Pénteken az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jóváhagyta a kínai Sinopharm alkalmazását. A hírnek azért is volt kiemelten nagy jelentősége, mert a nemzetközi szervezet eddig még egyáltalán nem "engedett át" nem nyugati gyógyszercég által kifejlesztett oltóanyagot, a Sinopharm volt az első.
A keleti oltóanyag eddig is kifejezetten népszerűnek bizonyult: világszerte már több százmillió embernek beadták, Magyarországon például már több hónapja oltanak vele, szombaton 1,2 millió adag érkezett belőle Ferihegyre. Orbán Viktor miniszterelnök az Európai Tanács ülésének helyszínéről üdvözölte a döntést, és úgy fogalmazott, az oltásokon "múlik minden".
A hazai baloldal a kezdetek óta látványosan támadja a keletről érkező vakcinákat, mindenféle szakmai érv nélkül. Arról nem is beszélve, hogy ezzel a magyar szakemberek hozzáértését és munkáját is megkérdőjelezték, hiszen a hazai hatóságok már hónapokkal ezelőtt engedélyezték a Sinopharm használatát. Céljuk teljesen egyértelmű volt: politikai okokból megpróbálták lebeszélni az embereket az oltás felvételéről, amit a bizonytalanság keltésével próbáltak meg elérni.
Az Egészségügyi Világszervezet döntésével azonban nemzetközi szinten is beigazolódott: a kínai oltóanyag maximálisan biztonságos és hatékony. Ezzel összedőlt a baloldalnak az oltásellenességre épülő kampánya, és az ezzel kapcsolatos kommunikációs stratégiája.
Éppen ezért a WHO-döntés után több olyan baloldali politikusnak is kérdéseket tettünk fel, akik korábban élesen bírálták a Sinopharm hazai alkalmazását. Azt szerettük volna megtudni, hogy mi a véleményük a WHO-határozatról, és
tervezik-e, hogy bocsánatot kérnek a magyar közvéleménytől, amiért korábbi nyilatkozataikban megkérdőjelezték a kínai vakcina biztonságosságát.
Így megkerestük a Demokratikus Koalícióból (DK) Gyurcsány Ferenc pártelnököt, Komáromi Zoltán egészségügyi szakpolitikust, Arató Gergely és Varga Zoltán képviselőket; a Jobbikból Jakab Péter pártelnököt és Gyöngyösi Márton elnökhelyettest; a Momentumból Fekete-Győr András pártelnököt és Hadházy Ákost (a párt színeiben indul az előválasztáson); az MSZP-ből Tóth Bertalan társelnököt és Burány Sándor képviselőt; továbbá a Párbeszédből Szabó Tímea társelnököt.
Cikkünk megjelenéséig Gyöngyösi Márton és Hadházy Ákos reagált megkeresésünkre. Előbbi érdemi válasz helyett az Origót kezdte el támadni. "(...) Nem áll módomban válaszolni a kérdéseire. Ne vegye zokon!" - írta a jobbikos politikus, aki azzal indokolta elutasító válaszát, hogy szerkesztőségünkben "nem cél" a szövegértelmezés. Hogy ezzel mire akart célozni, csak találgathatjuk: valószínűleg azt próbálta állítani, hogy korábban nem kampányolt a keleti vakcinák ellen. Csakhogy ez nem igaz: Gyöngyösi baloldali politikustársaihoz hasonlóan aktív részese volt az emberéleteket veszélyeztető oltásellenes kampánynak.
Hadházy Ákos is reagált megkeresésünkre, azonban ő sem válaszolt arra a kérdésünkre, hogy bocsánatot fog-e kérni a közvéleménytől. A baloldali képviselő azt sugalmazta, hogy a WHO döntése még nem perdöntő, mert az unióban az EMA engedélyezi a vakcinákat, és sok a bizonytalanság az oltóanyag körül.
Hadházy azt írta: csak a teljes válasza közléséhez járul hozzá, íme:
Tisztelt Bordács Úr!
A feltett kérdéseivel kapcsolatban az alábbiakat válaszolom, de kizárólag a teljes terjedelmű közléshez járulok hozzá:
1. Az Európai Unióban nem a WHO engedélyezi a gyógyszereket, hanem az Európai Gyógyszerügynökség (EMA).
2. A WHO maga is leírta, amit én többször kifejtettem, hogy nincs tudományos bizonyíték a Sinopharm vakcina hatékonyságáról a 60 év feletti korcsoportban.
3. A magyar kormány még mindig adós az adatokkal, amelyek a hatékonyságot bizonyítanák. Ha jók az eredmények, de visszatartják azokat, az bűn. Ha rosszak, és visszatartják, az szintén bűn.
4. A kormány adós még azzal az adattal is, hogy ki és mennyi pénzt keres a kínai vakcinabizniszen.
5. Továbbra is az a véleményem, hogy helyes dolog oltásra biztatni embereket. Az oltás iránti bizalom azonban nem a milliárdos hirdetésekkel javítható, hanem az adatok teljes átláthatóságával és
ellenőrizhetőségével.
A radikális baloldali képviselő láthatóan megpróbálta a WHO döntését relativizálni. Állításai azonban finoman szólva is pontosításra szorulnak. Egyrészt - ha már az Európai Unió szabályairól beszél, akkor - elfelejti hozzátenni, hogy
az EU-ban nemcsak az Európai Gyógyszerügynökség engedélyezheti a vakcinákat, hanem a nemzeti hatóságok is - a magyar hatóság ezt meg is tette.
Ezt az uniós szabályokon alapuló jogot vonták kétségbe Hadházyék - miközben most az uniós szabályokra próbál hivatkozni. Másrészt:
a WHO a 18 év fölöttiek számára korlátozás nélkül engedélyezte a vakcina használatát. Vagyis szó sincs arról, amit sugall, vagyis hogy ne lehetne 60 évnél idősebbeknek beadni.
Az is tény, hogy a magyar kormány nyilvánosságra hozta a vakcinák hatékonyságát (oltás utáni megbetegedéseket) mutató táblázatot, a Sinopharm-vakcina szerződése pedig nyilvános: ismert, hogy mennyibe kerül, és az is, hogy ki a szállító.
Jól látható, hogy
a baloldali politikusok nem hajlandóak bocsánatot kérni azért, hogy egy biztonságos és hatásos oltóanyag ellen hergeltek.