Frissítés:
Már három egészségügyi dolgozó megkapta a koronavírus elleni védőoltást Magyarországon - hangzott el az M1-en. Kertész Adrienn, a Dél-pesti Centrumkórház osztályvezető főorvosa volt az első, aki megkapta a védőoltást. Azt nyilatkozta a csatornának, hogy
már régóta várta ezt a pillanatot, és csak a védőoltás jelent garantált védelmet a fertőzéssel szemben.
Az oltást Szlávik János adta be a főorvosnak. Három hét múlva az egész folyamatot meg kell ismételni, hogy biztosan kialakuljon a védettség a koronavírus-fertőzéssel szemben.
Korábban írtuk:
Az M1 aktuális csatorna információi szerint már december 26-án elkezdődik az egészségügyi dolgozók koronavírus elleni oltása a Dél-pesti Centrumkórházban, majd délután a Semmelweis Egyetem Klinikáján. Az egészségügyi dolgozók körében óriási az érdeklődés a vakcina iránt - hangzott el a csatornán.
Mint mondták:
szombaton háromnegyed 9-kor megérkezett a Dél-pesti Centrumkórházba az első vakcinaszállítmány, amelyet rendőri felvezetéssel, hűtőteherautóval hoztak.
A mínusz 80 Celsius-fokon tárolt oltóanyag sértetlenségét katonák ellenőrizték, mielőtt bevitték az intézménybe, majd azonnal egy szintén mínusz 80 fokos hűtőbe rakták - ismertették. Hozzátették:
vasárnap mind az öt oltóponton - a Dél-pesti Centrumkórházban, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézetben, a Semmelweis Egyetem Klinikáján, a nyíregyházi Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kórházban és a Debreceni Egyetem Kenézy Gyula Egyetemi Kórházában - elkezdik oltani az egészségügyi dolgozókat.
Mint arról korábban beszámoltunk, szombat hajnalban átlépte a magyar határt az első vakcinaszállítmány. Magyarországra az Európában elsőként engedélyeztetett koronavírus elleni oltóanyag, a Pfizer-BioNTech vakcinája érkezett. A kora reggeli órákban a hegyeshalmi átkelőről rendőri biztosítás mellett elsőként a Dél-pesti Centrumkórházba szállították a vakcinákat. Az első szállítmány
9750 ADAG OLTÓANYAGOT TARTALMAZ, AMELY 4875 EGÉSZSÉGÜGYI DOLGOZÓ OLTÁSÁT TESZI LEHETŐVÉ,
tekintettel arra, hogy egy embernek - 21 napos eltéréssel - két oltást kell beadni.
2021 első felében várhatóan újabb vakcinák kaphatják meg a gyógyszerészeti hatóságok engedélyét, és akkor Magyarországra további vakcinák is érkezhetnek, amelyekkel megkezdődhet a lakosság tömeges oltása.
December 21-én óriási lépést tettünk a járvány kezelésében, ugyanis hétfőtől hazánkra is érvényes az Európai Gyógyszerügynökség engedélye, a két ünnep között már Magyarországra érkezhet az első adag vakcina
- minderről Müller Cecília beszélt korábban. Az országos tisztifőorvos szerint jelentős eredményt az hozhat, ha nagy számban élnek az emberek az oltás lehetőségével. A vakcina hatása, mint Müller Cecília elmondta,
a második adag után hét nappal érezhető, onnantól védett a szervezet a vírustámadással szemben. A számítások szerint a járványügyi védekezés akkor hatásos, ha a lakosság legalább hatvan százaléka be lesz oltva.
Az első adagot az egészségügyben dolgozók kapják. Fontos, hogy minél többen kérjék a vakcinát. A két adag beadása között három hét telik el, és az oltás beadását az egészségügyben dolgozók teljes körű tájékoztatása előzi meg.
Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára pedig arról beszélt, hogy változatlanul nagyon sokan keresik fel a www.vakcinainfo.gov.hu honlapot, ahol regisztrálni lehet az oltásra. Ugyanakkor elkezdtek megérkezni azok a regisztrációk is, amelyeket postán adtak fel – tette hozzá. Az oltás önkéntes lesz, így értelemszerűen nagyon nagy a jelentősége annak, hogy tudjuk, kik szeretnének élni ezzel a lehetőséggel, a regisztráció ebben segít - hangsúlyozta az államtitkár.
A koronavírus elleni oltások egyértelműen életmentőek, hiszen nemcsak a járványt, hanem a súlyos szövődményeket és a haláleseteket is megakadályozhatják
– erről már Szlávik János beszélt. A szakember hangsúlyozta, ezeket a vakcinákat megfelelően megvizsgálják, az eddig megjelent hírek alapján szinte valamennyi előtörzskönyvezett oltóanyag hatásos, mellékhatásai pedig csak a szokásosak, mint a bőrpír, a hőemelkedés és az enyhe fájdalom az oltás helyén.
A főorvos megjegyezte, természetesen nem zárható ki, hogy valaki érzékeny az oltóanyagra: borzasztó ritkán előfordul az allergiás reakció, ilyenkor azonban az egészségügyi személyzet megoldja a problémát. Szólt arról is, hogy míg az influenza elleni oltások hatékonysága csak 70–80 százalék, a koronavírus elleni vakcináké több mint 90 százalék.