Az erkély korlátja nem sokkal hajnali 3 óra után szakadt ki a helyéről. A helyszínelés 10 órakor már véget ért, de a ház előtt, a járdán még látszottak felfestések.
A betonkorlát olyan erővel csapódott a járdára, hogy az aszfalt összetört.
Ma már csak a szomszéd erkélye emlékeztet arra, hogyan is nézett ki korábban a korlát.
Az egyik közeli üzletben dolgozó nő az Origónak elmondta, hogy ő reggel 7 óra körül ért be a munkahelyére. Akkor a rendőrök még helyszíneltek. Egy másik bolt eladója még később ért be, akkor pedig az erkélyen a tűzoltók dolgoztak.
Mostanra már leszedték a kordonokat, szabadon lehet gyalogolni. Remélem, hogy ellenőrizték, biztonságos-e, mert azért nem szívesen sétálgatnék át alatta, nehogy rám essen valami
– mondta a nő. Hozzátette, hogy a felettük lévő erkélyek más kialakításúak, reményei szerint azoknál ez nem fog előfordulni.
Ha én abban a házban laknék és lenne erkélyem, biztosan olyan gyorsan ellenőriztetném, ahogy csak lehet
– tette hozzá.
A ház maga nincs a legjobb állapotban, az első emeleti erkély alja is meglehetősen el van kopva. Az egyik szomszéd, egy idős férfi elmondta, hogy nem ébredt fel hajnalban sem a csattanásra, sem a hangzavarra. Reggel a hírekben látta, hogy mi történt.
Nagyon sok albérlő van a házban, nem igazán ismerjük egymást. Azt tudom, hogy egy vietnámi családé a lakás, és egy férfi bérli. Azt hallottam reggel, hogy egy kisebb összejövetelt tartott, a nő volt az egyik vendég
– mondja a férfi az Origónak. Bevallása szerint, amikor reggel hazaért a bevásárlásból, inkább
megkerülte a tömböt, és a másik oldalról ment be a bejárati ajtón, mert tartott attól, hogy ráesik valami.
Hozzátette még azt is, hogy most kifejezetten örül annak, hogy nincs erkélye.
Az eset után sokakban merült fel a kérdés, hogy biztonságos-e most elsétálni az erkély maradványai alatt, hiszen a hatóságok leszedték a kordonokat, és semmi sem figyelmeztet veszélyre.
A katasztrófavédelemtől megtudtuk, hogy a rendőröknél van a koordináció,
a tűzoltóknak annyi volt a feladatuk, hogy átvizsgálják az erkélyt, illetve a még lógó darabokat levágják.
Az ügyben megkerestük a rendőrséget, akiktől megtudtuk, hogy
megvizsgálták az erkélyt, ami már nem veszélyes.
Elmondták azt is, hogy az erkélyről lezuhanó nő 53 éves volt. Az eset körülményeit még vizsgálják.
Borbély Zoltán ügyvéd az Origónak az esettel kapcsolatban elmondta, hogy most
az az első, hogy elkerüljék a lehetséges tragédiákat, vagyis sürgősen ellenőrizni kell a többi erkélyt, ami lehet a társasház és/vagy a közös képviselő kötelezettsége, de ezt bárki megteheti, aki a házban lakik.
Az ügyvéd szerint a legfontosabb kérdés az, hogy mennyire volt látható az erkély rossz, balesetveszélyes állapota.
Ha felismerhető, látható volt a veszély, akkor a lakás bérlője is jelezhette volna. Az eddigi hírekből ez feltehetően nem így volt, hiszen akkor ő maga is kieshetett volna bármikor. Az a kérdés, hogy milyen régóta volt elhanyagolva az erkély. Mi az oka annak, hogy az erkély leomlott
– mondja Borbély Zoltán.
A legszélsőségesebb esetben felmerülhet foglalkozás körében elkövetett halált okozó veszélyeztetés is, ha valaki valamilyen építési vagy karbantartási, állagmegóvási foglalkozási szabályt megszegett. Abban az esetben, ha valaki a tőle várható figyelmet és körültekintést elmulasztotta, büntetőjogi értelemben gondatlan volt, akkor
vizsgálható akár a gondatlanságból elkövetett emberölés is.
Hangsúlyozza, hogy ezek a legszélsőségesebb esetek, hiszen a büntetőjog mindig a legvégső eszköz. Még azt is meg kell vizsgálni, hogy valaki hibázott-e a ház építésénél vagy felújításánál. Az építő valószínűleg már nem él, de felújíthatták később is.
Az sem zárható ki, hogy büntetőjogilag nem lehet majd felelősségre vonni senkit.
Ami viszont biztos az ügyvéd szerint, az az, hogy kártérítési felelőssége van a tulajdonosnak, és akár a társasháznak is.