Az egyetemet elbarikádozó diákok egy furcsa szöveget olvastak fel a Színművészeti előtt. A portlandi városrészfoglalásra tudatosan emlékeztető helyzetben - például - a diákok kikiáltottak a magyar köztársaság területén a színművészetis köztársaságot.
Idézzük is szó szerint:
"A mai napon az elfoglalt egyetemen, tanárainkkal egyetértésben, az oktatás hagyományos keretrendszeréből kilépve köztársaságot alapítunk."
Ami nagyon fontos: tanárainkkal egyetértésben...
De nézzünk még részleteket a kiáltványból:
"A köztársaság valutája az „elfoglaltság" lesz, amiről mindenki önmaga dönthet, hogyan használja fel. Klasszikusnak számító oktatási egységek, zárt és nyitott kurzusok, kreatív és a társadalmi helyzetre reflektáló akciók, vagy a közösség szervezésében és a blokád fenntartásában végzett munka ugyanolyan értékes tevékenységeknek számítanak majd."
Azaz, a kiáltvány szerint a tanáraik egyetértenek azzal, hogy ugyanolyan értékes tanügyi feladat mondjuk a ki- és belépő diáktársakat ellenőrizni az Ódry Színpad portáján, mint dramaturgiaórán Euripidészről előadást hallgatni, vagy (jó esetben) egy Shakespeare-jelenetet próbálni.
Kiáltványukat egyébként így fejezik be:
"Alkotóközösség vagyunk, így nincs szükségünk órarendre. Jelen vagyunk, így jelenléti ívekre sincs szükségünk."
Ez már jóval túlmutat azon, hogy a törvényesen kinevezett, megkérdőjelezhetetlen tekintélyű művész, Vidnyánszky Attila Kossuth-díjas rendező ellen - tanáraik unszolására - tiltakoznak. Már órarendet sem akarnak, jelenléti ívet sem. Kérdés, mikor nem akarnak már Máté Gábort sem, Ascher Tamást sem.
Az érzékeny fiatalembereket manipuláló tanárok könnyen úgy járhatnak, hogy rájuk sem fognak igényt tartani.