A magyar csapat eredményei:
Aranyérem
6
Ezüstérem
7
Bronzérem
6

Az oltásokért és a gazdasági kapacitások globális újraelosztásáért zajlik a verseny a világban

SZIJJÁRTÓ Péter
Budapest, 2021. február 17. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter beszédet mond a támogatói oklevelek átadásán a Külgazdasági és Külügyminisztériumban 2021. február 17-én. Nyolc vállalat 25 milliárd forint értékben hajt végre beruházást külföldön, amihez 13 milliárd forintnyi állami támogatást kapnak. MTI/Szigetváry Zsolt
Vágólapra másolva!
Egy teljesen új világ köszöntött ránk, politikai és gazdasági szempontból egyaránt, és ebben az új világban újrarendeződnek az erőviszonyok, ami versennyel jár - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön az idei nagyköveti értekezleten.
Vágólapra másolva!

Szijjártó Péter a Facebookon közzétett beszédében hangsúlyozta, kétféle verseny alakul ki a világon: az egyik az oltásokért zajlik, míg a másik a gazdasági kapacitások globális újraelosztásáért. Hozzátette, ez a verseny határozza meg a következő évre a magyar külpolitika, a diplomácia és a misszióvezetők feladatait.

A miniszter kifejtette, a verseny a vakcináért ahhoz hasonló, mint ami tavaly tavasszal a lélegeztetőgépekért, védőruhákért és arcmaszkokért folyt.

- fogalmazott Szijjártó Péter.

Szavai szerint a kritikák oka ugyanaz, mint amivel a kormány szembesül a keleti nyitás miatt: azok a szereplők, akik már jelen vannak ezen a piacon, nem akarnak maguknak konkurenciát.

- emelte ki a miniszter.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Forrás: MTI/Szigetváry Zsolt

Szijjártó Péter aláhúzta, hogy erre egyetlen válasz lehet:

Ez pedig nem más, mint hogy meg kell védeni az emberek életét, egészségét és a munkahelyeiket.

Jelezte, hogy

naponta 15 milliárd forintnyi vesztesége származik a nemzetgazdaságnak a korlátozások miatt,

és ugyanennyi idő alatt 100-150 ember hal meg, ezért senki nem mondhatja meg, hogy a kormány honnan vegyen vakcinát, vagy honnan ne.

Elmondta azt is, tavaly a világ GDP-je 3,5 százalékkal, a világkereskedelmi forgalom pedig 9,2 százalékkal esett vissza, miközben 114 millióan lettek munkanélküliek, elveszett a teljes munkaidő 9 százaléka, és a globális közvetlen külföldi beruházások 45 százalékkal mérséklődtek.

Ehhez képest Magyarországon mára annyian dolgoznak, mint dolgoztak a válság előtt; 2020-ban a 100 milliárd eurót is meghaladta a magyar export, amivel a 34. lett a világon, miközben a lakosság száma szerint csak a 94. ország - sorolta, hozzátéve, hogy 140 százalékkal nőtt tavaly a külföldről érkező beruházások értéke, és 1434 beruházási projekt volt összességében, ami rekordnak számít.

A miniszter arra kérte az értekezlet résztvevőit, hogy emlékezzenek arra, hogy a kormánynak milyen vitákat kellett "megvívnia" azért, hogy ezt a típusú gazdaságpolitikát vihessék, és ne szociális alapon osszák a pénzt.

Úgy folytatta, aki a mostani helyzetben képes beruházásokat magához vonzani, óriási versenyelőnyre tesz szert.

Erről szólnak majd az elkövetkező hetek-hónapok, vagyis arról, hogy a világban létező gazdasági kapacitásokat újra elosztják

- fűzte hozzá.

Arra hívta fel a nagykövetek figyelmét, hogy tevékenységük fókuszában a beruházások ösztönzése és a magyar vállalatok exportjának a támogatása legyen.

- hangsúlyozta Szijjártó Péter, azzal együtt, hogy csak a nemzeti érdek határozhatja meg a magyar külpolitika tevékenységét. Ugyanakkor - hívta fel a figyelmet a tárcavezető - az is cél, hogy "barátokat gyűjtsünk", de úgy, hogy "nem adjuk fel magunkat".

- fogalmazott Szijjártó Péter.

A miniszter a beszéde végén megköszönte a diplomáciai testület elmúlt egy évben nyújtott "hősies" szolgálatát a világjárvány idején.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!