Az országos kiterjedtségű, őrzés-védelemmel foglalkozó cégek vezetői
azért, hogy a munkavállalóik után ne kelljen a közterheket, illetve a vagyonvédelmi szolgáltatás után ÁFA-t fizetni, egy bűnszervezethez fordultak segítségért,
amelynek létezéséről a rendőrök korábban már tudomást szereztek. A bűnszervezet szolgáltatásának lényege az volt, hogy
a megrendelők munkavállalóit fiktíven más cégekhez jelentették be, többlépcsős céghálót létrehozva,
melynek legalsó szintjén a foglalkoztatással járó közterheket és a szolgáltatás nyújtása után fizetendő ÁFA-t bár részben bevallották, de azt senki nem fizette meg.
A bűnszervezet a költségvetési csalás titkolása érdekében
a céghálóban szereplő gazdasági társaságokat rendszeresen cserélgette és jutalék fejében hamis számlákat is készített.
A főügyészségen irányított nyomozásban
korábban már két összehangolt akció keretében elfogták és letartóztatták a bűnszervezet 11 tagját, akik között annak irányítói, az alattuk végrehajtói szinten levők, a cégeket biztosító ügyvéd és más személyek voltak,
míg több társuk szabadlábon védekezik.
A keddi akcióban 6, a bűnszervezet szolgáltatásait igénybe vevő, vagyonvédelemmel foglalkozó cég 3 vezetőjét vették őrizetbe.
Az összehangolt akciók célja a gyanúsítottak felelősségre vonása mellett a bizonyítékok beszerzése, illetve a Vagyon-visszaszerzési Hivatal bevonásával a bűncselekményből származó vagyon elvonása is volt. Több százmillió forintot, valutát, ékszereket, autókat, üzletrészeket és bankszámlákat foglaltak le vagy zároltak.
Az újabb cégek
több, mint 800 millió forintos kárt okoztak az állami költségvetésnek 2017 és 2021 között. A nyomozás adatai alapján eddig több, mint 3 milliárd forintra becsülik a kárt.
Az ügyészség javasolta a bűnszövetség tagjainak letartóztatását a szökés, rejtőzködés, bűnismétlés és az eljárás meghiúsításának veszélye miatt, melyről a szegedi bíróság dönt.