A Távol-Kelet államaiban (Japán, Dél-Korea, Kína, stb.) a SARS-vírus óta teljesen bevett gyakorlatnak számít, hogy az emberek
rendszeresen maszkot hordanak az utcán, így védekezve a különböző vírusok ellen.
Európában és a világ más régióiban az új típusú koronavírus megjelenése és a járvány kirobbanása előtt rendkívül ritkának számított a maszkviselés.
Az új típusú koronavírus okozta járványt az Egészségügyi Világszervezet (WHO) március 11-én minősítette világjárványnak, és ezt követően adtak tanácsokat maszkviselésre (is).
a maszkviselést azoknak javasolták, akiknek légúti tünetei vannak (köhögés, tüsszögés).
Már akkor felhívták rá a figyelmet, és ezt nem lehet elégszer ismételni, hogy
nemcsak a szájat, hanem az orrot is el kell takarni a maszkkal!
Ennek nagyon egyszerű oka van: a vírust nemcsak szájon át lehet belélegezni, és nemcsak szájon át lehet kilélegezni, hanem orron keresztül is.
A WHO később szigorított a márciusi protokollján, a későbbiekben már azt ajánlotta, hogy
zárt terekben, boltokban, tömegközlekedési eszközökön, nagyobb tömegben mindenki hordjon maszkot.
A júniusi protokolljukban kiemelték, hogy
a 6 éven aluli gyerekek kivételével mindenkinek ajánlják a maszkok hordását, különösen azoknak, akiknek valamilyen alapbetegségük van.
Fontosnak tartották hozzátenni, hogy a maszk viselése mellett szükség van az alapvető higiéniai szabályok betartására is, például rendszeres és alapos kézmosásra, fertőtlenítésre. Mindemellett fontos a 1,5-2 méteres társadalmi távolság betartása, még akkor is, ha maszkot viselünk.
Ugyanakkor fontos, hogy
akinél felmerül a koronavírus gyanúja, az semmiképp, maszkban se menjen emberek közé.
A jelenlegi szabályozás alapján kötelezően maszkot kell viselni:
tömegközlekedési eszközökön (BKV, MÁV, Volánbusz, stb.) boltokban, gyógyszertárakban, trafikokban, benzinkutaknál, a vendéglátóhelyek belső (zárt) részeiben pedig az ott dolgozóknak.
Természetesen a boltokban, gyógyszertárakban és más ilyen jellegű helyeken nemcsak a vásárlóknak, de az eladóknak is viselniük kell a maszkokat, a tömegközlekedésben ez a szabály a vezetőkre, sofőrökre is vonatkozik (kivéve, ha zárt fülkében ülnek).
Az oktatási intézményekben nincs központi szabályozás, de
ahol nem tartható a 1,5 méteres távolság, ott az Emberi Erőforrások Minisztériuma javasolja a maszkviselést.
Kötelező jelleggel előírni a maszkok hordását az iskolákban nem lenne értelme, mivel ez a dolog a gyakorlatban nem megvalósítható. A tüneteket produkáló diákoknak, oktatóknak, más iskolai alkalmazottaknak pedig otthon kell maradniuk.
Orvosi és fogorvosi rendelőkben is ajánlott a maszkviselés.
A helyi önkormányzatok is rendelhetnek el bizonyos területeken kötelező maszkviselést, így tett például Debrecen önkormányzata, amely augusztus 27-től a piacokon kötelezi a maszkok hordását, mind a vevők, mind az árusítók számára.
Szeptember elejétől szigorúbban ellenőrzik a hatóságok a maszkviselést a boltokban.
Annak ellenére, hogy az orvosok, virológusok is naponta figyelmeztetik a lakosságot: viseljék a maszkot a zárt terekben, a boltokban, sőt olyan szakértői vélemény is elhangzott, hogy a járvány terjedését a kötelező maszkviselés kiterjesztésével kell megakadályozni, nagyon gyakori, hogy a vevők fedetlen szájjal, orral tartózkodnak az üzletekben. A jelenség a kisebb boltokban és a nagyobb áruházakban is megfigyelhető
- mondta a Magyar Nemzetnek Bubenkó Csaba, a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezetének elnöke. Ugyanakkor sok boltban az is megfigyelhető, hogy az eladók nem rakják fel a maszkot, vagy nem helyesen rakják fel: az orruk, sok esetben a szájuk is kilóg a maszk alól.
A maszkviselés tehát véd a vírus ellen, de nagyon fontos, hogy betartsunk néhány alapvető szabályt: