Az EMMI kiemeli, hogy
valamennyi köznevelési intézményt érinti a döntés.
A tárca tájékoztatásában leszögezi, hogy a tanulók hétfőtől nem léphetnek iskolájuk területére. A tananyag kiosztása, a dolgozatírás és órai felelet online, vagy olyan módon fog történni, ami nem igényel személyes találkozást. A minisztérium célként határozza meg: mindennek úgy kell történnie, hogy az alkalmas legyen a tanulók tanulmányi követelményeinek teljesítésére.
Felhívták egyúttal a figyelmet arra, hogy a diákok lehetőleg kerüljék a nagyobb csoportos találkozásokat, közös programokat. Felügyeletüket a szülők, a családok, a szomszédok bevonásával, kis csoportokban célszerű megszervezni - húzzák alá, hozzátéve, hogy ezt nem javasolt a nagyszülőkre bízni, hiszen ők a legkitettebbek a vírusnak.
Arra hivatkozva, hogy a munkavégzés folyamatos lesz, a tanároknak ugyanúgy jár a munkabér, mint korábban.
A köznevelési intézmények épületeit nem zárják be - hangsúlyozza a tárca.
Egyedül az intézményvezetők és a helyben ellátandó feladattal megbízott tanárok, munkatársak végezhetik az iskolában a munkájukat. "Amennyiben a pedagógusoknak munkavégzésük érdekében – például a helyi digitális infrastruktúra használata céljából – be kell menniük az intézménybe, ez módjukban áll" - teszik hozzá.
Ugyanakkor az is elő van írva, hogy az új munkarend alatt az intézmények vezetőinek, valamint egy helyettesüknek kötelező az oktatási intézmény épületében bent tartózkodnia, és szervezni a munkát.
Az EMMI a diákok étkeztetésére is kitér tájékoztatásában, hangsúlyozva, hogy az továbbra is önkormányzati feladat. A tárca azonban leszögezi, hogy erre nem kerülhet sor az iskolákban, és azoknál a diákoknál, akiknél ez indokolt, a helyben lehetséges legoptimálisabb módon kell biztosítani az étkezés lehetőségét, például kiszállítással.
Az EMMI nemcsak előírásokat, hanem kérést is megfogalmazott. "Az új munkarendben történő működés mindenkinek komoly kihívást jelent. Kérünk minden intézményvezetőt, pedagógust, tanulót és szülőt, hogy közösen oldjuk meg ezt a nehéz feladatot, és türelemmel viseljük a nehézségeket. Ez nem egy kiforrott, nagy óvatossággal bevezetett oktatási reform, hanem egy vészhelyzetben hozott rendkívüli intézkedés, mely hozzájárul a járvány mielőbbi leküzdéséhez. Ezzel párhuzamosan tekintsük ezt a változást egy hatalmas innovációs lehetőségnek, melyből a lehető legtöbbet hozzuk ki gyermekeink, jövőnk érdekében!" - írják.