Orbán Viktor miniszterelnök jelentette be, majd Müller Cecília országos tisztifőorvos az operatív törzs szombati sajtótájékoztatóján is beszélt arról, hogy
ingyen biztosítják idén az influenza elleni oltást.
Az oltást a háziorvosnál kell kérni, ahogy eddig is, de nemcsak a kiemelt korcsoportoknak és a nagyobb veszélynek kitett embereknek (például kismamáknak) lesz ingyenes, hanem mindenkinek. A tervek szerint október közepétől kezdhetik a vakcinák beadását.
Mivel
a szezonális influenza és a koronavírus egyes tünetei nagyon hasonlóak
- köhögés, nehéz légzés, mellkasi vagy izomfájdalom - elsőre nehéz megállapítani, hogy a betegnek a kettő közül melyik betegsége van. Ha viszont be van oltva influenza ellen, valószínű, hogy koronavírusos. Bizonytalan tényező ugyanakkor, hogy egyelőre nem tudható, milyen tüneteket okoz az, ha az influenzavírus és a koronavírus találkozik.
Most úgy tűnik, az emberek érzik, hogy kétféle támadó vírusról van szó, és ha legalább az egyik ellen beoltatják magukat, biztosabb lehet a diagnózis, ha jelentkeznek a tünetek. Az orvosnak is sokat segít, ha tudja, hogy a beteg beoltatta-e magát influenza ellen, vagy sem - mondta Szlávik János infektológus, a Dél-Pesti Centrumkórház osztályvezető főorvosa. Szlávik az Origónak arról is beszélt egy hosszabb interjúban, hogy a koronavírustól az influenza elleni védőoltás nem véd meg, de a rizikócsoportba tartozók mindenképpen oltassák be magukat.
Úgy látjuk, hogy most nagyobb az érdeklődés az influenza elleni oltás iránt
- tette hozzá a szakember.
Szlávik arról is beszélt: egyelőre nem lehet tudni, mi lesz a téli időszakban, de a maszkviselés és a távolságtartás miatt akár kisebb is lehet az idei tél egyéb fertőzéseinek az aránya.
Bedros J. Róbert egyetemi tanár, a Szent Imre Egyetemi Oktatókórház főigazgató főorvosa, az Országos Obezitológiai Centrum vezetője ugyanakkor a Növekedés.hu-n arra hívta fel a figyelmet, hogy az elhízottakra különösen nagy veszélyt jelent a koronavírus.
Az elhízott betegek esetében minden egységnyi testtömegindex-növekedés fokozza az intenzív ellátásban részesülők szövődményeit, azaz romlanak az életkilátásaik
- mondta a főigazgató főorvos, aki szerint a lélegeztetés kapcsán számos nehézség merülhet fel az elhízás miatt. Az egyik ilyen, hogy
a magasabb hasűri nyomás miatt beszűkül a tüdőkapacitás, emellett a zsírszövettel terhelt mellkas nehezebben mozgatható lélegeztetőgéppel.
Bedros Róbert ezzel kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy Magyarországon a felnőtt lakosság mintegy 30 százaléka elhízott. Továbbá nem csupán az idős túlsúlyosak vannak fokozott veszélyben, hanem minden korosztályra, hiszen a kórházi ellátásra szoruló koronavírusos fiatalok is jelentős részben elhízottak.
A főigazgató hozzátette: a mozgáshiányos életmód fokozza a szív- és érrendszeri, illetve a metabolikus betegségek kockázatát. Összességében
az idősebb életkor, a dohányzás, a cukorbetegség, a krónikus vesebetegség, a tüdőben lévő légutak tartós beszűkülése, a magas vérnyomás, és más szív és érrendszeri megbetegedések jelenthetik a legnagyobb kockázatot a koronavírus leküzdésében.