Ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász, a Századvég jogi szakértője felidézte, hogy Márki-Zay Péter egy novemberi Facebook-videójában kijelentette:
Én gazdasági kérdésekben roppant liberális vagyok, én nem feltétlenül tartom szükségesnek a minimálbért se.
Ezt a véleményét Márki-Zay egyébként legfrissebb videójában megismételte. Azt mondta:
én személy szerint közgazdászként nem tartom különösebben indokoltnak vagy szükségesnek a minimálbért.
A minimálbér eltörlésének felvetésével a baloldali jelölt behozott a közbeszédbe egy olyan témát, amely
aláásná az elmúlt évtizedekben kialakult szociális rendszert, és átszakítaná annak védőhálóját
– fűzte hozzá ifj. Lomnici.
A minimálbér fontossága nemcsak azon a nem elhanyagolható tényen nyugszik, hogy
annak növelésével csökken a szegénység kockázatának kitettek száma, hanem számos más juttatásra – álláskeresési járadék, gyermekgondozási díj (gyed), gyermekek otthongondozási díja (gyod), nagyszülői gyed, táppénz – is befolyással bír, hiszen előbbi emelése az utóbbiak növekedésével jár
– emlékeztetett.
Kiemelte: „a minimálbér emelése az összes többi bért is növeli, ahogy annak csökkentése pedig azt eredményezné, hogy a munkáltatók a nem minimálbérért dolgozó alkalmazottakat is olcsóbban foglalkoztathatnák, ráadásul a feketegazdaságnak is kedvezne, hogy egyre több munkaadó számára lenne vonzó az alacsony összegre történő bejelentés".
A minimálbér eltörlése nemcsak mikro-, de makroszinten is komoly problémákat okozna, hiszen a GDP növekedéséhez elengedhetetlen a keresletek növelése egy adott országban, márpedig egyfajta minimális bérezés jogszabályi meghatározása nélkül erre nem lenne lehetőség, kezdetben biztosan nagy recessziót eredményezne
– hangsúlyozta.
A Századvég jogi szakértője szerint tehát „a baloldal ezzel a retorikával a teljes magyar lakosságot sodorja veszélybe, és egy olyan szélsőségesen liberális álláspontot képvisel egy újfajta vitában, amely egy szociálisan minimálisan is érzékeny országban nem megengedhető".
A baloldal közös jelöltje Márki-Zay Péter; Gyurcsány Ferenc, a baloldal vezére le is írta, hogy „ő a kapitány", így a baloldali összefogáson belül vélhetően mindenki támogatja ezt az elképzelést.
Ifj. Lomnici Zoltán hangsúlyozta:
Márki-Zay ötlete a minimálbér megszüntetéséről tipikusan baloldali programnak minősíthető Magyarországon.
A Századvég jogi szakértője a következőképpen indokolta nézőpontját:
2002 és 2010 között Magyarország volt az egyetlen EU-tagállam, ahol a minimálbér reálértéke csökkenést mutatott, ezzel szemben 2009 és 2022 között a minimálbér összege 71 500 forintról 200 000 forintra emelkedik.
Látszik, hogy a magyarországi baloldal nem a klasszikus baloldali értékeket, hanem a globalista érdekeket képviseli:
csökkentenék a béreket és a szociális juttatásokat, ezzel növelve a szegénységet, gyengítve az emberek vásárlóerejét, végső soron pedig az ország gazdasági erejét és szuverenitását, kiszolgáltatva az államot külföldi hatalmaknak és a globális nagytőkének
– nyomatékosította álláspontját.
Ifj. Lomnici Zoltán végezetül hozzátette:
Jól mutatja a bal- és a jobboldali gazdaságpolitika közötti különbséget, hogy míg bizonyos baloldali körök támogatják a segély jellegű alapjövedelmet, addig a nemzeti-polgári kormány a munka alapú társadalom híveként a béreket növeli.
Arról, hogy milyen juttatásokat érintene drámaian Márki-Zay Péter minimálbért eltörlő javaslata, az Origo itt írt részletesen.