A vád szerint a 44 éves férfi ismeretlen társa 2018 őszén különböző internetes oldalakon nyelvvizsga-bizonyítványt hirdetett eladásra.
A megrendelők a megadott e-mail címen tudtak kapcsolatba lépni vele, majd részletes tájékoztatást kaptak a szükséges adatokról, az árról és az átvétel helyéről.
Ezek után a 44 éves férfi vette fel a kapcsolatot a megrendelőkkel, majd ő adta át a hamis bizonyítványokat.
2019 márciusában egy 39 éves polgárdi férfi a felesége nevére rendelt középfokú angol nyelvvizsga-bizonyítványt, amit néhány héttel később, egy budapesti áruház parkolójában kapott meg a férfitól. A bizonyítványért 360 ezer forintot fizetett.
Később ezeket az iratokat beadta a veszprémi egyetemen, ott azonban az egyeztetés közben kiderült, hogy hamis a bizonyítvány.
Egy 43 éves veszprémi férfi 2019 áprilisában érettségi bizonyítványt rendelt, amiért 180 ezer forintot fizetett. A bizonyítványt otthon tartotta, de miután hallott az eljárásról megsemmisítette.
A férfi 34 éves párja megadta a nővérének a csalók elérhetőségét, aki középfokú angol nyelvvizsga-bizonyítványt rendelt tőlük 380 ezer forintért.
Októberben be is adta a bizonyítványt a veszprémi egyetemre, de ott erről is kiderült, hogy hamis.
Az ügyészség közokirat-hamisítás miatt emelt vádat az bizonyítvánnyal üzletelő férfi és a vevők ellen. Azt javasolják, hogy a bíróság a férfit ítélje börtönbüntetésre, a vevőket pedig felfüggesztett börtönbüntetésre. A nő, aki megadta a testvérének a hamisítók elérhetőségét pénzbüntetést kaphat.