Szabó Richárd az elmúlt években az országos politikában is ismertté vált megnyilvánulásaival, politikailag viszont többször is oldalt váltott. Volt, hogy Fidesz-szimpatizánsként tekintett magára, de tavaly például már momentumos tüntetésen vett részt, illetve korábban az MTVA-székháznál is tüntetett Szél Bernadettékkel. A választások előtt az is felmerült, hogy esetleg polgármesterjelöltként indulna el Baján, de végül a képviselőségért sem kampányolhatott - mindössze annyi történt, hogy támogatásáról biztosította a Sikeres Bajáért Egyesület nevű baloldali csoportot.
A választások után beült az önkormányzati Szociális, Egészségvédelmi és Sportbizottságba, illetve rábízták a Bajai Adományház működését is, ugyanakkor a bajai lángosos alig pár hónap után önként kivonult a közéletből. A hétvégén aztán Szabó Richárd egy majdnem 15 perces videóban részletezi, hogy
a momentumos Nyirati Klára, a helyi angoltanárból lett polgármester, és az általa vezetett bajai városvezetés milyen módszerekkel megy szembe a választóik akaratával.
Szabó beszél többek között arról, hogy teljesen érthetetlen kirúgások történtek a választások óta a hivatalnál, hogy a jelek szerint csak papíron létező baloldali összefogás ellenére az önkormányzati képviselőknek gyakorlatilag semmilyen beleszólása nincsen a város ügyeibe. Ugyanez igaz a két alpolgármesterre is, de azt is elmondja, hogy a képviselő-testület helyett külső "tanácsadók" és "szakértők" elképzelései valósulnak meg.
Szabó Richárd szerint a kampányban meghirdették a "tiszta szívvel, tiszta kézzel" szlogent, illetve hogy kezet nyújtanak a jobboldalnak (tehát a kormánypártoknak) - utóbbihoz gyorsan hozzá is teszi, hogy ez nem történt meg.
Azt is elmondja, hogy februárban azért mondott le a bizottsági tagságáról, mert "elege lett a gyűlöletkeltésből". Kérte a városvezetést, hogy fogadjanak el egy közös nyilatkozatot, amiben elítélnek mindennemű gyűlöletkeltést - ám ez sem történt meg azóta sem.
Ezután pedig úgy folytatja, hogy
ami most történik Baján, az minden, csak nem demokratikus irányítás.
Példának hozza, hogy noha a veszélyhelyzet alatt a polgármester a képviselő-testület nélkül is hozhat döntéseket, ugyanakkor Nyirati Klára - aki mellett Fekete-Győr András Momentum-elnök, a visszataszító botrányairól ismert Hadházy Ákos, és Kerpel-Fronius Gábor, Karácsony Gergely momentumos főpolgármester-helyettese is kampányolt - az üléseket annak ellenére sem hívta össze, hogy technikailag, akár videokonferenciákkal, ez megoldható lett volna.
Amikor az emberek a választásokon részt vettek, én azt gondolom, döntöttek afelől, hogy kiket akarnak látni az irányításban. Nem tanácsadókat akartak látni, nem szakértőket akartak látni
- mondja videójában Szabó Richárd, illetve hozzáteszi, hogy ezeknek a tanácsadóknak és szakértőknek a neve nem szerepelt a baloldal kampányában, ami mellé ő maga is "szívvel-lélekkel kiállt".
Mint mondja, a választáskor azt hitte, hogy egy pozitív változás következhet a városban, ugyanakkor ezt most már nem meri elmondani.
Én is hittem abban, hogy minden megválasztott képviselőnek meg lesz a szabad döntési joga... Itt a Momentum egy olyan karhatalmi irányítást hajt már végre, ami mellett nem mehetek el én sem
- folytatja.
Szabó Richárd arról is beszél, hogy a kampányban elhangzott, hogy a városi alkalmazottaknak nem kell félniük, hogy elbocsátják őket. Ehhez képest sorolni kezdi azokat, akikkel a momentumos városvezetés leszámolt: egy embert értesülései szerint azért küldtek el, mert személyes ellentéte volt a hivatalban valakivel. Egy másik alkalmazottól pedig azért váltak meg - az egyik helyi képviselőtől is idézve -, mert többször is segítséget kért a vezetéstől. Elég volt abból, hogy az embereket az utcára teszik - mondja Szabó.
Azt is kijelenti, hogy
én már nem biztos, hogy tudom támogatni Nyirati Klára polgármester asszonyt,
mert nem látom azt, hogy érvényesülnek a képviselőknek a jogai... az előterjesztéseket ne olyan emberek adják a polgármester asszony kezébe, akik tanácsadók, akik szakértők. Meg lehet hallgatni, de nem kötelező érvényű ezeket elfogadni, hisz a bajaiak nem őket választották meg, hanem a képviselőket, illetve a polgármester asszonyt - folytatja. Szabó egyébként a videó alatti kommentekben még tovább megy az ügyben, és arról ír, hogy egy bizonyos
Cs. Attila és baráti köre áll a városi irányítás mögött. És ez már bizonyossá vált, hiszen (Nyirati Klára) meg sem hallgatja a saját képviselőit.
Az alpolgármesterek helyzetéről, akiket a polgármesterhez hasonlóan szintén a baloldali ellenzék delegált, hasonlóan beszél: véleménye szerint sem Hajdú Miklósnak, sem pedig László Károlynak "nem érvényesülnek a gondolatai".
Szabó Richárd a videóban le is szögezi, hogy "nem fideszes" és nem jobboldali, ugyanis számít arra, hogy ezt mondják majd rá sokan, pusztán az eddigi tapasztalatai alapján úgy látja, hogy
nem érvényesülnek azok a dolgok, amikkel a bajaiak megbízták a képviselőket. Elég volt!... Egyszerűen azt látom, hogy nem teljesülnek a választásban tett ígéretek az emberek felé.
Azt is megemlíti, hogy elfogadhatatlannak tartja, hogy a járvány idején a rászoruló családoknak nem utaltak rendesen támogatást.
Végül pedig azzal zárja Szabó Richárd, hogy
én a magam részéről azt kérem Nyirati Klára polgármester asszonytól, hogy hagyja meg a képviselőknek a szabad döntési jogát. Ne legyenek ezek a képviselők befolyásolva, továbbmegyek: ne legyenek megfélemlítve!
A videóból tehát egyértelműen kiszűrhető, hogy az összefogás csak a kampányban hangzott jól, ahol a baloldal hatalmat szerez, ott még a saját szövetségeseiket is diktatórikus eszközökkel nyomják el és félemlítik meg. Szabó állításai szerint ráadásul külső "tanácsadók", egy szűk kör vette át az irányítást Baján, a képviselő-testület pártjait és képviselőit pedig kihagyják a város irányításából.