A Karácsony Gergely vezette fővárosi önkormányzat még a koronavírus-járvány második hulláma előtt kilenc pontban határozta meg, hogy miként kívánják elkerülni a tavasszal bekövetkezett tömeges halálozásokat a fővárosi fenntartású idősotthonokban.
A járvány újbóli berobbanása után zárlat alá helyezték a fővárosi fenntartású Kamaraerdei Idősek Otthonának két telephelyét, mert az intézmény 572 lakója közül huszonötnél, valamint négy dolgozónál mutatták ki a fertőzést.
Úgy tudni: a gyógytornásznál igazolták elsőként a betegséget, és ő adhatta tovább egy harmincfős foglalkozáson a többieknek.
„A főváros fenntartásában működő idősotthonokban a jogszabályban meghatározott egészségügyi ellátások biztosítottak” – közölte a fővárosi önkormányzat.
Azonnali fertőtlenítést végzett a kormányhivatal a Kamaraerdei Idősek Otthonában még múlt héten. A Kormányhivatal XI. Kerületi Hivatala Népegészségügyi Osztálya mindkét helyszínen folyamatosan jelen van, a Kamaraerdei úti otthonban az érintett "C" épületre járványügyi zárlatot rendelt el.
Közben pert indított a Pesti úti Idősek Otthona ellen a koronavírusban elsőként meghalt lakó családja, mert tudni akarják, ki a felelős hozzátartozójuk és másik ötvenegy lakó haláláért. Futó Barnabás, a család ügyvédje elmondta: a héten hallgatják ki ügyfelét, aki az első áldozat gyereke.
Folyamatban van egy orvosi igazságügyi vélemény beszerzése is, közben hozzájutottunk a kormányhivatal részletes vizsgálatának az eredményeihez, amelyben több ízben hiányosságokat állapítottak meg, ezt továbbítottuk az orvosszakértőnek. Még van arra is esély, hogy a nyomozóhatóság elrendeli Müller Cecília tisztifőorvosnak és a Bodnár Attilának, a Bajcsy-Zsilinszky Kórház főigazgatójának tanúkénti kihallgatását – mondta Futó Barnabás ügyvéd, aki korábban úgy nyilatkozott:
Karácsony Gergely főpolgármesterré választása után felére csökkent az egészségügyi személyzet a XVII. kerületi idősotthonban.
Van rá esély, hogy a Kamaraerdei Idősek Otthonában is hasonló helyzet lehet, ezért érdemes lenne a kormányhivatalnak ott is lefolytatnia a vizsgálatot – javasolta Futó Barnabás, mert tavasszal a Pesti úton is az egészségügyi személyzet hiányosságai miatt nem tudták ellátni megfelelően az időseket. Karácsony Gergely egy televíziós interjúban mondta el, hogy amikor az orvos beteg volt, csak telefonon tudta a feladatát ellátni – magyarázta az ügyvéd.
Mint arról korábban beszámoltunk, lezárult a fővárosi kormányhivatalnak a gondozottak szakellátását vizsgáló, a Pesti úti idősotthonnal kapcsolatos rendkívüli ellenőrzése, amely újabb hiányosságokat talált. Megállapították, hogy a lakók nem megfelelő gondozása is nagyban hozzájárulhatott az idősotthonban kialakult tömeges halálesetekhez és fertőzésekhez.
A kormányhivatal megállapítása szerint
az orvosi jelenlét hiányossága mellett súlyosan hiányos a gondozottak ápolása is, a törvényben előírt ápolói-gondozói létszám kevesebb mint fele áll rendelkezésre.
A lakók nem megfelelő gondozása is nagyban hozzájárulhatott az idősotthonban kialakult tömeges halálesetekhez és fertőzésekhez.
Az idős gondozottak védelme és megfelelő egészségügyi ellátása érdekében a folyamatos orvosi felügyelet mellett fontos a megfelelő létszámban és képzettséggel biztosított szakápolás is. Az új ellenőrzés célja éppen ezért kifejezetten a szakápolás helyzetének, személyi feltételeinek és működésének vizsgálata volt. Az ellenőrzésen azt vizsgálta a kormányhivatal, hogy az idősotthonban rendelkezésre áll-e a törvényben előírt megfelelő létszámú, végzettségű és munkaképes személyzet, és megfelelő-e a gondozottak ellátása.
Az ellenőrzések során a következőkre jutottak: a törvényben előírt és a gondozottak megfelelő ellátásához szükséges ápoló-gondozó létszám súlyosan hiányos, az elvárt 109 fő helyett összesen csak 60 ápoló-gondozó dolgozik a félezer fős intézményben. Éppen ezért
A kormányhivatal közleményében kiemelte, hogy az ellenőrzéseken szerzett tapasztalatokat és hiányosságokat a fővárosi önkormányzattal is megosztották, az erről szóló hivatalos feljegyzést az országos tisztifőorvoshoz is eljuttatták. "Megállapításainkat a Karácsony Gergely vezette Fővárosi Önkormányzatnak is lehetősége volt hivatalosan véleményezni" - tették hozzá.
Mint ismert, a Pesti úti idősotthon az ország járványügyi gócpontjává vált, eddig 55 idős ember halt meg, 313 gondozott és 26 dolgozó fertőződött meg.