Péntek este jelent meg a Magyar Közlönyben a "különleges gazdasági övezetek" kialakításáról szóló kormányrendelet, amely elsőként Göd városát jelölte ki. A Pest megyei település azért számít gazdasági szempontból stratégiai jelentőségűnek, mert itt található a Samsung-gyár. Az innen érkező iparűzési adóból ugyanis komoly jövedelme származik a településnek, nagyjából bevételének a harmadát teszi ki ez az összeg. A kérdés az: ezt hogyan és mire használja fel a városvezetés.
A kabinet tehát megteremtette a különleges gazdasági övezetek létrehozásának feltéleit. A kijelölt területeken bizonyos közterületek, közparkok, közutak tulajdonjoga a megyei önkormányzatra száll át, akárcsak a helyi adóztatás joga. Ez lényegében azt jelenti, hogy a kormány elvonja a Samsung SDI helyi adóját Gödtől. Nem véletlenül.
Az Origo birtokába jutott hangfelvételen Balogh Csaba momentumos polgármester arról beszél, hogy megingott a bizalma az alpolgármesterekben.
Nem kellene úgy történnie, hogy nyolcan, sőt kilencen elindulunk egy pártszövetségben azért, hogy leküzdjük a korrupciót, aztán sorra korrupciógyanús ügyek, illetve konkrét ügyek kerülnek elő. Ezzel polgármesterként nekem igen nehéz bánnom
- így szembesítette beosztottjait a legutóbbi gödi frakcióülésen a polgármester azzal, hogy az általa irányított városban "korrupciógyanús ügyek kerültek elő". A kijelentésnek egyébként akár büntetőjogi következményei is lehetnek. A büntető törvénykönyv ugyanis kimondja, hogy az a hivatalos személy, aki nem értesíti a hatóságokat a tudomására jutott korrupciós ügyről, nem tesz feljelentést, az bűncselekményt követ el. A BTK ezt három évig terjedő szabadságvesztéssel bünteti.
Jól mutatja az ellenzéki pártok hozzáállását, hogy Balogh kijelentését követően messziről kerülték a témát, helyette inkább a pozícióosztogatás került a beszélgetés középpontjába. "Oké, most elhangzott egy erős korrupciós vád, ezen most lépjünk túl. Azt gondolom, hogy most mindenki gondolja át" - javasolta az egyik jelenlévő. A momentumos polgármester úgy folytatta, "műszaki megrendelésekkel" fog élni, és ezen nyílt pályázatokkal végezteti majd el azokat a munkákat, amit az alpolgármestereknek kellene. Szavait nem fogadta kitörő lelkesedés, pláne, hogy később aláhúzta, egy momentumos, fideszes, vagy egy párbeszédes alpolgármesterben tudna csak megbízni.
Mint ismert, a gödi LMP-s alpolgármester, Fülöp Zoltán, a jobbikos Hives Gábor, a DK-s alpolgármester, Lőrincz László, valamint a szintén DK-s Szilágyi László közös felhívást küldött a szerkesztőségeknek, és az ellenzéki pártok vezetőinek, amelyben arra hívják fel a figyelmet, hogy Balogh visszaél a veszélyhelyzet által ráruházott jogával, összeférhetetlen személy. "Elégedettek vagyunk a gödi polgármesterünk teljesítményével" - így vette védelmébe Hajnal Miklós, a Momentum elnökségi tagja Baloghot. Sőt, Soproni Tamás terézvárosi momentumos polgármester a napokban szerepeltette őt egyik politikai kezdeményezésében.
Ennek minden bizonnyal megvan az oka: a Momentum életében ugyanis kiemelten fontos lehet a Pest megyei település, hiszen a Samsung-beruházás miatt milliárdos összegű iparűzési adó fog befolyni a város kasszájába.
A gödi polgármester Facebook-posztban reagált a kormányrendeletre: szerinte elfogadhatatlan a döntés, és demonstrációt hirdetett. Arra nem tért ki, hogy veszélyhelyzet alatt ezt hogyan tervezi.
A kampányban támadta a beruházást a Momentum
A tavalyi önkormányzati kampányban még nem ragaszkodott ennyire a Samsung-gyárhoz a Momentum, és az ellenzéki pártok. "A város életében fontos szerepet játszik a Samsung-gyár is, amely nyilván komoly munkalehetőséget ad a városban élőknek, azonban eddig nem történt semmilyen számonkérés abban a tekintetben, hogy megfelel-e a multinacionális cég a környezetvédelmi előírásoknak" - jelentette ki Balogh Csaba, az összefogás jelöltje a helyi József Attila Művelődési Házban megtartott kampányeseményen.
"A világjárvány nemcsak egészségügyi, hanem nagyon komoly gazdasági kihívások elé is állítja az országokat. Kulcskérdéssé vált a munkahelyek megvédése és az elveszett munkahelyek pótlása. Ez azonban csak akkor lehetséges, ha újabb és újabb beruházások jönnek létre. Ennek érdekében határozott szerdán a kormány egy új beruházás-ösztönzési rendszer indításáról, és ezért döntöttünk különleges gazdasági övezetek létrehozásának lehetőségéről" - ezzel magyarázta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a döntést. A politikus szerint elsőként Gödnél jön létre különleges gazdasági övezet, ahol a világ egyik legnagyobb elektromos akkumulátorgyára épül.
A magyar gazdaság újraindításának egyik legfontosabb eleme a Samsung SDI beruházása, mellyel hazánk a hagyományos autóipar után a modern, elektromobilitásra épülő autóipar európai fellegvára is lesz
- magyarázta meg, miért kell mindenképpen megvédeni a Samsung-gyárat az egymást korrupcióval vádoló baloldali politikusoktól.
A Samsung SDI-nak egyébként három gyára van a világon, kettő Ázsiában, egy pedig Magyarországon. A kormány folyamatosan tárgyal a vállalattal az eddigi - 1,5 milliárd euró értékű - beruházásának további jelentős bővítéséről, így az elsőként létrejövő különleges gazdasági övezetben a jelenlegi 1600 munkahely megvédése mellett további 2700 jöhet létre hamarosan.