Ahogy arról az Origo is beszámolt, Ferencváros baloldali polgármestere,
Baranyi Krisztina kirúgta a kerületben működő Pinceszínház vezetőjét, Soós Pétert, csupán azért, mert az heti négy órában tanári állást vállalt a megújult Színház- és Filmművészeti Egyetemen.
Soós ferencvárosi intézményből való eltávolítása egyértelműen politikai okokkal magyarázható. A kirúgás kapcsán a Magyar Nemzet megkereste Baranyi Krisztinát.
A baloldali polgármester válaszában elküldte a lapnak a Ferencvárosi Önkormányzat hivatalos határozatát, amelyben „bizalomvesztéssel" indokolták Soós Péter menesztését, ennek címén bontották fel vele az egyébként 2023. június 30-ig hatályos munkaszerződést. A baloldali vezetésű önkormányzat indoklásában szerepelt még a szerződésszegés is, annak kapcsán, hogy a Pinceszínház igazgatója órákat vállalt a Színművészetin.
A szerződéssel és a menesztéssel kapcsolatban komoly jogi aggályok is felmerültek.
Az ügyben munkajogi szempontból nemcsak az a kérdés, hogy a felmondás alapja valós-e (nyilván nem, hiszen politikai okokból került sor rá), hanem annak okszerűségét is vizsgálni kell, vagyis azt, hogy az SZFE-s oktatói megbízatása akadályozta volna-e Soóst igazgatói feladatainak gyakorlásában.
Ez azonban a Magyar Nemzet szerint nem merült fel. Heti négy óra elvállalása nyilván nem akadályozta volna Soós Pétert a másik munkája elvégzésében.
Vagyis egyértelműen politikai nyomásgyakorlásról van szó.
A téma kapcsán, csütörtökön Soós Péter nyilatkozott a Mandinernek. Azt mondta: miután a sajtóban megjelent egy részleges lista, amelyen az ő neve is szerepelt, felhívta a ferencvárosi kultúráért felelős alpolgármester, a magát Dada Suzinak nevező Döme Zsuzsa, és számonkérte.
Elmondtam neki, hogy tanítani fogok, de ne aggódjon, nem vállalok semmiféle politikai megbízatást, kizárólag szakmai feladatokat fogok ellátni. Mesterséget tanítok majd egy osztályban.
Ezután behívták egy beszélgetésre, ahol a polgármester, az alpolgármester és a jegyző volt ott. Arra hivatkozva, hogy nem szólt a heti négyórás szerződésről, Baranyi „jogi következményekkel" fenyegette meg.
Ezt követően egy kérvényt kellett írnia, hogy engedélyezzék neki, hogy tanítson, majd miután ezt megtette, behívták és kirúgták.
Felmondólevelében az áll: magatartása a munkáltatónál bizalomvesztést eredményezett.
A témára reagált a közösségi oldalán Dömötör Csaba, a Miniszterelnökség politikai államtitkára. A politikus emlékeztetett rá, hogy
Gyurcsány Ferenc azzal fenyegette meg a Színház- és Filmművészeti Egyetem kuratóriumát vezető Vidnyánszky Attilát és „társait", hogy földönfutóvá teszi őket. Most látjuk, hogy megy ez a gyakorlatban
– fűzte hozzá.
Emlékeztetőül: 2020. július 31-én derült ki, hogy a Színművészetit fenntartó alapítvány kuratóriumi elnöke Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház igazgatója lesz. A Kossuth- és Mejerhold-díjas nagy művész kinevezésének bejelentését követő napon a radikális baloldal vezére, Gyurcsány Ferenc a következő bejegyzést írta a Facebook-oldalára:
Vidnyánszky és társai addig maradnak, amíg Orbán. Utána buknak. Sőt! Minden értelemben földönfutók lesznek. Nem lesz árokbetemetés. Zárójel lesz. Levegőtlen világ azoknak, akik megölték a magyar szabadságot.
Mindezekből teljesen világossá válik, hogy
Baranyi Soós Péter kirúgása által éppen Gyurcsány tervét hajtja végre, ami egy újabb bizonyíték arra, hogy valójában ki is parancsol a baloldalon.
Szó sincs tehát arról, hogy a menesztés a ferencvárosi polgármester önálló akciózgatása lenne.