Az Alkotmánybíróság (AB) friss határozata világos irányt ad a magyar migrációs politikának, mindenben alátámasztja a kormány eddigi döntéseit, és lehetőséget ad teljes körű végrehajtásukra
- közölte a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Gulyás Gergely szerint egyértelmű és világos döntés született, az AB megerősítette a magyar kormány politikáját. Kiemelte, hogy az AB szerint Magyarország az Európai Uniótól függetlenül jogosult a határait megvédeni a migrációtól.
Hozzátette: Magyarország köteles megvédeni a magyarokat a migráció káros társadalmi hatásaitól. Elmondta, az AB a Magyarország népességére és államberendezkedésére vonatkozó szabályokat nemzeti hatáskörbe tartozónak tekinti, ezért ezek elsőbbséget élveznek bármilyen uniós szabállyal szemben.
Gulyás Gergely arról is beszélt, hogy az Európai Unió legfontosabb szerve a tanács. Pillanatnyilag a bizottság nem teljesíti a határvédelem feltételeit, és változtatnia kell a migrációs szabályokon – tette hozzá. A Miniszterelnökség vezetője közölte, hogy
a magyar kormány korábban tranzitzónákat alakított ki, és ott lehetett várakozni a menekültügyi eljárás lezárásig. A tranzitzónáról döntött az Európa Tanács, és azt közölte, hogy az egyezik az emberi jogi szabályokkal, majd az uniós bíróság ezt felülírta
– tette hozzá. Most az a szabályozás érvényesül, hogy a külképviseleteken kell beadni a menedékkérelmet. Az Európai Bizottság pedig hozza meg a megfelelő migrációs szabályokat, és biztosítsa a hatékony határvédelmet, ahogyan arra a miniszterelnökök tanácsa utasította.
Nem az uniós, és nem a magyar jog elsőbbségéről hozott döntést az Alkotmánybíróság - húzta alá Gulyás. Minden uniós bírósági döntést be kell tartani, ha egy átruházott jogban döntenek, de ha egy területen kizárólag a magyar alkotmány az iránymutató, akkor a tagállamnak van lehetősége döntéseket hozni - tette hozzá.
Aki Európába jön menedékkérőknek, azoknak a kétharmada itt marad, ez is mutatja, hogy nem működik az egész rendszer - mondta egy kérdésre a Miniszterelnökség vezetője.
A bizottság alkalmazottja a tanácsnak, ezért a bizottságnak lépnie kell ezen a területen.
Az unióban a menedékkérelmet benyújtók azt követően nyerjenek bebocsátást, ha pozitív elbírálást kapnak - mondta egy másik kérdésre a miniszter.
Semmi nem fog változni a magyar migrációs politikában, mert ez az AB döntés megerősítést ad az eddigi kormányzati politikának.
Nincs vita az unióban abban, hogy a dublini rendszer nem működik - tette hozzá.
Az Alkotmánybíróság az Európai Unió Bíróságának a magyar állam területén jogellenesen tartózkodó külföldi állampolgárok jogállására vonatkozó ítéletével kapcsolatosan, az Alaptörvény értelmezése alapján megállapította, hogy amennyiben az Európai Unióval közös hatáskörgyakorlás érvényesülése hiányos, Magyarország a fenntartott szuverenitás vélelmének megfelelően jogosult a nem kizárólagos uniós hatáskör gyakorlására, amíg az unió intézményei meg nem teszik a közös hatáskörgyakorlás hatékony érvényesítéséhez szükséges intézkedéseket. Az Alkotmánybíróság azt ugyanakkor nem vizsgálhatta, hogy a konkrét esetben megvalósul-e a közös hatáskörgyakorlás hiányos érvényesülése. Az Alkotmánybíróság egyúttal hangsúlyozta a határozatban azt is, hogy az absztrakt alkotmányértelmezés nem irányulhat az EUB ítéletének felülvizsgálatára, illetve jelen ügyben az eljárás az uniós jog elsőbbségének vizsgálatára sem terjed ki.
Varga Judit szerint a magyar AB határozat a bevándorlásról szól, semmi másról. Az Alkotmánybíróság egyértelművé tette, hogy jogunk van elutasítani, hogy másokkal éljünk együtt, mint akikkel évszázadok óta közös a sorsunk. A migráció nem csupán a szuverenitásunkat és önazonosságunkat veszélyezteti, de emberi jogaink, emberi méltóságunk sérelmét is magában hordozza - mondja videójában a miniszter, majd így folytatja:
Magyarország továbbra is elkötelezett tagja az Európai Uniónak. Az Alkotmánybíróság mai ítélete világossá tette, hogy mindaddig, amíg a bevándorlásra vonatkozó uniós szabályrendszer érvényesülése hiányos, addig Magyarországnak joga van ezen hatáskör gyakorlásához. Joga van ahhoz, hogy határainak hatékony védelme érdekében kiegészítő, egyedi megoldásokkal a nemzeti szabályokat a valósághoz igazítsa.