A koleszterin egy zsírszerű anyag, amely a vérben található, és bár a szervezetnek szüksége van rá bizonyos funkciók ellátásához, a túl magas koleszterinszint komoly egészségügyi problémákhoz vezethet. A koleszterinszintre való odafigyelés kiemelten fontos, mivel közvetlen hatással van szív- és érrendszeri egészségünkre.
A The American Journal of Clinical Nutrition tanulmánya szerint
a feldolgozott hústermékek fogyasztása növeli a szívbetegségek és ezzel a halálozások számát, így tehát ha csökkentjük, vagy teljesen elhagyjuk ezeket az ételeket, akkor a koleszterinszintünk sem romlik.
Feldolgozott húskészítményeknek hívjuk például a kolbászt, virslit, parizert, szalámit, sonkát, bacont is.
Ezek a hústermékek gyakran tele vannak telített zsírokkal és koleszterinnel, ami megemelheti az alacsony sűrűségű lipoprotein (LDL) szintjét – a „rossz” koleszterint, amely blokkolja az artériákat és akadályozza a keringést.
Mindenképpen jót teszünk a koleszterinszintünkkel, ha a feldolgozott húsok helyett olyan sovány fehérjeforrásokat választunk mint a hal, baromfi, hüvelyesek és növényi eredetű fehérjék.
Ezenkívül a rostban gazdag gyümölcsök, zöldségek, teljes kiőrlésű gabonák, valamint a diófélékből és az olívaolajból származó egészséges zsírok bevitelének növelése elősegítheti a szív- és érrendszeri egészséget.
Életmód tanácsadók is megerősítették, hogy az ilyen étrendmódosítások előnyökkel jártak a téli sportokat kedvelő és gyakran túrázó ügyfeleik számára. A feldolgozott húsfogyasztás csökkentése elősegíti a jobb keringést, növeli az energiaszintet és javítja az állóképességet, segíti a szervezet hatékonyabb működését, mivel a szív- és érrendszeri kockázati tényezők az életkorral nőnek.