Újabb fontos fővárosi céget vehet be a Bajnai-Gyurcsány páros - a 2010 előtti balliberális politikai elittől távolságtartást ígérő - Karácsony Gergely főpolgármestersége alatt.
A történet előzménye röviden:
Ennek a folyamatnak a következő állomása lehet az, ami jelenleg a Fővárosi Vízművek körül történik.
Több mint egy év telt el azóta, hogy a szakmai berkekben nagy népszerűségnek örvendő Haranghy Csaba távozott a társaság éléről és helyette Keszler Ferenc gazdasági vezérigazgató-helyettest nevezték ki ideiglenesen. Mandátuma azonban csak május végéig szól, ami azt jelenti, hogy Karácsony Gergelynek és a Fővárosi Közgyűlésnek eddig kell kijelölnie egy új vezérigazgatót.
A városháza hivatalos honlapján február elején meg is jelent a főpolgármester álláshirdetése. Ebben feltételként szabták meg, hogy a nyertesnek - a víziközmű-szolgáltatásban - legalább ötéves szakmai tapasztalata, közgazdasági végzettsége, és legalább ötéves vezetői gyakorlata legyen. A dokumentumból kiderül továbbá, hogy a pályázatokat március 16-áig kellett benyújtani, és az új vezető legkorábban áprilistól veheti át tisztségét. Ahogy az eddigiekből is látható, a főváros ezúttal is a nyílt pályáztatást választotta: igaz, ahogyan Walter és a BVH esetében, vélhetően ezúttal is - ahogy mondani szokták - előre leosztották a lapokat.
Budapesti forrásunk szerint ugyanis a legesélyesebb jelölt a cég élére az a Kiss Pál, aki korábban fontos szerepet kapott a Demszky-éra alatt épített, botrányos csepeli szennyvíztisztító projektben. Kiss egyébként a Thermowatt Kft. ügyvezető igazgatója, ami azért lényeges, mert nagyban meghatározza politikai kapcsolatrendszerét.
A vállakozás körüli cégháló végén ugyanis az a Winkler Gyula bukkan fel, aki korábban a Wallis vezérigazgatója volt, és jelenleg is Bajnai Gordon bizalmi embere.
Informátorunk Winklert rejtélyes háttéremberként jellemezte, aki mozgathatja a szálakat az ügyben.
Szerinte több minden szól Kiss kinevezése ellen: egyrészről nem rendelkezik a pályázati kiírásban feltételként meghatározott öt éves vízi-közmű szolgáltatói gyakorlattal, másrészről nincs számottevő tapasztalata egy ekkora méretű cég működtetésében. Forrásunk szerint többeknek az a meglátása, hogy
az igazi üzlet a Fővárosi Vízművek újraprivatizálása lehet.
Szerinte ebben kulcsszerepe lehet Palkó Györgynek, a Fővárosi Csatornázási Művek vezérigazgatójának, aki a VEOLIA csoportnál betöltött pozícióját vetheti majd latba. Értelemszerűen a tét nem kicsi: egy ekkora cég magánkézbe adása sokmilliárdos pénzügyi lehetőséget jelent.
Emailben megkerestük a városházát, akik nem tagadták a Kissel kapcsolatos értesüléseinket. Annyit elárultak, hogy többen is pályáztak a vízművek vezérigazgatói székére, ezen túlmenően személyi kérdésekre nem kívántak válaszolni. Azt is írták ugyanakkor, hogy "a fővárosnak egyáltalán nem áll szándékában privatizálni a Fővárosi Vízműveket."
Mindenképpen színesíti az eddigieket, hogy a veszélyhelyzet miatt speciális helyzet alakult ki a fővárosban: a főpolgármester ugyanis egyszemélyben jogosult meghozni a közgyűlés hatáskörébe eső döntéseket amíg tart a kormány által elrendelt veszélyhelyzet. Karácsony így lényegében mindenről egyedül dönthet: a színházigazgatók kinevezéséről, a tömegközlekedés sorsáról, osztalék kifizetéséről, telkeket, épületek eladásáról, hidakat lezárásáról, a tavalyi év zárszámadásának elfogadásáról, vagy éppen a nemrég elfogadott költségvetés elfogadásáról.