Müller Cecília országos tisztifőorvos hétfőn az Operatív Törzs ülésén azt mondta, hogy a magyar orvosok javaslatait várják, utána lesz hivatalos ajánlás a kismamák, szoptatós anyukák számára - írja a Bors.
Magyarországon ezt a kérdést a szülészeti-nőgyógyászati és az infektológiai szakkollégium vizsgálja.
Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora azt mondta, hogy
a koronavírus-oltások alkalmazási előiratában általában az szerepel, hogy csak nagyon megfontolt esetben adhatók kismamának.
Azonban a külföldi tapasztalatok alapján már vannak konkrétabb információk és adatok:
bizonyos vakcinák esetében igazolható, hogy biztosan nem káros a kismamákra.
Az Egyesült Államokban és például Izraelben is oltják a várandósokat
- mondta Merkely Béla.
Amit a négy orvosegyetem nőgyógyászati klinikáinak tanszékvezető egyetemi tanárai, valamint az általa vezetett klinikai munkacsoport javasol:
a Pfizer/BioNTech-, a Moderna- és az AstraZeneca-oltások a várandós kismama kérésére és kezelőorvosának kockázatértékelése után a 2. és 3. trimeszterben adhatók be.
Néhány kivétellel a nem várandósak számára alkalmas gyógyszerek adhatók várandósoknak is, de például a Favipiravir nem alkalmazható náluk – mondta a kezelésről Merkely.
Nem igaz az, hogy a terheseknél súlyosabb a koronavírus lefolyása.
Ez a H1N1 influenzavírusnál így volt, ám a koronavírus esetében csak statisztikailag tűnik soknak az adat – szögezte le a rektor, és számokat is mondott.
Merkely Béla azt is elmondta,
hogy az első hullámban 38 kismama került a Semmelweis Egyetemre, közülük 3 került lélegeztetőgépre, a harmadik hullámban ez a szám eddig 33, közülük hatan szorultak intenzív kezelésre.
Fontos tudni, hogy az ellenanyaggal születő babáknak viszont sejtes védettsége valószínűleg nincs, ám az átfertőződött, vagy átoltott, vagy a szoptatás alatt beoltott kismama az anyatejen keresztül folyamatosan megfelelő védettséget tud adni a gyermekének.