Február 6-án, szombaton megérkezett Magyarországra az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca innovatív gyógyszergyártó vállalat közösen fejlesztett koronavírus elleni vakcinája. Az oltóanyaggal azokat a felnőtteket lehet beoltani a koronavírus-fertőzés megelőzése céljából, akik betöltötték 18. életévüket.
Az első szállítmány 40 800 adagot tartalmaz, március végéig pedig összesen várhatóan több százezer COVID-19 VaccineAstraZeneca érkezik majd hazánkba.
A The Lancet című tekintélyes orvosi folyóiratban a héten publikált eredmények megerősítették, hogy a COVID-19 VaccineAstraZeneca 100%-os védelmet nyújt a súlyos megbetegedéssel, a kórházi kezeléssel és a halálozással szemben a vakcina első dózisának beadása utáni 22. napot követően. A vakcinát a szokványos betegellátási körülmények között be lehet adni:
normál hűtött körülmények (2-8 °C) között lehet tárolni, szállítani és kezelni a gyártást követően legalább 6 hónapon keresztül.
Az Egyesült Királyságban, Brazíliában és Dél-Afrikában végzett fázis III klinikai vizsgálatainak elemzése szerint az első dózis után a védelem 75% feletti (CI: 59%-86%), a hatékonyság pedig növekszik a beadott dózisok közti eltelt idő legfeljebb 12 hétre növelésével. Az adagok közötti időtartam 12 hétre emelése esetén a vakcina hatékonysága 82%-os (CI: 63%-92%). Az első eredmények szerint a vakcina jelentős mértékben (67%) képes megelőzni a betegség továbbadását, ami megerősíti, hogy a vírus terjedését is akadályozza.
Az AstraZeneca benyújtotta kérelmét a WHO (Egészségügyi Világszervezet) felé, hogy az alacsonyabb jövedelmű országok esetén is engedélyezzék a vakcina vészhelyzeti használatát, emellett továbbra is együttműködik a kormányzatokkal és a nemzetközi szervezetekkel, hogy a világjárvány idején önköltségi áron, mindenki számára hozzáférhető oltóanyagot juttasson el az emberekhez - áll a közleményben.
Galgóczi Ágnes, az Nemzeti Népegészségügyi Központ osztályvezetője azt mondta az Operatív Törzs pénteki tájékoztatóján, hogy a 20 400 fő oltására elegendő AstraZeneca-oltást a 60 év alatti krónikus betegek kapják majd meg.