Kedd délután hat óráig lehetett szavazni a baloldal kormányfőjelöltjére, valamint a körzetek közös indulóira az előválasztás első fordulójában. Ekkor bezártak az előválasztási sátrak, és az illetékesek lezárták az online felületet is.
Magyar György, a Civil Választási Bizottság elnöke, az egykori baloldali képviselőjelölt még ezt megelőzően közölte a Klubrádióban (hol máshol), hogy várhatóan 600 ezernél többen adják majd le a voksukat, ami országos szinten 7,5–8 százalékos részvételt jelent.
Nagyon úgy néz ki, hogy a baloldali ügyvéd a jövőbe lát, hiszen tippje maradéktalanul bejött. Az Előválasztás 2021 elnevezésű Facebook-oldal reggeli közlése szerint mindösszesen 633 811-en vettek részt személyesen vagy interneten az eseményen. A baloldali sajtó azonnal áradozni kezdett; Soros blogja, a 444 például arról írt, hogy "a legutóbbi amerikai demokrata-előválasztáson volt hasonló a részvételi arány."
A több mint hatszázezer résztvevő irreálisan soknak számít, hogy az előválasztási helyszíneken jellemzően nem tolongtak az emberek, több beszámoló szerint is csekély volt az érdeklődés a baloldal belső szavazása iránt. Budapesten kívül meg végképp senkit sem érdekelt a Gyurcsány-show.
Arról nem is beszélve: külső, objektív ellenőrző intézmény vagy rendszerszintű garancia híján nem fog kiderülni, hogy a leadott szavazatokból mennyi a valós és mennyi a kreált. Így összességében komoly kérdőjelek merülnek fel a szavazás tisztaságával kapcsolatban.
Ezt erősíti, hogy az interneten többen is arról írtak, hogy a rendszert könnyedén ki lehetett játszani, a rafináltabbak így többször is tudtak voksolni a jelöltekre.
A Kontra olvasója, Mária hívta fel a lap figyelmét arra, hogy több baloldali politikus közösségi oldalán is ez a téma, és ezeket a hozzászólásokat rendre törlik. Többek között Tordai Bencét említette példaként: képernyőmentésén jól látszik, hogy valaki azt írta a politikus egyik posztja alá, háromszor is le tudott szavazni.
Többen pedig arról számoltak be, hogy kölcsönkért okmányokkal akadály nélkül az urnák elé tudtak járulni. Ha valaki elszántan, ismerőseitől kitartóan begyűjtötte a papírokat, akkor akár ötször-hatszor is megismételhette a műveletet.
Egyes vélemények szerint a "szavazóbiztosok" egyáltalán nem voltak fegyelmezettek, inkább egymással cseverésztek, semmint hogy a szavazás tisztasága felett őrködtek volna.
Az online felület megbízhatósága is erősen kérdőjeles, főleg, hogy a rendszer a voksolás megkezdése után szinte azonnal leállt, ami teret adhat a manipulációkra. Állítólag a kölcsönkért okmányokkal való trükközés itt is jól működött, hiszen a szavazók személyazonosságát csupán a pártok által "delegált" operátorok ellenőrizték.