Koncz Zsófia, a Fidesz-KDNP jelöltje csaknem 51 százaléknyi voksot gyűjtött be, míg a Gyurcsány-koalíció jelöltje, Bíró László 45 százalékot szerzett a vasárnapi időközi választáson, amit a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei hatos számú körzetben tartottak. A körzetben azután kellett időközi választást kiírni, hogy júliusban motorbalesetben meghalt a fideszes Koncz Ferenc. A kormányoldal Koncz Ferenc országgyűlési képviselő lányát, Koncz Zsófiát indította a választáson. A baloldal a jobbikos Bíró Lászlót indította - szó szerint ők maguk, hiszen a Jobbik adminisztrációs hibái miatt a Jobbik nem is jelölhette.
A választáson indult még függetlenként Váradi Gábor, a Miskolci Roma Önkormányzat képviselője, a Szanyi Tibor pártja, az Igen Szolidaritás Magyarországért Mozgalom (ISZOMM) által támogatott Tóth Ádám, és a Demokrata Párt színeiben Sóváriné Bukta Erika.
A Gyurcsány Ferenc vezette baloldal a voksolás előtt az antiszemita Bíró László mögött sorakozott fel. Mint ismert, nem sokkal azután, hogy a baloldali pártok hivatalosan is bejelentették, Bírót indítják a választáson, jelöltjükről felháborító antiszemita megnyilvánulások kerültek elő.
A szerencsi és környékbeli szállodákban lakó zsidó származású turistákat "tetűcsúszdásoknak", Budapestet pedig "Judapestnek" nevezte. Máskor pedig azt írta, hogy "kikapcsolták a zsidó uzsora-banktőkét a gazdaságból, megszüntették a háborús jóvátételként eufemizált kozmopolita rablás kifizetését".
Ilyen előzmények után az lett volna a normális döntés a részükről, ha kihátrálnak Bíró László mögül, mint ahogy azt több baloldali véleményformáló és politikus követelte. A baloldal azonban teljesen más megoldást választott: politikusaik sorra adták nevüket és arcukat a nyíltan antiszemita politikus kampányához.
Ahogy arról az Origo elsőként számolt be, a sort Kunhalmi Ágnes, az MSZP társelnöke, parlamenti képviselője kezdte meg. A szocialista politikus amellett, hogy szórólapokat osztogatott Bíró tiszaújvárosi kampányállomásán, még egy támogató videót is közzétett közösségi oldalán. Innentől kezdve a baloldal vezető politikusai egymást túllicitálva utaztak le Borsodba a judapestező és tetűcsúszdázó jelöltjük miatt. Egy nappal a választás előtt már Karácsony Gergely, Kunhalmi Ágnes és Márki-Zay Péter is személyesen vett részt a jobbikos politikus kampányában, sőt, a főpolgármester még egy közös utcafórumra is kiállt vele. De talán, ami a legabszurdabb:
A BALOLDALI POLITIKUSOK EGY KÖZÖS MOSOLYGÓS SZELFIVEL JELEZTÉK, HOGY ERKÖLCSI FENNTARTÁSOK NÉLKÜL, TELJES MELLSZÉLESSÉGGEL TUDJÁK TÁMOGATNI A JUDAPESTEZŐ-TETŐCZÚSZDÁZÓ TÁRSUKAT.
Ahogy korábban megírtuk: a főpolgármester Jakab Péter Jobbik-elnököt lemásolva ujjával Bíró Lászlóra mutatott, azt üzenve, az antiszemita politikus a jó választás.
Bíró László bukása a Gyurcsány Ferenc vezette baloldal súlyos kudarca is volt egyben. Ennek egyik oka, hogy a szerencsi időközi választásra a baloldali pártok a 2022-es országgyűlési választás főpróbájaként tekintettek, ezért is állt mindenki Bíró mögé.
Mindez jól mutatja, hogy mennyire fontos volt számukra a mostani választás, amelynek során be akarták bizonyítani a baloldali együttműködés létjogosultságát.
A mostani szerencsi időközi mellett ugyanakkor már a pár héttel ezelőtti mohácsi időközi választás, illetve számos közvélemény-kutatás is azt mutatja, hogy az ellenzék önmagával az összefogással nemhogy nem tud további szavazókat megszólítani, sőt többször néhány százalékponttal rosszabb eredményt érnek el, mint amennyit az egyes pártok külön-külön szereztek korábban.
Az elvtelen hatalomtechnikai alku nem működőképes.
Ez igaz a mostani borsodi választásra is, mivel 2018-ban a teljes ellenzék ott még 51 százalékot szerzett, míg most csak 45-öt.
A teljesen elvtelen ellenzéki taktika mellett a kormánypártok sikerének másik oka, hogy a stabil és cselekvőképes kormányzat ugyanis képes időben meghozni a szükséges járványügyi intézkedéseket, illetve a gazdasági nehézségekkel szemben is sikeresebben tud fellépni, mint az instabil kormányzattal rendelkező országok. A mostani időközi választás is azt jelzi, hogy
a választópolgárok elégedettek a kormány válságkezelésével, a többség szerint Magyarország sikeresen szállt szembe a koronavírus-járvánnyal, és megfelelőek a gazdaságélénkítő intézkedések, így például nem nőtt jelentősen a munkanélküliség. A Fidesz helyi sikerét segítette a falusi CSOK, és az egyre sikeresebb és nemzetközileg is elismert családpolitika.
A sikeres válságkezelést jutalmazzák a választók, melynek köszönhetően a Fidesz-KDNP az országos közvélemény-kutatások alapján a biztos pártválasztók több mint 50 százalékát tudhatja maga mögött, ami magasabb, mint a 2018-as választási eredménye.