"Polgármesterként nem vagyok abban a helyzetben, hogy önkéntes karanténba vonuljak a feleségemmel. Már csak a munkámnál fogva sem tehetem meg, hogy hetekre, hónapokra, vagy akár egy évre elbújok a világ elől, amíg csillapodik a vírus. (...) Amikor az oltást elfogadtam, úgy gondoltam, a vakcina által immunis leszek, tovább dolgozhatom, és még annyira sem kell óvatosnak lennem, mint amilyen most vagyok" - közel három héttel az oltási botrány kirobbanása után ezzel sikerült megindokolnia Hiesz Györgynek, hogy miért adatta be magának az oltási tervet megkerülve a vakcinát.
Nem ez volt az egyetlen érve a baloldali polgármesternek, aki még azt is felhozta saját maga védelmében, hogy amúgy kárba ment volna az oltóanyag. A helyzetet egyébként "egyértelmű biztatásként" írta le, és mint a beszélgetésből kiderült, végül ez jelentette a végső lökést számára. "Amennyiben nem adják be senkinek, akkor pedig ki kellene dobni a kukába. Ez egy olyan egyértelmű biztatás volt, ami miatt nemhogy az oltási protokoll, de még az sem fordult meg a fejemben, hogy én még nem is regisztráltam az oltásra" - fogalmazott. (Tudjuk: ez nem igaz, szó sem volt arról, hogy kárba veszett volna az oltóanyag.)
Elmondása szerint mivel a telefonja le volt némítva, ezért a kórház vezetősége feleségét érte el. Párja vélhetően ezután tájékoztatta a lehetőségről, aminek következtében Hiesz felkereste háziorvosát, akivel korábban egyébként tagtársak voltak az MSZP-ben. A baráti orvos megnyugtatta, és azt tanácsolta, nyugodt szívvel oltassa be magát. Ezután egy ritkaságszámba menő magyarázattal állt elő, ami egy nap mint nap gyors döntéseket hozó polgármestertől több, mint furcsa volt. "Akkor, abban a helyzetben, a döntésre szolgáló egy órában lehetetlen lett volna minden következményt végiggondolni" - mentette magát azzal, hogy egy óra kevés volt arra, hogy végiggondolja, etikus-e jogtalanul megelőzni az idős, beteg embereket.
"Meg sem fordult a fejemben, hogy kinek a felelőssége kellene, hogy legyen, hogy akkor éppen kit oltanak be. Egyben biztos vagyok, nem az enyém" - folytatta a magyarázkodást Hiesz, aki ekkor már kórházi élményeiről számolt be. "Vajon, ha valaki más kapna egy hasonló telefonhívást egy kórházi főorvostól vagy a háziorvosától, és nem oltásellenes, hogyan cselekedne? Beoltatná magát? Ha igen, az nem a laikus oltakozó felelőssége" - háborgott megdöbbentő módon a Demokratikus Koalíció (DK), a Momentum és az MSZP támogatásával megválasztott polgármester.
Hiesz magyarázata több ponton is erősen inog: közvetlenül a botrány után még azzal védekezett, hogy nem ismerte az oltási tervet, a mostani interjúban viszont már a legapróbb részletszabályokkal is tisztában volt. Olyannyira, hogy még Szlávik Jánost, a Dél-Pesti Centrumkórház infektológusát is kioktatta a koronavírus elleni vakcina eltarthatóságával kapcsolatban.
Mint arról beszámoltunk, január végén robbant ki az utóbbi idők legnagyobb botránya azzal, hogy: Hiesz György soron kívül, az oltási tervet figyelmen kívül hagyva adatta be magának a vakcinát.
A sajtó kiderítette, hogy a baloldali polgármester úgy csapott le az oltóanyagra, hogy abból néhány adag felhasználatlanul érkezett vissza a gyöngyösi Bugát Pál Kórházba. A hírek arról is szóltak, hogy a gyöngyösi kórházban előírták, hogy maradék oltóanyag esetén értesíteni kell a helyi háziorvosokat, akik aztán az oltási terv figyelembevételével szólnak ismerőseiknek, betegeiknek. Eleinte csak annyit lehetett tudni Hiesz akciójáról, hogy valaki jelzett neki, aminek következtében megjelent az egészségügyi intézményben, és kérte magának az oltást. Később kiderült, hogy egyenesen a kórházból értesítették, és rajta kívül felesége is megkapta az oltóanyagot.
Az ügy nyilvánosságra kerülését követően az érintett nem cáfolta a sajtóban megjelent híreket. Miután egyre nagyobb lett rajta a nyomás, beült a helyi televízióba, a Gyöngyösi TV-be, és ott próbálta megmagyarázni a történteket. Nem sikerült, sőt, kifejezetten rosszul jött ki belőle. Elismerte ugyanis, hogy regisztráció nélkül oltatta be magát, pedig kizárólag úgy kaphat valaki oltóanyagot, ha jelezte igényét a központi nyilvántartásban.
Hiesz azt is állította, hogy nem volt tisztában azzal, hogy Magyarországon létezik oltási terv, amiben meghatározzák az oltakozók sorrendjét.
Az eset önmagában véve is visszás, úgy meg pláne, hogy a baloldal hónapok óta az oltóanyagok ellen próbálja uszítani a magyar közvéleményt. Ebben a cikkben szedtük össze a legfontosabb tudnivalókat a Hiesz-ügyről.