A sikeres járványkezelés miatt áprilisban hazánk az első országok között volt, ahol meg lehetett teremteni a nyitás feltételeit.
Másfél-két hónappal hamarabb tudtuk kinyitni az országot, mint bárki más Európában. A sikeres védekezés jelentős gazdasági versenyelőnyt eredményezett
– mondta a polgári napilapnak Nagy Márton, Orbán Viktor főtanácsadója a Világgazdaság szerdai konferenciáján elhangzottakról.
A gazdaságot megvédtük, és most újra kell indítani. A növekedés gyors helyreállítása miatt fenn kell tartani a támogató fiskális politikát. A 2021-es és a 2022-es költségvetés ezt a célt szolgálja. Tehát nem választási, hanem újraindítási költségvetésünk van
– magyarázta a főtanácsadó.
Szerinte
a növekedés akár hat százalék felett is lehet az idén.
Ugyancsak fontos, hogy a munkanélküliségi ráta elérje a válság előtti, három és fél százalék alatti szintet, ami azt jelenti, hogy legalább 4,650 millió ember dolgozzon Magyarországon. Ez 250 ezer új munkahely létrehozását jelenti.
Nagy Márton beszélt arról is, hogy fontos a sérülékeny társadalmi csoportok támogatása, a válság mindenkit érzékenyen érintett, de leginkább a családok, a fiatalok és a nyugdíjasok kerültek nehéz helyzetbe.
A családok egy része felélte a tartalékait, a szülőknek az óvodák, bölcsődék és iskolák bezárása miatt otthon kellett maradniuk.
Ezért a miniszterelnök részéről javaslatként felmerült, hogy ha az idei gazdasági növekedés öt és fél százalék felett lesz, akkor a jövő év elején a gyermeket nevelő családokban mindkét felnőtt kapja vissza a 2021-es teljes évi személyijövedelemadó-befizetését, de fejenként maximum 800 ezer forintot.
Mindez 1,1 millió családot és 1,5 millió munkavállalót érinthet
– fejtette ki a részleteket a főtanácsadó.
A 25 év alattiaknak a jövő év elejétől biztosítjuk a személyijövedelemadó-mentességet. Ez háromszázezer főt érinthet. A 2,4 millió nyugdíjas az év végén még várhatóan megkapja a nagyobb infláció utáni emelést és a nagyobb gazdasági növekedés miatt járó prémiumot. A jövő év elején folytatódik a 13. havi nyugdíj visszaépítése – ismertette a lépéseket Nagy Márton.
A főtanácsadó kitért arra is, hogy sok cégnek vissza kell nyernie a vállalkozói kedvét. Emlékeztetett: az elmúlt időszakban a vállalatok, és ezen belül is főként a mikro-, a kis- és a középvállalatok (kkv) számos segítséget kaptak. Így például megfeleződött az iparűzési adó, valamint több kedvezményes hitel vált elérhetővé.
A jegybank által idáig működtetett Növekedési hitelprogram kivezetése érzékenyen fogja érinteni a kkv-hitelpiacot. Emiatt a kormány a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával közösen már július 1-jétől átalakítja a Széchenyi Kártya kkv-hitelkonstrukcióit. Létrejönnek az újraindítási hitelek. A fókusz a rövid futamidő helyett a hosszú futamidejű beruházási hitelekre kerül.
A vállalkozók szinte minden beruházási célra, maximum egymilliárd forintig, tíz évre 0,5 százalékos fix kamat mellett tudnak majd hitelt felvenni
– mondta a főtanácsadó.
Nagy Márton fontosnak nevezte, hogy jövőre folytatódhat a munkáltatói járulékok csökkenése is, ezzel támogatva a bérek emelkedését. – A szakszervezeteknek és munkavállalóknak hamarosan meg kell kezdeni a 2022-es bértárgyalásokat és a minimálbér meghatározását. A gazdaság gyors helyreállása lehetőséget ad majd arra, hogy jövőre újra két számjegyű, tíz százalék feletti bérnövekedés valósuljon meg. Ezzel párhuzamban egy vagy két év alatt jó lenne elérni a kétszázezer forintos minimálbért – hangsúlyozta.
Ne feledkezzünk meg a hitelmoratóriumról sem, amely jelentősen védi a családokat és a vállalkozásokat a válság kitörése óta
– hangsúlyozta Nagy Márton. Ennek a jövőjéről egy kemény szakmai vita folyik. Meg kell vizsgálnunk, hogy a hitelmoratórium miként segítheti a gazdaság újraindítását, és hogyan védi meg a kispénzű embereket.
Szeptember végéig a moratórium jelenlegi formájában automatikusan meghosszabbodik, szeptember elején majd dönteni kell arról, hogy mi történik októbertől – ismertette.
A gazdaság újraindítása során egy új világot építünk. Munkaalapú, de a korábbinál erősebb, jobb, hatékonyabb gazdaság megépítésében hiszünk. Ennek érdekében új szövetséget kell kötni a családokkal és a vállalkozásokkal. Az újraindítás az első lépés, ezt követheti egy új stratégia létrehozása. Már idén visszakerülünk a fenntartható felzárkózás pályájára, ami az Unió növekedésénél két százalékkal nagyobb, tartós hazai növekedést jelent.
Ugyanakkor a következő tíz évben itt is kell maradnunk, a cél az Unió átlagos fejlettségi szintjének elérése 2030-ra
– tette hozzá végezetül Nagy Márton.