.
Kálmán Olga nem tudta elviselni, hogy Schiffer András mást mondott, mint amit várt tőle FORRÁS: MTI/BALOGH ZOLTÁN
A műsorról ezután rengeteg publicisztika született. Egy balliberális újságíró akkor azt írta:
„Kálmán Olga egyszerűen képtelen volt felfogni,
hogy Schiffer nem pont ugyanazt gondolja a Szabadság téri Gábriel arkangyalról, mint amit Gyurcsány Ferenc és az egyéb baloldali nagyemberek gondolnak, akarom mondani, ismételgetnek.”
Miután Kálmán Olga elfoglalta helyét a jobbikos propagandatévében, egy percet sem adott a látszatra, és folytatta azt, amit már korábban elkezdett. Azonban ezt a nézők már nem nagyon preferálták, és 2017-es márciusi indulása után rögtön óriási bukás lett a műsora. Pedig mindent megtett a tévé, két hét után a kezdési időpontot is megváltoztatták, bízva abban, hogy így talán többen fogják nézni. De nem nézték, sőt.
2017-2018 folyamán aztán kiderült, hogy Kálmán Olga műsorát átlagosan 47 500-an nézték, a vele egy időben az ATV-n adott, hasonló tematikájú Rónai Egon-műsort pedig több mint 100 000-en nézték, azaz legalább kétszer annyian. Ez szégyenteljes bukás volt.
Kálmán Olgát 2018. augusztus 1-jén rúgták ki a Hír TV-től. Mindennek oka többmilliós fizetése és műsorának rekordgyenge nézettsége volt. Kálmán Olga egyébként szélsőséges ellenzéki elfogultsága miatt évek óta gúny tárgya az olvasók, nézők között. Ezek közül kiemelkedett, amikor 2018 márciusában a börtön falai közül egyből Kálmán Olga ölelő karjai közé vetette magát Czeglédy Csaba, Gyurcsány Ferenc ügyvédje. A Simicska-tévében elképesztő történetekkel állt elő a képviselőjelölt, de a végén már saját maga sem bírta követni a történeteit. Kálmán Olga persze mindezt hagyta, sőt, ha durvábban fogalmazunk, nyalta a sokmilliárdos csalással gyanúsított Gyurcsány-ügyvéd alfelét. Sápítozott, sajnálkozott, hízelgett. Nevetséges bohócszámot adtak elő, ők ketten.
Nehezen lehetett szégyenérzet nélkül nézni azt a produkciót, amit még 2017 augusztusában adott elő Kálmán a televízió stúdiójában. Akkor Kálmán élő adásban védte meg vehemensen Staudt Gábor jobbikos politikust és Vona Gábort saját kollégájával szemben. A kirohanás előzménye, hogy Szőllősi Györgyi egy kérdésétől Staudt Gábor, a Jobbik egyik képviselője alaposan zavarba jött, érdemi válasz helyett sértegetni kezdte a műsorvezetőt, és zavarodottan próbálta elkerülni a választ. A műsorvezető Vona Gábort idézve arra kérdezett rá, Staudt szerint elnézést kell-e kérniük a zsidóktól és a cigányoktól.
Simicska Lajos tévéjében azonban a Jobbikot nem lehetett bántani, így nem sokkal később Kálmán Olga kétségbeesetten próbálta menteni a menthetőt.
Megpróbálta megválaszolni a kérdést, amit Staudt nem tudott.
Azon, hogy Kálmán Olga menteni próbálja Staudt korábbi szereplését,
még a Jobbikkal korábban meglehetősen jó kapcsolatban lévő Török Gábor is meglepődött.
A műsorvezető kirohanása után azt mondta, hogy teljesen természetes, hogy a politikai ellenfél átértelmezi a dolgokat, a műsorvezető pedig megkérdezi a politikus véleményét. Mire Kálmán Olga csak annyit mondott, hogy ebbe láthatóan jól bele is kavarodtak, mint kismacska a gombolyagba.
Három nappal kirúgása után már el is kezdte árulni magát Kálmán. „Kedves Mindenki! Most még úton, egyik helyről a másikra. Gyertek velem! #kalmanolga" – üzente kocsijában ülve rajongóinak a vadiúj Facebook-oldalán, ami még a hivatalos jelzőt is megkapta. Kiderült, nincs hova vele menni, legfeljebb a Facebook-oldalára.
Ezután ismét pár hónapra eltűnt Kálmán, majd pedig nem meglepő módon a Jobbik internetes házitévéjében tűnt fel. Kálmán Olga a helyére került. A Jobbik internetes televíziócskájában, egy kényelmetlennek látszó széken ülve, Havas Henrik társaságában, egy homofób, diszkós „műsorvezető” irányításával szidhatta a kormányt.
Végül pedig legutoljára arról adhattunk hírt, hogy a televíziózásból kikopott, az ellenzéki televízióknak magát hiába kínálgató Kálmán Olga a zavaros hátterű Márki-Zay Péterrel ír közös könyvet - ki másról, Márki-Zay Péterről.
Kálmán Olga az ellenzék Farkasházy Tivadarja: hiába vannak politikai értelemben vele egy platformon, nagyon sok baloldali ellenzéki ember szégyelli, hogy ő is velük van, hozzájuk tartozik.
A példátlan elfogultsága miatt sokszor megmosolygott Kálmán Olga riporteri teljesítménye közismert: hízelgés az ellenzéknek és az erőtlenebbnek gondolt emberekkel pimaszkodás - utóbbira jó példa, amikor egy televíziós szereplésben gyakorlat nélküli, nyugdíjas szülői munkaközösség-vezetővel fél órán át szemtelenkedett élő adásban.
És persze ne felejtsük el, mit mondott Kálmán áprilisban a 24-nek:
Elárulom, miért nem fordult meg a fejemben, hogy pályázzak a főpolgármester-jelöltségre: mert nagyon komolyan gondolom a politikát. Mi is történne? Kampányban nyilván el kell mondani, milyen pocsék itt a köztisztaság, az úthálózat, a tömegközlekedés, az egészségügyi ellátás és az oktatás. De ha netán megválasztanak, eltelik fél év, s megint ki kell állni. Akkor mit mondhatok? Hát továbbra is azt, hogy pocsék a köztisztaság, az úthálózat, a tömegközlekedés, az egészségügyi ellátás meg az oktatás.
Kálmán Olga főpolgármester-jelölti kinevezése több okból is furcsa. Egyrészt, néhány napja Gyurcsány Ferenc még arról beszélt, hogy nem rúgják fel az MSZP-vel és a többi kis párttal kötött budapesti megállapodást. Ezek szerint felrúgták. Másrészt, mert Karácsony Gergely alkalmatlan jelölt, ez nem kérdés, de egy bukott riporterrel próbálkozni, akinek fogalma sincs a várospolitikához és semmifajta vezetői gyakorlata nincs (ha nem számítjuk, hogy rendszeresen ugráltatott két segédszerkesztőt előző munkahelyén), azt mutatja, hogy egy még alkalmatlanabb jelöltet választottak. Harmadrészt: ha már egy műsorvezető kell nekik, a DK-ban politizál Vágó István, aki - Kálmán Olgával ellentétben - egy időszakban, nagyjából tizenöt évvel ezelőtt, valóban népszerű és valóban sikeres volt, ráadásul nem fogalmazott nyelvtani hibákkal. Hogy mégis miért a világéletében népszerűtlen tévést, Kálmán Olgát választották és nem Vágó Istvánt? Talán azért, mert - az általunk egyébként sokszor bírált - Vágó István még sohasem hazudta azt, hogy ő "független-objektív".